Решението на съвета на ЕС в четвъртък ще е положително
В Брюксел вече изстудяват шампанското за България в Шенген, потвърдиха за "Труд news" източници от Брюксел.
"Решението на съвета на ЕС в четвъртък ще е положително", убедени са български евродепутати и служителите на Европейския парламент, с които медията ни се свърза по-малко от 24 часа преди очакваното решение на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
Той ще решава в четвъртък, 12 декември 2024 г., за окончателното отпадане на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. Това е записано и като точка първа в дневния ред на съвета.
Малко след 11 ч. българско време се очаква и то да бъде утвърдено. Проекторешението бе единодушно подкрепено от посланиците на страните от ЕС в края на ноември. В него е записано, че проверките на границите на двете държави ще отпаднат от 1 януари 2025 година.
Голямата борба: Нидерландия и Австрия, които дълго време упорито отказваха да ни пуснат в Шенгенското пространство и по суша, склониха
Преди броени дни и правителството на Нидерландия обяви, че ще подкрепи София и Букурещ. Виена вече изрази намерение да премахне ветото, което миналата година стана причина за отпадане само на шенгенските граници по въздух и море за България.
На 9 декември Австрия след дълго упорство Австрия оттегли ветото си върху пълноправното членство на Румъния и България в Шенгенското пространство на свободно движение. Това даде чаканата зелена светлина тази стъпка да бъде одобрена от вътрешните министри от Европейския съюз на срещата им този четвъртък.
"Можем да предприемем следващата стъпка в Съвета на ЕС (по правосъдие и вътрешни работи)", заяви австрийският министърът на вътрешните работи Герхард Карнер в изявление, публикувано от министерството.
Еврокомисарят Илва Йоханхон отдавна изстудява шампанското за България и Румъния
Много скоро България и Румъния ще бъдат в Шенген, увери на 26 ноември в обръщението си към евродепутатите еврокомисарят Илва Йохансон.
"Вече съм сложила бутилката с шампанско в хладилника и мога да ви уверя, че на Нова година ще мисля за приятелите в Румъния и в България. Много съм щастлива защото те работиха за този момент много, много години", категорична бе тя в прогнозата си тогава.
Пред евродепутатите тя припомни как преди пет години разширяването на Шенгенското пространство въобще не е било в дневния ред. "България и Румъния бяха блокирани в чакалнята. Казваме, че са готови от 13 години, но Съветът още не беше взел своето решение. Промяната понякога може да дойде бързо, но не и автоматично. Всички работихме много, за да постигнем тази промяна", допълни тя и отбеляза, че през последните две години са се случили ключови промени.
И председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен подгря да голямото "Да" за Шенген
На 22 ноември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви в социалните мрежи, че Румъния и България ще влязат изцяло в Шенген.
"Премахването на контрола по вътрешните сухопътни граници е последната пречка. Приветствам положителния резултат от днешните неофициални разговори в Будапеща. Следва официалното решение на Съвета на Европейския съюз. Нека видим по-силен Шенген през 2025 г.", написа Урсула фон дер Лайен в платформата Х, в съобщение и на български език.
& aparțin pe deplin spațiului Schengen.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 22, 2024
Eliminarea controalelor la frontierele terestre interne este ultimul obstacol.
Salut rezultatul pozitiv al discuțiilor informale de astăzi, la Budapesta.
Urmează decizia oficială a @EUCouncil.
Să vedem un Schengen mai puternic în… pic.twitter.com/2kH7R0Kkqe
Приятелско рамо за България от Унгария и Виктор Орбан
"На 12 декември министрите на вътрешните работи на Европейския съюз ще подкрепят унгарското предложение Румъния и България да се присъединят към Шенгенското споразумение", каза унгарският премиер Виктор Орбан след разговор с румънския си колега Марчело Чолаку. На пресконференцията Орбан каза, че важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния са били проведени в Будапеща и все още продължават. В момента Унгария председателства Съвета на Европейския съюз.
Ползите за България от пълноправно членство в Шенген
Увеличен обем на търговията: проучванията показват, че търговията в рамките на ЕС се увеличава с 10%-15% за членовете на Шенген поради рационализираните трансгранични операции, коментира анализаторът Веселин Киров.
Икономически тласък за туристическия сектор: за страните, силно зависими от туризма, каквато е България (туристическият сектор допринася за над 6% от българската икономика) притокът на посетители води до приходи за местния бизнес като хотели, ресторанти и културни атракции.
Ръст на БВП: проучванията показват, че членството в Шенген може да повиши БВП на дадена страна с до 3% чрез засилване на търговията, туризма и преките чуждестранни инвестиции.
Общ икономически растеж: комбинираният ефект от повишената търговия, туризма и инвестициите стимулира икономическия растеж. Страните-членки на Шенген отчитат нарастване на износа и вноса, поради по-малко прекъсвания на доставките, свързани с чакането по границите.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш