Изгодни са апартаменти в хубави квартали

Имотите ще продължат да поскъпват с нарастване на доходите на хората. Сред причините за това е фактът, че много българи живеят в пренаселени жилища и искат да имат по-голям собствен дом.

Имотите ще продължат да поскъпват с вдигането на доходите

В София почти няма жилище под 100 хил. евро, дават за панелки 2000 евро за кв. м

Пазарът се балансира

Най-добри за инвестиция са хубавите нови жилища в престижните квартали на София, разказаха брокери на имоти. Причината за това е, че с ръста на доходите на хората ще продължи и поскъпването на имотите. Но по-голямо покачване на цените може да се очаква в най-желаните от купувачите райони.

Апартаментите в непредпочитани квартали и стари сгради през последните години поскъпнаха много. Затова очакванията са през следващите години покачването на тяхната цена да е по-слабо спрямо тази на жилищата в престижни райони.

В момента пазарът се стабилизира. Преди няколко години за един имот се конкурираха няколко купувача. В момента предлагането и търсенето са балансирани, което говори за устойчивост на пазара, разказаха брокери.

В дългосрочен план цените на жилищата в България ще продължат да растат, а фактор, подкрепящ търсенето, е фактът, че все още много българи живеят натясно, а имат желание да се сдобият с по-хубав и просторен дом, коментираха брокери.

Около 40% от младите българи живеят в пренаселени жилища, с повече от едно семейство в дома, а средно на човек у нас се падат около 25 кв. м при около 45 кв. м в Европа. Към този фактор се добавя и очакването, че доходите у нас ще продължат да растат, за да наваксат изоставането от средноевропейските. “Няма как, ако доходите растат, цените на активите да останат непроменени”, коментират брокери. Сред факторите за поскъпване на жилищата е и високата инфлация, която кара хората със спестявания да търсят начин да защитят парите си, включително чрез инвестиция в имот. Към момента в София почти няма имот на цена под 100 хил. евро. Поскъпването на жилищата през последните години беше по-бързо от ръста на доходите на хората.

Търсенето на жилища остава много високо. Има голям интерес не само към новите жилища, а и към старото строителство. Щом купуват стари панелни домове на цена от около 2000 евро на кв. м, значи хората нямат какво друго да купят, коментират брокери. Сред причините за това е, че някои предприемачи ограничиха продажбите “на зелено” и предпочитат да продават апартаментите с Акт 16 на по-висока цена.

Мит е, че в България се строи много, заявиха строителни предприемачи. У нас строят средно 2,23 жилища на 1000 души население при средни стойности над 4 в Европа. Средно на година в страната ни въвеждат в експлоатация между 12 хил. и 15 хил. нови жилища.

Взимат кредити от 150 хил. лв.

Вдигане на лихвите няма да се усети от купувачите

Без промяна до края на годината

Увеличение на лихвата с 0,25% по ипотечен кредит от 150 хил. лв. за 25 години ще повиши месечната вноска с 15-20 лв.

Силният ръст на цените на жилищата увеличава и средния размер на ипотечните кредити. През 2020 г. в една от големите банки в страната той е бил 108 хил. лв., през 2021 г. е достигнал 124 хил. лв., а през настоящата година е нараснал до 150 хил. лв. В София достига дори 212 хил. лв.

Средно 38% от сделките с имоти в четирите големи града у нас - София, Пловдив, Варна и Бургас, се реализират с ипотечен кредит. В София делът е още по-голям - 48%, тъй като цените на жилищата са най-високи за страната. Според финансисти, дори след като Европейската централна банка увеличи основните си лихви, заради огромната конкуренция между банките в страната, те ще бъдат много внимателни с повишаването на лихвените проценти. До края на годината повишение на лихвите по кредитите едва ли ще има. След това дори да има повишение, то ще бъде минимално.

Например увеличение на лихвата с 0,25% по ипотечен кредит от 150 хил. лв. за 25 години ще повиши месечната вноска с 15-20 лв., което няма да бъде усетено от купувачите на имоти. Ако за дългия период на кредита от 25 години има повишение на лихвите с 1%, месечната вноска по кредита ще нарасне със 70-80 лв., пресметнаха банкери. В момента България е оазис на ниски лихви в сравнение с лихвите в съседните страни Сърбия, Гърция и Румъния.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Имоти