Излишъкът по текущата сметка на Русия е нараснал повече от два пъти за периода януари-ноември

Снимка: Pixabay

Излишъкът по текущата сметка на Русия е нараснал повече от два пъти за периода януари-ноември и от 108,6 милиарда долара е достигнал 225,7 милиарда, съобщи руската централна банка, цитирана от Ройтерс.

Това дава на икономиката на страната възможности да маневрира с оглед на трудностите, които я очакват догодина, посочва агенцията.

Огромният ръст на излишъка става възможен благодарение на спада на вноса на стоки и услуги от Запада вследствие на наложените двустранни санкции и същевременно на скока на цените на енергоносителите на международните пазари, според Института за международни финанси.

Очакванията обаче са през 2023 г. излишъкът да започне да спада, тъй като вносът постепенно се възстановява, а наложеният таван на цената на руския петрол, съчетан с частично ембарго от страна на ЕС, вероятно ще ограничи износа на руските енергоносители.

Руското правителство обаче изрази опасения, че възможен недостиг на работна ръка ще попречи на възстановяването на икономиката през следващите месеци.

"Факторът, който значително влошава ситуацията, е мобилизацията", казва Евгений Надоршин, главен икономист към "Пи Еф капитал". По думите му руската икономика е обречена на спад на производителността, на потреблението и на инвестициите, което вероятно ще доведе до свиване от 5-10 на сто през 2023 г.

"Изправени сме през втората сериозна криза за този век. Вътрешното потребление и БВП са върнати 10 и дори повече години назад, а аз не виждам перспективи за растеж, след като рецесията приключи", посочва Надоршин.

Официалните институции и анализаторите обаче се различават съществено в прогнозите си за свиването на руската икономика през 2023 г. Докато експертите от "Алфа банк" очакват то да бъде в рамките на 6,5 на сто, министерството на икономиката залага на едва 0,8 процента.

Междувременно от руското министерство на финансите съобщиха, че властите са използвали през ноември 300 милиарда рубли (4,8 милиарда долара) от руския Национален фонд за благосъстояние, за да покрият бюджетния дефицит, тъй като за продължаването на войната в Украйна са необходими все повече средства. През октомври Кремъл изтегли от фонда 1 трилион рубли за войната в Украйна.

Към 1 декември във фонда е имало 186,5 милиарда долара, или еквивалента на 8,5 на сто от годишния БВП на Русия. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия