Илияна Йотова представи „Македония в карикатури“

На изискано тържество в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ беше представен луксозният албум на Александър Божинов „Македония в карикатури“, дело на УИ „За буквите – О писменех“ (Университет по библиотекознание и информационни технологии). Изданието е двуезично (български/английски език, превод: Нина Дебрюне), цветно, с твърди корици и впечатляващ дизайн на Михаил Танев, а съставители и автори на предговора са проф. Ваня Добрева и проф. Боряна Бужашка. 

Събитието се водеше от проф. Ваня Добрева, която в експозето си очерта творческия профил на Александър Божинов – родословие, образование, творчески път: „Той е не само създател на политическата карикатура, но и писател, един изключително фин човек, който носи добротата в сърцето си. Той е първи братовчед на проф. Иван Шишманов, а неговият вуйчо е благодетелят на Свищовската академия – Димитър Ценов. Родственик е и с Алеко Константинов. Книгата съдържа карикатури, рисувани през 1930 г. Днес, когато търсим отговора кои сме ние, е добре да се връщаме към миналото и да преглеждаме документите, които са съхранили паметта за нас“.

Илияна Йотова – вицепрезидент на Р България – изнесе лекция по родолюбие: „Тази книга запълва огромна празнота. Надявам се, че днешната среща ще допринесе за популяризацията на изключителния творец Александър Божинов. В началото на 20. век той ни представя един своеобразен прочит на историческите събития. Той е един безспорен ерудит! Неговият интелектуален кръг е важен за проникващия в следосвобожденска България европейския дух. Той пречупва през таланта си нравите на хората, историческите събития, обществените отношения в Нова България. Отстоява  националния идеал – няма как да остане настрана след политическата катастрофа, последвала Ньойския договор: това е катастрофа в българските души. Чрез карикатурите си Божинов обрисува много от българските политици – създава типажи – огромен калейдоскоп от персонажи. С един определен образ той разказва всичко за времето. Днешната политическа менажерия съвсем спокойно може да види своя образ в тези карикатури отпреди 100 години – изключително много мъдрост се крие в тях“.

С акценти за работата върху книгата се включи и проф. Боряна Бужашка: „Оставил ни е огромно творчество – част от него е в архива на БАН. Неговият рисунък е незлоблив, той е бил душата на компанията в артистичните кръгове, изключително плодовит – статии, рецензии, рисунки, шаржове. Той е създателят на Пижо и Пендо, които след това заживяват свой собствен живот. Но защо точно Македония е в неговия фокус? Общува с Мърквичка и Ярослав Вешим; създава вестник „Балгаран“, в близки отношения е с Иван Вазов и Александър Балабанов, които пишат за Македония. С молив и туш той изразява своята позиция след Ньойския договор, когато българското общество не може да се съвземе от тази трагедия. Към всяка карикатура има текст. И днес една част от неговите карикатури са актуални“. 

В обговарянето на темата се включиха още проф. Ирена Петева – ректор на УниБИТ, и Георги Първанов – президент (2002-2012), който каза: „Големият въпрос пред нас е да защитим историята си! Да отстояваме истината за миналото. Дано това изискано издание достигне до повече хора у нас и в чужбина, до тези, които правят съвременната българо-македонската история“.

Проф. Румен Драганов – експерт в туризма – показа картата на българските земи от 1891 г., на която трите провинции Тракия, Мизия и Македония са населени с българи: „Още от Римската империя ние се разполагаме в Македония. Министерство на туризма обаче е създало едни изкуствени 9 туристически района, а би трябвало да говорим за тези области като наши туристически дестинации и да стъпим на тяхното историческо и културно наследство. Нека защитим националното си достойнство и да престанем да считаме Македония за чужбина“.

На събитието присъстваха депутати, бивши министри и заместник-министри, десетки преподаватели и докторанти от УниБИТ. Този стойностен проект, реализиран като книга от професионален екип, беше подарен на над 150 души, присъстващи на премиерата, благодарение на финансиране от Фонд „Научни изследвания“ към МОН.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура