Излизане от Мораториума с намаление на ДДС

Ставката може да е 5% за шест месеца

Съгласно член 102 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета относно общата система на данък върху добавената стойност (ДДС), държавите-членки могат да прилагат намалена ставка на ДДС за доставката на природен газ, електроенергия или централно отопление. Това е една от мерките, с които разполагат държавите-членки с цел смекчаване на въздействието от нарастващите цени на енергията. Както е обяснено в неотдавнашно съобщение на Комисията относно цените на енергията, държавите-членки могат да решат да прилагат намалени ставки на ДДС за енергийните продукти, стига да спазват минимумите, определени в Директивата за ДДС на ЕС, и да се консултират с Комитета по ДДС на ЕС.

По отношение на акциза, прилаган върху енергийните продукти и електроенергията, Испания например може да намали ставката само до минимума, определен от настоящата Директива за енергийно данъчно облагане (ETD). Испания прилага акцизна ставка от 0,15 евро за гигаджаул за бизнес потребление на газ, което вече е минималната ставка, определена от ETD. Пълно освобождаване може да се прилага само за домакинства.

На 14 юли 2021 г. Комисията прие предложение за преразглеждане на ETD. Въпреки че новото предложение има за цел да приведе в съответствие данъчното облагане на енергийните продукти с политиките на ЕС в областта на енергетиката и климата, да насърчава чисти технологии и да премахне остарелите изключения и намалени ставки, то насърчава държавите-членки да освобождават и подкрепят уязвимите домакинства и да се предпазят от енергийна бедност.

Една или две намалени ставки могат да се прилагат за доставка на конкретни стоки и услуги (въз основа на списъка в приложението към Директивата за ДДС), като в повечето случаи не и за електронно предоставени услуги. Намалените ставки не могат да бъдат по-малко от 5%. Така наречените супер намалени ставки под 5% се прилагат за продажбите на ограничен списък от стоки и услуги само в някои страни от ЕС.

За определени продажби от някои страни от ЕС се прилагат нулеви ставки. Когато се прилага нулева ставка, потребителят не трябва да плаща ДДС, но все пак има право да приспаднете ДДС, който е платил за покупки, пряко свързани с продажбата.

Мораториумът за цените на тока и парното за бита трябва да бъде само за около месец, а след това да се разработи план за подпомагане и на индустриалните потребители, а също и на битовите потребители. Конкретното ми предложение е наполовина по-нисък ДДС за електроенергията за шест месеца, например.
Излизането от Мораториума е с намалението на ДДС. Дори не на 10%, а на минимума 5%, допустим за страните от ЕС.

В България е възможно да се направят данъчни облекчения, като например временно се намали ДДС-то наполовина от 20% на 10% върху електроенергията, природния газ, парното и топлата вода през зимните месеци. Освен това може да се увеличат енергийните помощи на повечето енергийно бедни домакинства и да се подпомогнат фирмите с енергийни субсидии.

България трябва да започне подготвяне на искания към ЕК за прилагане на тези намалени ставки на ДДС. Както и искане за провеждане на консултации с Комитета по ДДС към ЕК за незабавно прилагане на намалените ставки на ДДС.

Държавите членки на ЕС могат, след консултация с Комитета по ДДС, да прилагат намалени ставки на ДДС за доставката на природен газ, електроенергия или централно отопление.

Така може поскъпването да се предотврати, като поне до лятото, докато се стабилизират международните цени на енергоносителите, ставката на ДДС е по-ниска. Това е и начин за изход от ситуацията с Мораториума върху цените на тока, парното и водата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи