Инвестират милиарди от екзотични острови

От британските Вирджински острови са привлечени 691 млн. евро инвестиции.

38% от чуждите капитали идват от страни с либерален данъчен режим

Нидерландия е №1 с 15% от привлечените средства

Австрия е втора с 4,6 млрд. евро

Фирми от екзотични острови са инвестирали в България близо 5 млрд. евро за периода от началото на демократичните промени в страната до края на март 2021 г., показват данни на БНБ. Това са 10,3% от общия обем на чуждите инвестиции в страната. Причината огромна част от капиталите да преминават през тези острови е, че те са със статут на офшорни зони и имат ниски данъци, а в повечето от тях трудно може да бъдат проследени реалните собственици на фирмите и движението на пари по банковите им сметки.

Голяма част от влизащите в страната инвестиции са от други офшорни зони или държави, които официално нямат такъв статут, но са с твърде либерален данъчен режим или имат строги правила за банковата тайна.
48,216 млрд. евро е общата сума на чуждите инвестиции в страната откакто БНБ поддържа тази статистика. От тях 4,989 млрд. евро идват от острови, като в данните не влизат страни със строги данъчни правила като Великобритания. Сред привлечените от острови инвестиции най-много пари са дошли от Кипър - 2,457 млрд. евро, или 5% от всички задгранични вложения в страната. На следващите места се нареждат британските Вирджински острови, откъдето са привлечени 691 млн. евро, а след това са Сейшелски острови (357 млн. евро), Бахамски острови (349 млн. евро), Маршалови острови (101 млн. евро), Сейнт Винсент и Гренадини (45,7 млн. евро), Остров Ман (31,4 млн. евро), американските Вирджински острови (25,1 млн. евро), Барбадос (21,3 млн. евро) и Острови Търкс и Кайкос (16,4 млн. евро). По-малки инвестиции в България са направени и от редица други екзотични дестинации като Джърси (13,5 млн. евро), Сейнт Китс и Невис (5,1 млн. евро) и Кайманови острови (0,9 млн. евро).

Ако към островите прибавим и другите официални офшорни зони, привлечените от тях инвестиции надминават 5,75 млрд. евро, или близо 12% от общия размер на чуждите вложения в страната. Например само от Белиз идват 232 млн. евро, а от Панама 198 млн. евро.

Огромна част от чуждите инвестиции идват и от страни с либерален данъчен режим или
които допреди няколко години са се считали за данъчен рай. Според доклад на “Оксфам” от преди три години, няколко държави от ЕС също са отговаряли на критериите на Европейската комисия за офшорни зони. Сред тях са Нидерландия, Люксембург и Ирландия. До преди няколко години и в Швейцария имаше изключително строги правила за защита на банковата тайна. Като се вземат предвид и европейските страни с либерален данъчен режим се оказва, че 18,1 млрд. евро, или точно 37,7% от общия обем на чуждите инвестиции, идват от държави и територии, които са избрани заради техните офшорни условия за правене на бизнес и заради предлаганата защита на банковата тайна. Именно от Нидерландия идват най-много чужди инвестиции - 7 млрд. евро, или 14,7% от всички задграничните вложения. Привлечените капитали от Швейцария са 2,65 млрд. евро.

От Австрия идват 4,6 млрд. евро, или 9,6% от чуждестранните вложения, което є отрежда второ място в общата класация на страните, откъдето идват най-много капитали. На трето е Германия с 3,4 млрд. евро. На следващите места по привлечени средства с много близък резултат са Италия (2,9 млрд. евро), Гърция (2,58 млрд. евро), Кипър (2,45 млрд. евро), Русия (2,22 млрд. евро) и Великобритания (2,16 млрд. евро).

Финансиране

Над 20% от парите са заеми

Над 20% от чуждите инвестиции, които влизат в страната, са под формата на заеми, показват данните на БНБ. 9,92 млрд. евро са привлечени в страната от чужбина под формата на дългови инструменти - инвестиции в облигации, издадени от български фирми, както и предоставени кредити от чуждестранни компании на предприятия в страната.

Останалите 38,27 млрд. евро от чуждите инвестиции в страната са под формата на дялов капитал в български компании, както и дялове и акции в инвестиционни фондове, показват данните на Централната банка. Това представляват 79,4% от общия размер на чуждите инвестиции.

Данни по сектори от икономиката

Най-много са вложенията в имоти

Най-много са чуждите инвестиции в имоти, голяма част от които са край морето.

Най-много чуждестранни инвестиции в България са направени в имоти, показват данните на БНБ.
Над 10,8 млрд. евро са вложени от чуждестранни фирми и граждани в недвижими имоти в страната от началото на демократичните промени в страната до края на март 2021 г., показват данни на Централната банка.

Това представляват 22,5% от всички чужди инвестиции.

На второ място с малко над 18% от привлечените средства са предприятията от преработващата промишленост, където вложенията са 8,722 млрд. евро.

На трето място с много близък резултат е секторът на финансовите и застрахователните дейности, където от чужбина са инвестирани 8,701 млрд. евро, или отново над 18% от привлечените чуждестранни капитали.
Сериозни суми от чужбина са инвестирани и в сектора на търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети - 7,5 млрд. евро, или 15,6% от всички вложения в страната. В топ пет по привлечени капитали влиза и сектора “Професионални дейности и научни изследвания” с 2,89 млрд. евро.

Интерес от чуждестранни компании има и към сектора “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”, където са вложени над 2,86 млрд. евро.

На следващо място по привлекателност за чуждестранните компании е секторът “Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения”, където са инвестирани 1,4 млрд. евро. В строителството също са привлечени над 1 млрд. евро чужди инвестиции.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес