Изследват чистотата на бирата с PCR

Контролирането на микроорганизмите в бирата е важно и за нейния вкус, и за нашето здраве.

Наука и практика

Българи разработиха уникален метод, откриващ дори единични микроорганизми

Иновативен метод за изследване и контрол на микроорганизмите в бирата са разработили български учени от Центъра по биология на храните (ЦБХ) със съдействието на Съюза на пивоварите в България. Молекулярнобиологичният метод за микробиологичната чистота на пивото няма аналог в Европа и се основава на добилата популярност полимеразна верижна реакция в реално време - qPCR. Разработената оригинална процедура за количествено измерване на бактериалната ДНК в бирата е по-точна, по-бърза и по-прецизна от класическите методи за тестване на микроорганизмите в пивото.

Предходните ДНК изследвания идентифицираха 140 вида микроорганизми в пивото, включително млечнокисели бактерии. По принцип тези бактерии са нежелани и затова за съдържанието им в бирата се следи постоянно, което изисква трудоемка лабораторна работа.

“Разработената от нас процедура е по-точна, тъй като отчита и микроорганизми, които не се откриват чрез класическите методи. Новата процедура за контрол позволява откриване дори на няколко бактерии на ранни етапи на тяхното развитие, за да може с корективни мерки концентрацията им да се поддържа на приемливо ниски нива”, обяснява д-р Сергей Иванов, ръководител на ЦХБ и водещ екипа, разработил новия метод.

Най-капризни и трудни за контролиране са “живите работници” в състава на бирата - дрождите. Всеизвестно е, че именно пивоварните дрожди, популярно наричани бирена мая, имат редица полезни свойства и същевременно са много важни за качеството на напитката. Те са богати на витамини от група В, съдържат полезни за червата бактерии, помагат за подобряване на имунитета и на състоянието на кожата, косата и ноктите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве