Илон Мъск има синдром на Аспергер

Новината съобщи самият той в тв шоу

Това обяснявало нееднозначните му мисли

Участва в скечове с актьори и гостуващи звезди

Основателят и ръководител на компанията за електромобили „Тесла” и на SpaceX за космически технологии Илон Мъск има синдром на Аспергер. Новината съобщи самият той в комедийното предаване Saturday Night Live на телевизия Ен Би Си, в което участва в събота като водещ.

„За мен е чест да стана водещ на Saturday Night Live. Това е историческо, защото ставам първият водещ (на предаването) с Аспергер. Или поне първият, който си го признава”, каза Мъск.

Синдромът на Аспергер е разстройство с аутистичен характер, което създава трудности в социалното общуване и води до нестереотипно поведение.

В тв шоуто Мъск се пошегува и с нееднозначните си мисли, които често публикува с социалните медии, които обясни с думите „просто така работи мозъкът ми”.

„Аз преоткрих електрическите автомобили и изпращам хора на Марс с космически кораби. Наистина ли смятате, че при това положение ще бъда обичайният спокоен тип?”, обърна се с усмивка към зрителите предприемачът, прославил се с нестандартни идеи.

В предаването Мъск участва в традиционни скечове, разигравани от актьорите на шоуто и гости звезди пред жива публика.

Преживяват депресии

Вманиачени са в своите интереси

Разлики между мозък на здрав човек и на такъв със синдром на Аспергер (вдясно).

Синдромът на Аспергер е психично разстройство от аутистичния спектър, характеризиращо се със значителни трудности в социалното взаимодействие и невербалното общуване, съпътствани от ограничени и повтарящи се модели на поведение и интереси.

То се отличава от други разстройства от аутистичния спектър по относителното запазване на езиковото и познавателно развитие. Макар и да не са задължителни за диагнозата, често се наблюдават също слаба двигателна координация и нетипична употреба на езика.

За хората със синдром на Аспергер често е типичен силен, почти маниакален интерес към дадена област, докато при необичайни за тях дейности може да имат трудности. Често поради усамотение такива хора може да преживеят депресивни състояния, които да окажат влияние на имунната система.

Състоянието Аспергер е познато още като „синдром на малкия професор”, защото тези хора са по-интелигентни от останалите в дадена област. Те трудно създават и поддържат приятелства, защото най-често са вманиачени в своите интереси, говорят само за тях. Възможно е поведението им да бъде неловко и социално неприемливо. Друга характерна особеност е, че хората с Аспергер трудно фокусират вниманието си.

Заболяването носи името на австрийския доктор Ханс Аспергер, който първи го описва през 1944 година.

Грета Тунберг смята състоянието си за суперсила

При Антъни Хопкинс открили болестта на 70 г.

Съвсем не са малко известните личности, които имат синдром на Аспергер. Един от тях е иконата на съвременното кино сър Антъни Хопкинс (83 г.). Лекарите му поставят диагнозата доста късно - на 70-годишна възраст. Запитан как това състояние се отразява на живота му, актьорът казва: „Не ходя на партита, нямам много приятели, но обичам хората. Харесва ми да влизам в техните глави”.

Същото заболяване има и младата шведска екоактивистка Грета Тунберг. Тя не е съгласна да го нарича болест, казва, че синдромът я прави по-различна от нормата, но пък според нея това да бъдеш различен е суперсила.
Специалисти твърдят, че основателят на „Майкрософт” Бил Гейтс вероятно също е с Аспергер, като основават мнението си на наблюдения на поведението му. Самият Гейтс обаче никога не е коментирал въпроса.

Пак специалисти смятат, че синдром на Аспергер е имал и 16-ият президент на САЩ Ейбрахам Линкълн. Неоспорими факти са, че с него е било много трудно да се общува, той страдал от депресия и маниакално чувство за ред, в които експертите виждат признаци, съпътстващи заболяването Аспергер.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят