Иван Яхнаджиев - Нестандартният

Тези дни в ателието на художника Иван Яхнаджиев кипи трескава работа. Току що завърнал се от Италия, където прекара половин година, той подреди изложба в Сити Марк Арт Център в София, а в момента подготвя над 40 табла, защото на 1 юни е поканен да рисува заедно с деца по време на международна конференция, посветена на пътната безопасност.

Срещата е под егидата на президента и в нея ще участват 200 гости от всички балкански страни. На екрани в залата на живо ще се излъчва как децата рисуват. Малките творци ще добавят свои елементи и ще завършат картините под напътствията на Яхнаджиев, а после ще ги подарят на гостите.

Повече от двайсет години художникът преподава изобразително изкуство в Италианския лицей в Горна баня, а съвместните му изяви с деца са негова “запазена марка”. Той е убеден, че на малките трябва да се дава свобода да правят изкуство, те не бива да робуват на канони и да се ограничават в предварително зададени теми. “Детето мисли абстрактно, то така е устроено. Оставено на въображението си, никога не рисува мрачни картини, а използва слънчеви, живи цветове. Трябва да го насърчаваме да проявява творчество”, е веруюто на художника.

Иван Яхнаджиев е кореняк софиянец, израснал из дворовете на някогашния непокварен от урбанизацията квартал “Лозенец”. Завършил е Художествената академия, специалност “Живопис”, през 1977 г. в класа на проф. Добри Добрев. Веднага започва да участва в общи изложби, реди и самостоятелни в страната и чужбина. Смятат го за обещаващ млад талант, който освен това се слави и с огромен работохолизъм. Приемат го в Ателието на младия художник, което е подстъп към трудно превземаемия навремето Съюз на българските художници. Дори през 1978 г. му издават служебна бележка, която Иван пази и до днес, че тъй като работи активно и участва с успех във всички мероприятия на Съюза, може... да носи брада. Бележката е предназначена да послужи пред органите на МВР и е подписана от цялото ръководство на СБХ.

Сегашните млади хора едва ли ще разберат този висш израз на благоволение във времето, когато брадите, късите поли и тесните панталони са забранени, както и последвалия разрив със същото това ръководство на Съюза няколко години по-късно. Обвинен като плагиат и проводник на западната култура у нас, през 1982 г. художникът е изключен от СБХ. Това навремето означава кариерата ти да бъде съсипана. Не го канят в общи художествени изложби, не правят откупки на негови творби, с каквито се кичат държавни институции, партийни комитети, профсъюзни почивни станции. Галериите също хлопват вратите си за него.

Низвергнатият от художническото лоно Яхнаджиев не може да стане дори учител по рисуване. Преживява само от продажбите на картините си, което означава, че оцелява трудно. Документи за отчислените суми от продажби обаче няма, така че сега художникът не получава пенсия. Дори след Десети ноември продължават да му правят спънки - когато му предстои откриване на изложба в галерия “Леседра” на 13 май 1993 г. от 18 ч., получава призовка да се яви на същата дата от 17 ч. в приемната на 6-о РПУ на МВР.

Истината е, че Иван е нестандартен артист, който дразни праволинейните си колеги с това, че не се подчинява на правилата, наложени от социалистическия творчески съюз. Освен това не крие отношението си към методите на управление на неговия дългогодишен председател Светлин Русев и към стила му на рисуване.

И преди настъпването на демокрацията, и след това художникът продължава да бъде “черната овца”, нестандартният, ексцентричният, рушащият статуквото. Сега, от положението на своите 74 години, той е затворил миналото в папките с документи и ксерокопия на оплюващи го статии. Останала е само някаква горчива утайка в душата му и скептицизъм, че манталитетът и интелектуалното ни ниво някога ще се променят. Това обаче не му пречи да твори авангардните си, слънчеви картини и да рисува върху телата на красиви жени. Иван е известен и с това, че въвежда бодиарта у нас, както и пърформънсите с рисуване на живо - във фоайета на концертни зали, в градинки, по улиците на Рим и Ню Йорк. За истинския артист няма граници.

 

Обича света, живота и човека

Струва ми се, че стихията на боята, на баграта, на колорита привлича най-силно сърцето на художника... В картините на Иван Яхнаджиев има много самородна жизнерадост и вътрешен недемонстративен оптимизъм. От сърце желая на автора тази черта на неговото творчество да се запази докрай. Обичта към света, към живота, към човека, това е най-добрият другар по пътя за Итака и по пътя към голямото изкуство.

Любомир Левчев, писател, 27 януари 1978 г., в. “Култура”

 

Без него пространството осиротява

Преди две или три години Иван дойде за първи път на едно от събитията. Беше облечен много пъстро, артистично и същевременно естетски, подходящо за средата. Излъчваше някаква светлина. Тогава си помислих, че след като външно изглежда така, вероятно вътрешно е много по-красив. И наистина, той впечатлява с две неща - светлината, която носи, и щедростта, с която раздава. Намира начин да материализира светлината по някакъв метафизичен, ненаучен начин. След всяка негова проява тук пространството сякаш осиротява.

Христо Киров, собственик на Сити Марк Арт Център

 

Във възторг съм от отношението му към децата

За мен Иван Яхнаджиев е най-добрият човек, когото познавам. Приятели сме от повече от 10 години, ходила съм му много пъти на гости. Той откри, че малката ми внучка Дара може да рисува и сега, когато тя още няма 6, подготвяме нейна самостоятелна изложба. Във възторг съм от отношението му към децата. Не всеки може да накара малко дете да стои два часа и да рисува.

Д-р Боряна Холевич, лекар 

На хората в устата

По повод обвиненията, че Яхнаджиев е имитирал чужда рисунка, на 4 февруари 1982 г. тогавашният главен редактор на сп. “София” Стефан Продев пише до председателя на СБХ: “Вярвам, че ще опънете добре ушите на хитрото момче!” Същия месец се появява и разгромяваща статия във в. “Работническо дело”. Години по-късно, през 1998-а, в. “Култура” напомня за изключването на Яхнаджиев от СБХ, а през 2015 г. Светлин Русев пише в “Стандарт”, че художникът е използвал навремето “роднински ходатайства”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети