Инвестициите в образование най-бързо постигат глобалните цели за устойчиво развитие

За последните 20 години, „Дънди Прешъс Металс“ в България е дарила над 20 млн. лв. за образование, обучавайки над 1500 ученици и студенти. Това е плод на целенасочена работа и разбирането, че знаещите и можещи хора са основата на успешно и развито общество.

Качественото образование е четвъртата сред седемнадесетте цели за устойчиво развитие на ООН като според организацията „постигането на включващо и качествено образование за всички затвърждава разбирането, че образованието е едно от най-мощните и доказани средства за устойчиво развитие“.

„Дънди Прешъс Металс“ от началото на дейността си в България работи в тази посока, с убеденост, че хората са най-ценния ресурс както на компанията, така и на всяка държава. Икономиката не може да се развива както без суровините, които добиваме и преработваме, така и без хората, които влагат знания, упоритост и сърце да управляват тези процеси и да превръщат ресурсите в отговорно и екологично-произведени материали и стоки.

Инвестициите в образование са един от най-добрите примери в икономиката на позитивни външни ефекти – т.е. ползите за обществото от инвестицията надхвърлят директните ползи за двете страни по инвестиционната сделка. Поради тази причина, както публичният, така и частният сектор имат силен стимул да инвестират в образователната система, осигурявайки всеобхватен положителен ефект върху брутния вътрешен продукт.

Образованието произвежда не само икономически външни ефекти, но и много социални такива. Според изследване на EENEE за Европейската Комисия, подобряването на процента, завършили средното си образование, има позитивни външни ефекти като увеличаване на продължителността на живота, намаляване на смъртността на децата на възраст под 10 години, намаляване на процентите на инвалиди и пушачи, подобряване на общото здравословно състояние, намаляване на престъпността, подобряване на психическото състояние и намаляване на стреса и тревожността, намаляване на процента на хронично болните и хората с наднормено тегло. Много от изброените ефекти имат значителен непряк ефект, който може да бъде измерен в парично отношение. Например, друго изследване в САЩ установява, че за всеки процент намаление в смъртността на деца под 10 години, обществото получава директни ползи от $3 до $5 000 годишно на човек и $2 милиарда годишно спестявания в сферите на здравеопазването и опазването на реда.

„Дънди Прешъс Металс“ в България инвестира в образование и технологии

Самото начало на инвестициите на „Дънди Прешъс Металс“ в България започва с приемането на Частната профилирана гимназия с чуждоезиково обучение „Челопеч“ като елемент от активите на минното предприятие в Челопеч. С финансирането на своята частна гимназия „Дънди Прешъс Металс“ превръща образованието в свой основен и дългосрочен проект за корпоративна социална отговорност.

Създадена през 1995 г. в партньорство с общински съвет Челопеч, гимназията е първото учебно заведения в Средногорския регион, което предлага засилено изучаване на чужди езици. За изминалите над две десетилетия, „Дънди Прешъс Металс“ постепенно увеличава финансирането на гимназията като към 2022 г. годишното дарение е 945 000 лв. Заедно с ежегодните дарения към община Челопеч, част от които също се инвестират в образователната система, може да се каже, че всяка година компанията инвестира над 1 милион лева в образователната система на община Челопеч.

Частната гимназия в Челопеч осигурява възможност за обучение на максимум 30 деца във всеки випуск, разпределени в 2 паралелки. Ежегодно има прием след седми клас. За образователния процес се грижат 21 висококвалифицирани преподаватели и двама човека помощен персонал. Ученици участват активно в различни проекти в България и други страни, вкл. осъществяват свои идеи в Челопеч и региона, свързани с решаването на социални проблеми с проява на гражданско самосъзнание и отговорност. В последните години, благодарение на добрата образователна подготовка на учениците, училището се нарежда в топ 3 в Софийска област по успех от държавните зрелостни изпити. Освен финансова обезпеченост на училището, „Дънди Прешъс Металс“ подкрепя и участва в съвместни инициативи с учениците, осигурява логистична подкрепа, както и стипендии, награди и подаръци за отличниците. През 2023 г. съвместно бяха реализирани няколко проекта на ученици: „Бели тениски за цветно бъдеще“ (за тормоза в училище), „Рециклирай с кауза” (събиране на хартия и садене на дръвчета), „МОГА“ (рисуване на стени в детското отделение на пирдопската болница).

Работещите и учещите в частна гимназия „Челопеч“ оправдават и дори надминават доверието и очакванията на компанията. За своите почти 30 години, гимназията са завършили над 700 ученици и 95% от тях са продължили образованието си във висши учебни заведения. Една голяма част са получили своята успешна реализация в района на Средногорието, както и в „Дънди Прешъс Металс“. Училището е с най-висок среден успех за областта, учениците се класират и печелят редица състезания и олимпиади. През 2022 г. училището придобива и европейски знак за качество STEM School Label.

Освен директните инвестиции в частна гимназия „Челопеч“, „Дънди Прешъс Металс“ си сътрудничи с широк кръг други гимназии и университети. Партньорството с Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“ също започва малко след установяването на компанията в България и обхваща почти всички възможни дейности – от директни финансови и материални дарения всяка година през тясна приемственост на студентите за стажове и започване на кариера в компанията до научно-изследователски и преподавателски обмен между компанията и ВУЗ-а.

Чрез двете си дружества в Челопеч и в Крумовград, компанията си партнира още с читалища, библиотеки, културни центрове, други университети и гимназии, например гимназията по транспорт „Христо Смирненски“ и културен център „Христо Ботев“ в Крумовград, Университет по архитектура и строителство, Софийски университет, Професионална гимназия Златица, редица професионални и основни училища в регионите, където дружествата функционират.

В повечето от тези партньорства обмяната на опит, знание и технологии далеч надхвърля ползата от директните финансови дарения. Например, през 2023 г. ученици от Професионална гимназия по механоелектротехника в гр. Пирдоп проведоха стаж по проект „Ученически практики 2“, финансиран от Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Учениците преминаха курс по практическо обучение от над 240 часа за всеки учащ в отделите по поддръжка и преработка, автоматизация и контролни системи, поддръжка и добив. Всеки ученик получи свой личен ментор, възможност да се докосне до реалното оборудване в компанията, да задава въпроси на специалистите и съответно да се ориентира в ранна възраст към конкретна професия и кариера.

В дуална образователна програма вече четвърта година ученици от Професионална гимназия „Златица“ трупат практически умения и опит в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“. Учениците от Златица също получават личен ментор и достъп до реална работна среда, което им позволява да изграждат трудови навици още от горните класове в училище и да опознаят производствената среда и техническата инфраструктура отблизо. По програмата за дуално обучение, компанията вече може да се похвали с нови служители, които работят след завършване на средното си образованието.

Вярването, че обмяната на знания, възможности и технологии, е поне толкова-ценна, колкото и финансовите инвестиции в образованието, се потвърждава от редица академични изследвания, включително и един от най-новите доклади на ресорната дирекция на Европейската комисия. Директните финансови инвестиции са основополагащи за качеството на образованието, но след определено ниво пряката корелация между количеството им и повишаването на качеството отслабва. Именно там е ключовата роля на частния сектор и примера на „Дънди Прешъс Металс“ да включва учениците и студентите директно в реалния производствен процес под формата на дуално обучение, стажове, а понякога и паралелна на образованието заетост.

За „Дънди Прешъс Металс“ в България хората са най-ценният капитал и най-важният ресурс в икономиката. Интегрирането на компанията като партньор на образователната система е един от най-важните успехи за последните 20 години.

И както компанията успява да осигури уникален достъп до практически знания, опит и технологии на учениците в гимназиите и студентите, така и тяхната жажда за знания, нестандартни идеи и амбиция за усъвършенстване продължават да вдъхновяват Дънди да преследва все по-високи цели.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес