Изгубени животи за символична победа: Повече от 1000 украински войници са загинали за да защитят едно село

Смята се, че повече от 1000 украински войници са били убити по време на неуспешна операция за установяване на плацдарм на левия бряг на река Днепър, която някои войски определиха като самоубийствена.

Най-малко 262 войници загинаха, а 778 остават в неизвестност след деветмесечни боеве за село Кринки в Херсонска област в южната част на Украйна, според доклад на базирания в Киев уебсайт за разследваща журналистика „Слидство“. В него се казва, че цифрите са били споделени от неназовани представители на украинската полиция.

„Някои момчета лежаха на левия бряг до десет дни с откъснати крайници, но лодките не можаха да стигнат до нас“, разказва войникът Васил, цитиран от The Times. При влизането в Кринки, допълва той, украинските войски веднага са били обкръжени от силите на Кремъл.

„Имаше руснаци отдясно и отляво на нас и руснаци пред нас. Зад нас имаше вода. Нямаше къде да се върна.“

Украинската армия заяви, че нейните позиции в Кринки са били „напълно унищожени“ от руските сили. Той обаче отрече съобщенията, че Украйна се е изтеглила от селото.

Изключително необичайно е украинските медии да съобщават данни за жертвите, които страната е дала. Президентът Зеленски каза през февруари, че 31 000 украински войници са загинали, откакто Русия нахлу през февруари 2022 г. Но американски официални лица казаха миналия август, че броят на загиналите в Украйна е повече от два пъти по-висок от тази цифра.

Руските сили се изтеглиха на левия бряг на Днепър, след като бяха принудени да се оттеглят от град Херсон през ноември 2022 г. Украинските морски пехотинци за първи път прекосиха реката през октомври и успяха да осигурят предмостие около Кринки, но не успяха да постигнат значителен напредък.

През декември някои украински войници казаха пред уебсайта на Kyiv Independent, че смятат, че операцията е политическо решение и че животът им е жертван в името на малка символична победа на бойното поле.

„Хората са убити, за да се задържат в руините“, на мнение е старши сержант Петро. Операцията започна, след като стана ясно, че така хваленото контранастъпление на Украйна се е провалило. Има подозрения, че тя е стартирана, за да успокои западните съюзници на Киев относно способността на Украйна да възстанови окупираните територии.

Свитлана, майка на Олег Кушелюк, 24-годишен войник, който наскоро се е оженил, казва, че той й се е обадил през април, за да й каже, че го изпращат на фронтовата линия в Кринки. „Може да не се върна“, казал й той. Тя добавя: "Обадих се на неговите командири и те казаха, че е починал, но не можаха да извадят тялото му."

Докладът на Slidstvo предизвика гняв сред украинците и обвинения, че военните началници са безразлични към живота на своите войски. Операцията в Кринки беше командвана от генерал Юрий Содол, който беше освободен миналия месец от президента Зеленски след твърдения на известен офицер от бригадата „Азов“, че неговата тактика е „убила повече украински войници, отколкото всеки руски генерал“.

Въпреки това Александър Коваленко, украински военен експерт, твърди, че боевете при Кринки са помогнали да се обвържат руските сили и да им попречат да напредват другаде. „Всеки живот, който беше изгубен там, спаси десетки други животи на други фронтове“, казва той.

Висшите генерали на Украйна бяха смятани за герои за задържането на руските войски през 2022 г., но оплакванията относно отношението им към войските станаха по-чести след неуспешната контранастъпление и напредъка на Москва в източната част на страната.

Миналия месец Мариана Безухла, депутат, каза, че Украйна няма да спечели войната, освен ако не осъществи радикални промени, за да се освободи от генерали от съветски тип. Тя обвини някои генерали, че изпращат войници на самоубийствени мисии, само за да могат да подадат доклади, в които се посочва, че са правени опити за възстановяване на райони, завзети от руските сили. „Те правят това просто, за да могат да маркират правилните квадратчета“, каза тя.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа