Боксовият треньор Ангел Ангелов: С големи резерви приех да водя отбора

С големи резерви приех да водя отбора – призна именитият Ангел Ангелов, новият селекционер на женския ни национален отбор по бокс. - Ако ми бяха предложили преди 10 години изобщо не можеше и дума да става. Но приятно бях изненадан от това, което видях. Тези деца се себераздават, тренират на много високо ниво, удоволствие е да се работи с тях. Е, имат си женските особености...

Дълги години Ангелов бе старши треньор на мъжкия ни национален. Под негово ръководство на олимпиадата Атланта 96 българският бокс постига най-големият си успех - Даниел Петров триумфира с титлата, а Тончо Тончев и Серафим Тодоров печелят сребро.

От три месеца Ангелов е начело на женския ни тим, а следващата седмица ще се изправи пред първото си голямо предизвикателство – олимпийската квалификация в Лондон (14 – 24 март). За турнира тръгват 4 състезателки. В отбора се връща двукратната европейска шампионка и втора в света Стойка Петрова (51 кг), която миналата седмица стана победителка и на държавното първенство.

Русенката бе прекратила кариера, но след 9-месечно отсъствие реши отново да сложи ръкавиците и да се пробва да сбъдне мечтата си – да спечели медал от олимпиада.

„Титлата от републиканското ми дава увереност, бих всички момичета в моята категория – призна Петрова. - Но не съм в най-добрата си форма, пикът ще е на игрите в Токио 2020. Готова съм обаче да се преборя за квота и дано жребият да е малко по-благосклонен към нас.“

На ринга ще се качи и най-титулуваната ни състезателка Станимира Петрова (57 кг). Световната и европейска шампионка също твърди, че е отлично подготвена. Останалите две момичета, на които ще се разчита са Аслъхан Мехмедова (60) и Мелис Йонузова (69). Първите ни три националки ще си осигурят квоти с класиране до 6 място, а Йонузова трябва да влезе в топ 5.

Мъжкият ни тим вече седмица е на лагер в Шефилд, където води подготовката си за турнира. Селекционерът Жоел Арате ще разчита на 7 национали - Даниел Асенов (52), Боян Асенов (56), Кирил Русинов (63), Симеон Чамов (75), Благой Найденов (81), Радослав Панталеев (91) и Петър Белберов (над 91). А визите при тях са, както следва: за 52 и 63 кг до 8 място, за 69 и 81 кг до 6 място, а до 91 кг и над 91 кг – първите четирима.

Турнирът се организира от Международния олимпийски комитет (МОК), а не от Международната боксова федерация (АИБА), която е с отнет лиценз заради корупция и финансови злоупотреби.