Изнасяме сирене и мляко за Рияд 

България ще изнася повече млечни продукти за Саудитска Арабия с нов проект за партньорство.

“Ел Би Булгарикум” прави съвместен проект със Саудитска Арабия

Инвестират в най-голямата млечна ферма у нас 

Имаме интерес да се върнем на стари пазари

България ще изнася краве сирене и млечни продукти за Саудитска Арабия и целия Персийски залив, ако се осъществи проект между българската държавна компания “Ел Би Булгарикум” и една от най-големите компании в Рияд в хранително-вкусовата промишленост. Предварителна договорка за общ проект е постигната по време на среща между служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов и ръководството на саудитската фирма. В разговорите е участвал и председателят на борда на директорите на “Ел Би Булгарикум” Невена Петрова, която е представила българското дружество и неговата продукция, съобщиха от икономическото ведомство.

Интересът на Саудитска Арабия е да изгради млечна ферма у нас с потенциал тя да се превърне в най-голямата в страната и региона. Добитото мляко ще се преработва изцяло в страната ни, а продуктите ще се изнасят основно за Персийския залив.
Подобно вложение няма да повлияe на млечните производители у нас или да им е конкуренция, категоричен бе Бойко Синапов, председател на браншова организация “Обединени български животновъди” пред Труд News. Той обясни, че по негова информация “Ел Би Булгарикум” разполага с производствени бази, за които към момента няма достатъчно мляко и вероятно затова търси подобно стратегическо партньорство.

Ако проектът се осъществи страната ни ще спечели, тъй като приходите от преработка на млечните продукти ще са за държавното предприятие и съответно за бюджета. “България има интерес от привличането на стратегически партньор, който ще ни даде възможност да си върнем пазари, на които сме познати, но сме загубили през годините”, подчерта по време на срещата министър Стоянов. Българските млечни храни и в частност сиренето са били любим продукт за голяма част от местното население. В опит да се възроди тази традиция компанията е започнала продажба в Саудитска Арабия и региона на сирене под марката “България”. По данни на фирмата от Рияд, продукцията, произведена в България, печели все по-голям пазарен дял в Персийския залив. Изграждането на обща ферма и започване на съвместно производство е възможност както за разширяване на присъствието на саудитската компания в региона, така и за стъпването им на единния европейски пазар.
Саудитската компания към момента управлява и ферма, в която се отглеждат около 190 хил. крави - приблизително колкото са всички регистрирани у млекодайни животни у нас. Очаква се посещение на представители на компанията у нас за детайлизиране на параметри и обсъждане на конкретните възможности по партньорството.

Търсят проект с опция и за индустриална зона 

Проучват и вложение в карго летище

Саудитска Арабия има интерес и към инвестиция в изграждането на карго летище у нас. Това обясниха от министерство на икономиката сред среща на служебните министри на икономиката Никола Стоянов и на иновациите Александър Пулев с ръководството на Националния фонд за индустриално развитие и логистика (NIDLP) от Саудитска Арабия.

Представен им е бил проект за развитие на летище Хасково и други потенциални локации. От Фонда са заявили, че проучват проекти, които, освен летище, позволяват и изграждане на индустриална зона. Предстои представители на Фонда да посетят страната ни и да се запознаят с възможностите за вложения през първата половина на тази година.

По време на визитите си министрите Никола Стоянов и Александър Пулев са приети и от принц Халид бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд, брат на кралския престолонаследник на Саудитска Арабия и министър на енергетиката.

Произвеждаме 870 000 тона мляко годишно 

192 921 са млечните крави у нас

Броят на отглежданите у нас млечни крави намалява всяка година.

Малко над 190 хиляди (192 921) са млечните крави у нас според данни на Министерство на земеделието, публикувани в Регистъра на земеделските стопани за стопанската 2020/2021 г. Спрямо предходния отчетет период на годишна база броят им е намалял с близо 15 на сто, тъй като през 2019/2020 г. у нас са отглеждани малко над 227 хиляди млечни крави. Според прогнозите на експертите броят им ще продължава да намалява.

Най-много млечни крави се отглеждат в област Пловдив - 25 896, и в Сливенско - 14 109. Общо у нас се произвеждат около 870 000 тона краве мляко годишно.

Общият брой на говедата и биволите в страната е малко над половин милион - 534 119 броя. Месодайните крави у нас са 142 583 броя, като най-много от тях са в Благоевградско - 22 118, следвани от Кърджали - 19 398, Хасково - 16 558, Пловдив - 13 084 и Бургас - 12 968.

Бойко Синапов, председател на “Обединени български животновъди” пред Труд News: И сега изнасяме качествени продукти навън, у нас няма контрол

Доколкото знам “Ел Би Булгарикум” имат капацитет да преработват достатъчно сурово мляко и в момента имат нужда от такова. Може би затова държавата е предприела тази крачка. Бизнесът няма какво да се притеснява от подобна инвестиция. Това в никакъв случай няма да е конкуренция, защото в млечния сектор животните трудно продължават да оцеляват. Изоставаме с много неща. Но това, че държавно предприятие намира нови пазари и проекти е добре за нас.

Инвеститорите от Саудитска Арабия не са глупави, те правят вложения и после взимат готов продукт. Имаме много такива малки предприятия в България, които преработват качествен продукт и изнасят цялата готова продукция, не продават въобще на родния пазар. Това вече е въпрос на държавна политика. Държавата трябва да си влезе в ролята на контролен орган. В момента никой не може да обясни на нашия потребител какво качество млечни продукти произвеждаме ние. Това е първото и най-важно. Защото контролът на сухи продукти и заместители на сурово мляко е никакъв.

И това, че потребителят вижда високи цени, не означава, че продуктът е качествен. Ако се затегне контролът на произведените млечни продукти, ще се даде и глътка въздух на фермерите, които произвеждат сурово мляко. Защото тогава преработвателите ще се стараят да преработват само истинско мляко. А сега контролът е никакъв, което води до производството на млечни продукти, в които има всичко друго, но не и истинско мляко. И оттам намалява и броят на отглежданите животни, защото тази нелоялна конкуренция прави производството нерентабилно.

Имаме достатъчно контролни органи, които се занимават с какви ли не неща, но не и да контролират производството, преработката и продаваните продукти в магазинната мрежа. Говорим не само за млечна продукция, но и за месната продукция. Например колбасите също никой не знае какво съдържат. Използват се вносни, дълбоко замразени нискокачествени меса. Затова и сме забравили вкуса на истинските колбаси и на истинското кисело мляко.

Вече и по цената не може да определи потребителят кой продукт е качествен. Държат се високи цени на всички стоки. И това е голяма заблуда спрямо потребителя. Единственото нещо, което мога да препоръчам е хората да търсят начини да си купуват първични продукти, директно от фермерите. В големите градове това не е толкова лесно. Но в крайна сметка всички контролни органи са в София, да поискаме от тях като нормални граждани да си свършат работата. Защото ни тровят. Обществото забрави, че трябва да претендира, да си търси правата. Иначе няма как да се случат промените. Ако като нормални граждани не караме тези начело на държавата да работят. Ние сами носим част от вината.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес