Изобилие от изкуство в Истанбул

Турската опера „Синан“ и Лондонският филхармоничен оркестър дадоха зрелищно начало на епична културна програма в Истанбул, която има за цел да препотвърди и подсили репутацията на многомилионния мегаград като световен център за създаване и споделяне на изкуство, в който се пресичат послания, култури, цивилизации, епохи и естетики.

Двете събития се случиха в две отделни вечери във внушителната сграда на истанбулския културен център „Ататюрк”, който отвори врати на 29 октомври за честването на 98-ата годишнина от Деня на турската република. Известен още като „Atatürk Kültür Merkezi“ (или накратко AKM) от местните жители, новопостроената съвременна структура препраща към предишния й емблематичен дизайн. 

Десетки водещи медии от целия свят, сред които и „Труд“, бяха поканени да присъстват на откриването и разгръщането на мащабната арт програма. 

AKM е и една от най-важните инвестиции на културния път „Бейолу“, създаден от Министерството на културата и туризма като един от най-големите турски проекти за изкуство и култура до момента. Центърът бележи началото на културния булевард, а неговото повторно отваряне поставя началото на Международния фестивал на Културния Маршрут Бейоглу, също разработен от Министерството на културата и туризма и продължаващ с богата програма до 14 ноември. 

Президентът Реджеп Тайип Ердоган и Министърът на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой откриха Истанбулския културен център „Ататюрк“ с церемония, на която присъстваха световни гости, местни и международни медии, както и турският елит, включващ видни фигури от бизнеса, изкуството и академичните сфери, и представители на неправителствени организации.

Изцяло реконструиран за две години и половина от Министерството на културата и туризма на стойност 2 милиарда лири, AKM посреща посетители през цялата година в оперна зала с площ от 49 000 квадратни метра с 2040 места, оборудвана с най-съвременна технология. Центърът разполага и с Театрална зала с площ от 16 300 квадратни метра с 802 места, галерия AKM с площ 410 квадратни метра и многофункционална зала AKM.

Центърът предлага закрита площ от приблизително 100 000 квадратни метра, състояща се от галерия, многофункционална зала, център за детско изкуство, музикална платформа, студио за звукозапис и библиотека, проектирана като информационен център за специализирани теми като музика, изкуство, архитектура и дизайн. Обновеният комплекс включва също кино и пространства като дизайнерски магазини, заедно с репетиционни зони, учебни стаи за солисти и оркестри, ресторанти, кафенета, работилници, административни и технически звена. 

Внушителният старт се даде със световната премиера на пищната турска опера „Синан“, създадена по желание на президента Ердоган. Представена от Истанбулската Държавна Опера и Балет, творбата, която е оригинално произведение на турски композитор, беше водена на сцената от известния италиански режисьор Винченцо Гризостоми Траваглини.

Епичното представление, съсредоточено върху Мимар Синан, един от най-великите архитекти в света, е водено от диригента Гюрер Айкал. Операта е композирана от съвременния турски композитор на класическа музика Проф. Хасан Учарсу, а либретото е написано от Д-р Бертан Рона по едноименния сценарий на Халит Рефии.

На публиката бяха представени събитията, които са  се случвали по време на строителството на джамията Михримах Султан и джамията Сюлеймание. Изграждането на последното, считано за шедьовър на Мимар Синан, продължило над седем години, което кара някои държавни служители да застанат на страната на Синан. Операта разказва и за приятелството на Сюлейман Великолепни и Мимар Синан.

Целта на новият център AKM е да бъде културния пулс на Истанбул. Работният модел на сградата е есенциален елемент в диференцирането на структурата. Преди изграждането му екип от професионалисти оценява множество структури със сходни функции по целия свят и се консултира с водещи фигури в културните сфери в Турция.

Постоянните институции в новия културен център на „Ататюрк“ включват Президентския хор за класическа турска музика, Истанбулската държавна опера и балет, Истанбулския държавен театър, Истанбулския симфоничен оркестър и Държавния турски музикален ансамбъл в Истанбул, свързани с Министерството на културата и туризма.

Галерията AKM е на фасадата с лице към площад Таксим, до основната сграда, в която се намира емблематичната сфера. С извисяващ се призматичен дизайн на входа на „Улица Култура“, Галерията отговаря и на нуждата от образцова изложбена зала в Истанбул. Пространството ще бъде домакин на изложби на бележити съвременни артисти.

В края на октомври, след световната премиера на операта „Синан“ и като част от седмицата на откриването, истанбулският културен център „Ататюрк“ посрещна и Лондонската филхармония. Този оркестър, закономерно считан за един от най-добрите симфонични оркестри в света, изпълни специален репертоар на новата сцена пред пълна зала. Старт на историческия концерт даде творбата „Хайдар, Хайдар“, композирана от турския ветеран Йозкан Манав за оркестъра. Така за първи път Лондонската филхармония изпълни произведение на турски композитор.

Солист на концерта, воден от британския диригент Робин Тичиати, роден в Италия, беше пианистът Франческо Пиемонтези, смятан за един от най-добрите живи интерпретатори на музиката на Моцарт. 

А тази вечер, на 2 ноември,  тромпетистът, носител на Грами, Крис Боти ще се представи със своя ансамбъл в операта на Културния център „Ататюрк“ като част от концертите по откриването. 

С тази програма единственият метрополис в света, който обхваща два континента, стартира многостранен, широкообхватен международен градски фестивал, фокусиран върху културата и изкуството. Разработен от Министерството на културата и туризма, проектът „Културния път Бейоглу“, подчертава международната стойност на Истанбул и неговите исторически, архитектурни, икономически и туристически активи. Фестивалът „Културния път Бейоглу“ се провежда от 30 октомври до 14 ноември 2021 г., с участието на повече от хиляда артисти на 60 места.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства