Над 120 мероприятия през годината
Председателят на Българската федерация по художествена гимнастика (БФХГ) Илиана Раева получи най-високото отличие на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим - Велик Приорат България. Тя e 17-ият носител на приза „Рицар на годината“, който се връчва на традиционния ни коледен бал, съобщи за „Труд news“ Великият приор акад. Румен Ралчев.
И тази година над 300 гости бяха част от събитието в столичния хотел „Маринела“, а средствата, събрани в рамките на благотворителния търг, който рицарите организират, ще отидат отново за подпомагане на талантливи деца.
Номинацията на „златното момиче“ Илиана Раева е била гласувана с пълно единодушие при предварителната процедура по избора на носител на отличието, посочи акад. Ралчев. „Системата ни е да се дадат няколко предложения, които обсъждаме и гласуваме, но това, което търсим у хората, са християнски добродетели и принос към обществото“, уточни той и разказа, че при тържественото връчване на наградата госпожа Раева е споделила, че има повече от 500 медала, които е получила в нейната състезателна кариера, но вълнението, което е имала през последния месец в очакване да получи тази награда, е било най-силно. „По този начин тя е оценила вниманието, което u отдаваме, макар че вече е извън големите прожектори, както и приносът, който има към България“, каза Великият приор.
„Нашият коледен бал е венецът, равносметката на края на 2024-та. Ние имаме повече от 120 мероприятия през годината - различни, благотворителни. Така, както усилено работим, така и се веселим. Повече от 300 души бяха препълнили залата в хотел „Маринела“. Една част от нашата програма беше от наши рицари и дами, които са актьори и певци. Имахме специален поздрав от децата от Националното училище по танцово изкуство. Ние работим с училището и извършваме периодически дарения“, посочи акад. Ралчев.
Водеща на церемонията тази година бе вицепрезидентът на БФХГ Невяна Владинова. Абсолютната европейска шампионка Стилияна Николова поздрави президента си и всички присъстващи с невероятен танц, развълнувал всички гости.
Тържествената церемония в хотел „Маринела“ събра над 300 гости, пред които учениците от НУТИ представиха вълнуващи изпълнения.
След връчването на приза „Рицар на годината“, следващата най-вълнуваща част от коледния бал на тамплиерите, бе благотворителният търг. „Проведохме с предмети, дарени от наши симпатизанти или отделни командерии. Набрахме средства, достатъчни, за да посрещнем предизвикателствата на двата ни конкурса - „Рицарят в мен“ и „Рицарска постъпка“. За тях даваме 15 целогодишни стипендии за талантливи деца. 14 години работим по тези проекти, те са признати от МОН и са включени в календара на ведомството. Интригуващото е това, че след повече от 10 години, подпомагайки талантливи деца, някои са получили стимула, онази енергия за силата и смелостта да продължат, завършили са художествената академия. Вече имаме 3 случая на дипломирани художници, които направиха свои самостоятелни изложби в нашата галерия. Това е доказателството, че вече берем плодовете от нашия труд“, обобщи Великият приор.
Освен да подпомагат таланти в изкуството и литературата, много от проектите на рицарите са свързани и със спорт, където също има големи успехи, допълни той.
Удостоени с наградата „Рицар на годината“ през годините:
• 2014 г. - Акад. Антон Дончев - писател, мислител
• 2015 г. - Маргарита Попова, вицепрезидент на Република България
• 2016 г. - Проф. д-р Генчо Начев, директор на болница “Св. Екатерина”
• 2017 г. - Мая Манолова, омбудсман на Република България
• 2018 г. - Минчо Коралски, изпълнителен директор на “Агенцията за хората с увреждания”
• 2019 г. - Георги Иванов, първият български космонавт
• 2020 г. - Проф. Георги Чапкънов - Чапа, скулптор, илюстратор и сценограф
• 2021 г. - Генерал-майор проф. д-р Венцеслав Мутафчийски
• 2022 г. - Стефка Костадинова, председател по художествена гимнастика
- Академик Ралчев, колко всеобхватна е структурата на рицарите тамплиери у нас?
- Орденът е около 500 души, ние сме на най-големият орден в Европа и втори в света. Считаме, че сме най-иновативните. Имаме изключително много мероприятия, всички други се опитват да се учат от нас. Някъде се опитват да повтарят конкурса ни за детска рисунка, някъде - да създават спортни мероприятия.
- Означава ли това, че орденът работи усилено за по-големи заслуги в обществото?
- За нас е чест и удоволствие да трасираме пътя и да отварям ордена към обществото. Ние сме просто християни, които работим за християните и тези от нас, които са в беда. Членуваме в ООН и именно там даваме отчет за постигнатото. Мисля, че онова, което правим има своя отзвук, включително с това, че вече 17 години правим списание на всеки три месеца, което получават и в Народното събрание и Президентството. По-важното е друго. Нашият бал събира различни видове организации, които функционират в България - Зонта клубове, Ротари, Лайънс, масони. Така в последните години работим за някои съвместни мероприятия и създаваме възможност гражданското общество у нас.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш