Илиян Цонев, три пъти кмет, кандидат за четвърти мандат: Стремежът му е да превърне Бяла в българското Сен Тропе

През 1991 г. той е избран за кмет със синята бюлетина на СДС, но все още е член на БСП

Илиян Иванов Цонев е роден на 14 февруари 1962 г. в Бяла. Завършил е икономически техникум и ВИНС - Варна. Женен, с две дъщери и внуци.

Започва кариерата си още като ученик като спасител на плажа. След казармата става управител на плажа, после работи 4 години в предприятие за местни битови услуги, където става и зам. директор. През 1989 г. е зам. председател на изпълкома на Бяла, което е равно на заместник кмет сега. През 1990 г. е избран за председател на временния изпълком, в ерата на временните управи след изборите на ВНС. На изборите през 1991 г. е избран за първи път за кмет на Бяла. След това се връща отново в битовия комбинат като търговски директор. През 1999 година отново участва в местните избори и отново става кмет на Бяла. Това се повтаря и в следващия мандат 2003-2007 г. После е представител на полска фирма за производство на малки пречиствателни станции в България. Следват 9 години работа в посолството на Москва като търговско аташе. Връща се в България и започва в оздравителния комплекс на Московското правителство на Камчия. Остава там до септември 2023 г., когато комплексът е затворен.

Край на партийната политическа кариера

През май 1989 г. е приет за член на БКП и става най-младият общински съветник в Бяла и зам. председател на общинския съвет до 1991 г. Една година е председател на временната управа, вижда горещите партийни страсти през тези години и отказва се да участва в изборите за кмет, но въпреки неговия отвод партийната конференция гласува и неговата кандидатура. С един глас повече - неговият собствен - местният лидер обаче печели номинацията.

Тогава при Цонев идват представители на СДС и му предлагат да го кандидатират от тяхно име, но при условие, че си върне партийния билет. Казал им - вие не сте ми го дали този партиен билет и аз на вас няма да го връщам. Представител на областната избирателна комисия го съветва да не остава състезанието само с един кон и му вдъхва воля да се яви на изборите. Декларацията на СДС стои на бюрото му и трябва да я подпише, че е съгласен да бъде техен кандидат. Сините вече не настояват Цонев да си върне партийния билет, казали му, че нямат друг представител. И той подписва декларацията и я предава на общинската избирателна комисия. Това веднага е докладвано на червения партиен лидер, който извиква Цонев при себе си да му иска обяснение, но отговорът, който получава е - дай да направим състезание и да видим хората зад кого стоят. Партийният лидер го нарича „враг“ и го заплашва, че ще го изключат от партията.

Илиян Цонев печели на първия тур като кандидат на СДС. Варненският „Отечествен вестник“ излиза с анализ, че Цонев е най-младият кмет на община в България, все още член на БСП, избран със синята бюлетина. На другия ден след изборите партийният комитет на БСП го изключва от партията. Така завършва политическата му кариера като партиен член. Но започва новият.

Първият и най-сложен мандат като кмет

Инфраструктурата на Бяла в частта на водоснабдяването е с много проблеми. През юни, когато идват детските лагери и туристите, водата не достига, стига се до воден режим. Налага се кметът да се захване с този проблем и от 1991 до 1993 г. прави 11 километра водопровод с помпени станции. Свързва водопровода на Бяла с камчийския водопровод и по този начин проблемът с водоснабдяването е решен. В ход е и първият етап от укрепването на брега и рибарското пристанище, едно сложно съоръжение, което облагодетелства и малките плавателни съдове. Бяла трябва да стане спирка на туристическите „Комети“, който пътуват от Варна до Бургас и обратно.

След като проблемът с водоснабдяването е решен, възниква и този с канализацията, дотогава хората са били със септични ями, които често преливат. И през първия мандат и този проблем е решен.

Втори мандат и нов градоустройствен план

Цонев пропуска изборите през 1995 г., но връща се като независим кандидат за кмет през 1999 г.. Продължава да работи по инфраструктурните проекти. Правят обща пречиствателна станция с Обзор. Изискването тогава е било пречиствателна станция да има в населени места с над 100 000 жители и те доказват, че през лятото Бяла набъбва до 40 000, а Обзор - до 60 000. Успяват да получат финансиране и да направят тази станция, с което се решава друг основен проблем за Бяла - екологичния.

Мандатът 1999-2003 е успешен и със започването на изработването на нов подробен градоустройствен план. В регулация са вкарани много територии по цялото 15 километрово крайбрежие на Бяла. Преди това градчето е било като птичка, кацнала на върха на едно възвишение, а под него най-хубавите земи не са били в регулация. С новия план земите със земеделски статут влизат в строителни граници. Започва търсенето на инвеститори да строят в новите територии. През 2001 г. те вече идват и започва строителството на хотели и комплекси с апартаменти, къщи за гости, търговски обекти. Бяла започва да се превръща в едно курортно градче. Няма презастрояване, допустимото строителство е до четири етажа и максимум застроената площ е 40 процента от имота, който имаш. Такова нещо много рядко може да се види по Черноморието. Цонев обикаля Европа да го презентира на международни изложения в Москва, Санкт Петербург, Рига, Копенхаген, Берлин. Постепенно Бяла се утвърждава като нова туристическа дестинация на Черно море, която се развива с изключително бързи темпове. Стремежът на Илиян Цонев е да превърне малкото крайморско градче Бяла в българското Сен Тропе.

Трети мандат с надежда за четвърти

Този период на строителство продължава и през следващия мандат на Илиян Цонев - 2003-2007 година, отново като независим. С основание твърди, че при избори за кмет хората не се интересуват от партии, а от личности и ако нямаш качества на лидер, който може да работи с хората и за хората, нямаш никакъв шанс.

След като се връща от Русия през 2018 г. всеки от жителите на Бяла, който го среща по улиците, му казва - хайде, ти се върна, давай пак да те правим кмет. Смята, че опитът и контактите, които е натрупал през трите мандата, трябва отново да бъдат използвани. И се кандидатира от името на коалиция „Граждани за общината“. Не му поставят никакви условия, той сам си избира листата за общински съветници, в която всички са независими и се надява този път да има мнозинство в общинския съвет, защото и през трите му кметски мандата е нямал и така се работи много трудно.

Смята, че не е етично и правилно в изборния кодекс да се дава възможност едновременно да си кандидат-кмет и водач на листа. Самият той не е водач на листа и никога не е бил. Само на изборите през 1991 г. е могло да бъдеш или едното, или другото. Сега тези, които не успеят да станат кметове, влизат като общински съветници и четири години работят против кмета. Това е тема, върху която си заслужава да се помисли, смята Илиян Цонев.

Следете Trud News вече и в Telegram
Избори 2024. Платено съдържание. Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика