Изборите в САЩ: Американският Нерон

Демократите ще са изпуснали победа, дарена им в ръцете

Както се казва: „Нека хаосът започне сега!“

Ах, изборите за президент на САЩ! Хореография на демократичния процес, която на всеки 4 години „страната на свободните“ и „земята на храбрите“ дарява на света като пример за подражание – що е то почва и има ли я у вас?! И на теория, слава Богу, не! Не и в този вид. Не че нашето пещерно разбиране за връзката капитализъм-демокрация не е подсъзнателно основано на американски и италиански гангстерски филми – както е видно, когато се огледате на всяко едно ниво в републиката българска. Но да не се разсейваме с „Холивудски ценности“, „Спагети Уестърн“-и и „Октопод“.

Така или иначе термините са далеч от разбиранията на съвременния, под 40-годишен българин - не и за по-възрастните граждани - но това е то, еволюцията. Или прехода, или както там ще го наричат кучетата някой ден (препратка към „Градът“ на Клифърд Саймък).

До завършването на редакционния брой на „Труд“ снощи, ясен печеливш от вота във вторник, 3 ноември, все още не беше обявен, с най-малко пет-шест щата, бавещи първичните резултати, на основание, че са се превърнали в основни „бойни полета“ между двамата кандидати - действащият президент на САЩ Доналд Тръмп и бившия вицепрезидент Джо Байдън - за мандат в Белия дом.

Епидемията от COVID-19 провокира над 100 милиона американски избиратели да гласуват предварително и да подадат гласовете си по пощата - там където щатското законодателство позволява - което е над половината от гласовете, подадени през 2016 г., както и тази година. Пак на основа на местните закони, в някои щати, като Пенсилвания например, преброяването ще се провежда само в светлите часове на деня и може да продължи още дни. Което свали вниманието от традиционно „решаващия“ щат и го прехвърли към т. нар. работнически агломерации на Уисконсин и Мичиган, гласовете от всеки един от които, наравно с победата в Аризона и очакваната такава в Невада, на теория може да избута Байдън до президентския пост.

Само на теория, разбира се, а аритметиките дават всякакви възможности - особено след обявяването на окончателното преброяване идните дни - което Доналд Тръмп вече каза, че няма да приеме. На задължителната в нощта на вота пресконференция президентът на САЩ се обяви за победител от вота, оспори всички предварителни резултати по щати, които не потвъждават това, обвини медиите и Демократическата партия, че чрез тях „малка група хора“ се опитва да му открадне победата и обеща да се отнесе до Върховния съд, ако резултатите са в негов ущърб. В този ред. Буквално! В първото си включване след изявлението на Тръмп, водещите журналисти по масовите американските (и про-Демократите) телевизии като Си Би Ес и Ей Би Си веднага се хвърлиха да оборват юридически тезите на президента.

След официалното си обръщение от Белия дом Тръмп напусна публичното пространство за следващите 12+ часа и по-специално социалната мрежа „Туитър“, която блокира негово послание часове по-рано по повод опита на „група хора да откраднат изборите“, преди да го повтори публично от Белия дом.

С което практически потвърди страховете на мнозинството от опонентите му, държавните и правителствени ръководители от Западния свят, и не на последно място международните наблюдатели, че Доналд Тръмп няма да се поколебае, след като изложи страната си практически беззащитна срещу епидемията от COVID-19, да саботира легитимния изборен процес, за да внесе допълнителен хаос в държавата, която ръководи. Ако не ви звучи налудно, единственото оправдание е, че живеете в България.

Но да не се разсейваме!

САЩ са изправени пред абсурдния вариант да се сдобият с двама самообявили се президенти - ако Байдън вземе легитимно нужните му 270 гласове в Избирателния колеж и победата му бъде потвърдена с окончателното повторно преброяване. И Тръмп. Който вече прие победата - отправи заплахи, мобилизира индиректно „хората“ си и влиза „за дългата игра“ във Върховния съд, където преди броени дни бе потвърден изборът на неговия кандидат и балансът се обърна в полза на консервативните магистрати.

Джо Байдън изпревари президента със следизборното си обръщение, в което обеща на симпатизантите си, че са по пътя към победата и (вероятно) борбата ще е дълга. Изявлението на Байдън предшества обявяването на резултатите от обикновено ключовия в преброяването щат Флорида, който на фона на статистически най-застарялото население в САЩ и все още бушаваща епидемия от коронавирус, не само гласува отново за Тръмп, но и практически показа „среден пръст“ на Байдън - в огромната си част флоридчаните от латино-американски произход отхвърлиха бившия вицепрезидент и това несъмнено обърка пановете на демократите. И така изненадващо ключови за изхода на изборите се оказаха щати като Мичиган, Уисконсин и Северна Каролина. И Джорджия, разбира се, където за последно са гласували за кандидат демократ преди над 30 години, а преди това да не говорим. И Байдън стоя до последно на конец срещу Тръмп.

Което пък не променя факта, че при окончателна загуба на „чичо Джо“ демократите ще са изпуснали победа, дарена им в ръцете. С втората година протести срещу полицейското насилие и продължаващите случаи на такова, победата на защитниците на граждански права и свалянето на символите на Конфедерацията от знамената на няколко щати, наравно със свалените статуи и паметници, и преименувани улици и площади.
Което отново отваря темата, че със скандалите от лично естество, съпътствали управлението на Тръмп, плюс „руската намеса“ и неуспялата процедура по импийчмънта му преди сегашните избори, наравно с дестабилизирането на социалната тъкан на американското общество, предизвикана от избирането му преди 4 години и върху която основа той базира реториката си по време на управлението си - с втора победа на Тръмп американците май ще си изберат своя Нерон. Който ще свири на арфа и пише кратки съобщения в „Туитър“ докато гледа горящия Рим. В същата роля може много лесно да се окаже и Байдън. Или вицепрезидента му Камала Харис, ако... нали.

При всички положения демонстранти започнаха да се събират край Белия дом малко след като Тръмп се обави за победител, след като Окръг Колумбия гласува масово за Джо Байдън, а полицейските кордони започнаха да ги отделят от техни противници. Във Флорида симпатизантите на Тръмп дадоха пример на съратниците си пред телевизиите със спонтанни партита, без предпазни мерки или споменаване на COVID-19. Както се казва: „Нека хаосът започне сега!“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи