Индонезия и САЩ започнаха двуседмично съвместно военно учение

Хиляди индонезийски и американски войници започнаха днес двуседмично съвместно военно учение, което според Вашингтон цели да насърчи „регионалното сътрудничество“ на фона на напрежението с Китай, предаде Франс прес.

Вече са разположени най-малко 4000 американски и индонезийски войници. Към тях ще се присъединят австралийски, сингапурски и японски сили. Япония участва за първи път в тези ежегодни маневри с кодово название "Суперщит Гаруда".

Учението се провежда на индонезийския остров Суматра и островите Риау, индонезийска провинция, съставена от островчета близо до Сингапур и Малайзия.

Учението се провежда в момент, когато председателката на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси започна азиатската си обиколка, по време на която е възможно да спре в Тайван. Това може допълнително да изостри вече обтегнатите отношения между Пекин и Вашингтон.

САЩ и азиатските им съюзници демонстрират нарастващо безпокойство от засилващото се присъствие на Китай в Тихия океан. Вашингтон обаче увери, че маневрите не са насочени срещу никоя страна, въпреки че тази година са много по-важни от предишните си издания. „Това наистина е учение за изграждане на доверие, сплотеност, взаимно разбирателство, изграждане на капацитет и други свързани въпроси“, каза в петък пред репортери в Джакарта генерал Стивън Смит, командващ участващите в ученията американски сили. „Става дума за наистина едно военно учение, а не заплаха за никоя страна", допълни генералът.

Маневрите ще продължат до 14 август с участието на сухопътни сили, флот и авиация. Наблюдатели са Канада, Франция, Индия, Малайзия, Южна Корея, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Великобритания.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят