Идеалният отбор на Жозе Моуриньо

Chelsea's Portuguese manager Jose Mourinho applauds after the English Premier League football match between Burnley and Chelsea at Turf Moor in Burnley, north west England on August 18, 2014. Chelsea won the game 3-1. AFP PHOTO / PAUL ELLIS RESTRICTED TO EDITORIAL USE. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or “live” services. Online in-match use limited to 45 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Жозе Моуриньо е един от най-успелите треньори в историята на футбола. За 2 десетилетия португалецът спечели два пъти Шампионската лига – с „Порто“ и „Интер“, куп други трофеи и измисли сам своя прякор Специалния.

„Бенфика“ е първият отбор в кариерата на Жозе като старши треньор, която реално стартира през 2000 година. След „лисабонските орли“ той води още 8 тима, а сега е в „Тотнъм“. Повтори единствено „Челси“ като работна дестинация. Известен е, че първият треньор, който е купил за тимовете си футболисти на обща стойност над 1 милиард евро. Моуриньо си прилича с легендарния испанец Еленио Ерера – човек, който поставя успеха над красотата. Известен е със своя прагматизъм и ексцентричност.

Вестник „Марка“ използва паузата в спорта заради коронавируса, за да попита Моу кой е идеалният отбор в неговата кариера. Треньорът посочи футболисти от само 4 свои клуба.

Вратар – Петер Чех („Челси“)

Двамата работиха заедно в различни времена. Моуриньо взе чешкия страж от „Рен“ на старта на английската си ера. Заедно с Чех бяха в периода 2004-2007 г. и 2013-2015 г. Спечелиха 3 пъти титлата във Висшата лига, веднъж Купата на Англия, 3 пъти Купата на лигата и веднъж Суперкупата.

Защитник – Хавиер Санети („Интер“)

С аржентинската легенда на „нерадзурите“ Моуриньо ликува в Шампионската лига през 2010 година – 2:0 във финала срещу „Байерн“ на „Сантяго Бернабеу“. Освен това заедно със Санети отвоюваха още две титли в Серия А, веднъж Купата на Италия и веднъж Суперкупата на страната.

Защитник – Джон Тери („Челси“)

Съвместната им работа съвпада като тази с Петер Чех. Успехите – също. Тери беше големият лидер в състава на „Челси“ и има основна заслуга за трофеите на Моуриньо на „Стамфорд Бридж“.

Защитник – Рикардо Карвальо („Порто“, „Челси“ и „Реал“)

Един от любимите футболисти на Специалния. Първо Карвальо и Моуриньо спечелиха Купата на УЕФА с „Порто“ през 2003-а. На следващата година триумфираха в Шампионската лига. Когато Моу отиде в „Челси“, взе Карвальо за 30 милиона евро. А през 2010-а го привлече и в „Реал“.

Защитник – Уилям Галас („Челси“)

Французинът беше основна част от старта на Моуриньо във Висшата лига. Галас спечели с треньора 2 титли на Англия, една купа на страната, една купа на лигата и една суперкупа.

Халф – Клод Макелеле („Челси“)

Халфът вече бе станал лидер и шампион с екипа на „Реал“. Дойде в „Челси“ година, преди клубът да привлече Моуриньо. Има същите успехи с него както Галас, Тери и Чех.

Франк Лампард („Челси“)

Днес бившият английски национал вече е треньор на „Челси“ и победи своя бивш учител Моуриньо в дербито на Лондон. Лампард и Специалния бяха два пъти шампиони на Висшата лига в първото десетилетие на новия век. И тук триумфите се повтарят като на Галас, Тери, Макелеле и Чех.

Месут Йозил („Реал“)

Когато Моуриньо дойде в „Реал“, купи Йозил за скромните 15 милиона евро от „Вердер“. Именно там германецът от турски произход стана световна звезда. Двамата спечелиха по веднъж Примера дивисион, Кралската купа и Суперкупата на Испания.

Еден Азар („Челси“)

Белгиецът завари Моуриньо при втория му период в „Челси“. Двамата спечелиха заедно веднъж Висшата лига и веднъж Купата на лигата. Общото им „работно време“ бе три години.

Дидие Дрогба („Челси“)

Още един футболист, бил част от „Челси“, в двата периода на Моуриньо. Най-големият триумф на Дрогба е спечелването на Шампионската лига със „сините“, но тогава треньор бе Роберто ди Матео. Общите трофеи са като на останалите му бивши възпитаници в „Челси“ с изключение на Азар.

Кристиано Роналдо („Реал“)

Двамата португалци имаха сложни общи времена заедно заради огромното си его. Роналдо спечели 4 пъти Шампионската лига с „Реал“, но нито веднъж под ръководството на Моуриньо. Заедно с него има успехи като тези на Йозил.