Инж. Мердин Байрям, кмет на община Върбица: Пандемията не спря развитието на Върбица

Завършваме болницата, изградихме и непредвидени обекти

Инж. Мердин Байрям е трети мандат кмет на община Върбица. Издигнат от ДПС. Завършил е Лесотехническия университет в София, специалност "инженер лесовъд", а по-късно и ВСУ „Черноризец Храбър” - Варна, откъдето е инженер по строителство на сгради и съоръжения. Член е на УС на НСОРБ. Семеен, с едно дете.

- Инж. Байрям, непредвидимо трудна година изпратиха общините. Кое беше за вас най-голямото предизвикателство в тази 9-та година управление на община Върбица?
- В работата ми предизвикателствата са всеки ден, но наистина пандемията сложи най-голям отпечатък. Наложи се кметската администрация да бъде на първа линия в услуга на хората. 60% от служителите се заразиха. Беше много тежко, загубихме 31-годишен колега, компютърен специалист. И до днес денят ми започва със справка за болните. Постоянно съм в контакт с МБАЛ Шумен. Благодаря на директора д-р Костов и заместника му д-р Тодоров, че винаги ми дават информация за пациентите от Върбица. Ремонтирахме с наши средства 3 стаи в инфекциозно отделение на областната болница, за да се увеличи броят на леглата.
Отделяме специално внимание на здравеопазването. Знаете, че строим болница и във Върбица, а м.г. ремонтирахме всички здравни служби по селата. Където нямаше, обособихме помещения към кметствата. Всяко село веднъж седмично се посещава от джипи. 

- Заради пандемията ли го направихте?
- Не, още в предизборната кампания се сблъсках с проблема. Събрах лекарите, които практикуват във Връбица и им казах, че трябва да обхванат всички села, но те се оправдаха с липса на условия. Така започнахме ремонти за своя сметка. За мен беше важно навсякъде да има лекари, сякаш съм знаел, че идва пандемия... 

- Докъде стигнахте с болницата и очаквате ли помощ от държавата?
- Тази година ще приключим със строителните работи и ще обявим 3 обществени поръчки: за доставка на медицинска апаратура, за обзавеждане и за инфраструктурата - паркинг, озеленяване, гаражи за линейки. Член съм на УС на НСОРБ, виждам, че на държавата й е трудно. Не очаквам подкрепа за доизграждане, но като започне да работи, се надявам да ни попитат имаме ли нужда от допълваща субсидия. 

- Как се отрази пандемията на приходите на общината и на плановете за благоустройство?
- 2020-та започна нормално и заложихме амбициозна капиталова програма. Бяхме предвидили 2,230 млн.лв. местни приходи, каквито сме постигали през предходни години, без да увеличаваме данъците. Тук да вметна, че Върбица е данъчен рай. Няма тенденция и в този мандат налозите да се увеличават. Годишно събираме около 325 000 лв. от данъци и не залагаме на тях, а на генерирани приходи от дейности, които сме създали - хотел "Еделвайс", спортния комплекс "Герлово", разсадника... 
До м.март обявихме обществени поръчки за обектите за строителство, избрахме изпълнителите, започнахме да строим и изведнъж пандемията обърка всичко. В спортния комплекс, вместо 250-300 души, посещаемостта падна на 150, в хотела няколко месеца не влезе човек. Това рефлектира, изостанахме с 800 хил.лв. в местните приходи, но не спряхме да строим. Дори успяхме да изградим непредвидени обекти, като пожарната. 

- Как се справихте?
- Хубавото беше, че имахме преходен остатък от 1,8 млн.лв. С него закрепихме положението и обществеността не усети удара от пандемията, развитието на общината не спря. Близо 7,5 млн. лв. са вложени в ремонти на общински пътища и десетки улици в града и селата. До края на мандата сигурно ще успеем на 100% да обновим улиците. Сега има села с 80% ремонтирани улици, други са с 60%. Останаха ни и само 2 км. общински пътища за ремонт, след като завършихме три важни отсечки за 4,8 млн.лв. по проект към фонд "Земеделие". Те са от разклон Кьолмен до село Кьолмен 1,8 км., от разклон Иваново до с.Драгановец 2,4 км. и от разклон Станянци през селото, Божурово, Чернооково и Крайгорци 8,7 км. Приключи и ремонтът на улици във Върбица и селата Тушовица, Бяла река и Нова бяла река за 1,170 млн.лв. по проект. Освен това общината инвестира още 1,4 млн.лв. за преасфалтиране.

-Успяхте ли да запазите и социалните придобивки в кризата?
- Да, не спряхме социалните услуги. Бяхме обещали безплатни детски градини и го изпълнихме, въпреки намалените приходи. С подкрепата на спонсори общината дари храни за всяко домакинство. По традиция в месеца на Рамазана и после за Великден лично подкрепих всички фамилии с продукти. От началото на тази година удвоихме броя на хората с безплатен обяд и вече го получават 1 300 нуждаещи се.
Създадохме предприятие за обществен превоз на пътници и това пак е социална услуга. Предстои закупуване на 3 нови микробуса, които ще возят с билет за 1 лев, независимо от разстоянието. През март започваме преустройство на бивша ветеринарна лечебница в автогара. Сега набелязваме още обекти в новата капиталова програма.

- Какво да очакват върбичани?
- Със сигурност продължаваме с ремонти на улици по селата и на още един площад в с. Иваново. Ще благоустроим 20 дка край река Герила до покрития пазар и гурме ресторанта във Върбица, който започнахме да строим през 2020-та. Ще увеличим щата на БКС с 10 души, сегашните 43 строители са малко. Силно се надявам да генерираме добри приходи, за да реализираме всички идеи за по-добра среда за живот. Идеята ми е наистина общината да придобие европейски облик и съм благодарен и на екипа ми, че ме подкрепя.

Кметството построи пожарна

11-те пожарникари от службата в община Върбица от дни са в нова сграда. Тя беше вдигната за месеци от местни приходи. Общината вложи близо 100 000 лв. в неизползваема постройка, дори я обзаведе и предаде ключовете на огнеборците преди Коледа. Гради я общинското БКС.

"Много сме благодарни на общината, бяхме пред закриване на службата", казва комисар Иван Иванов, шеф на Регионалната дирекция по пожарна безопасност - Шумен. Старата пожарна била в частен терен, собственикът не искал да го дели повече с пожарникарите и така те потърсили съдействие от кмета на Върбица.

"Разходът не беше предвиден и въпреки трудната година, реших да се заема", обяснява инж. Байрям. Немислимо било районът да остане без пожарна, а най-близката да е на 35 км. Новата база на спасителите е с всички удобства - от офис-канцелария и спални помещения до три гаража, които са включени към системата за парно отопление, за да не мръзне водата на специализираните коли зимата.

Санирани са училищата, ред е на градините

В община Върбица вече няма несанирано и училище без парно. По същия начин е започнало обновление и на детските градини, през 2021 г. акцентът ще са те, казва кметът.

През м.г. е ремонтирана втората сграда на обединеното училище "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Бяла река по програма "Красива България", а общинското "рамо" било в размер на 278 000 лв. Общината изгражда в школския двор и тенис игрище с възможности за футбол, волейбол и баскетбол за 88 000 лв.

За възпитаниците на най-голямото училище СУ "П. Хилендарски" във Върбица е вдигнат физкултурен салон за 260 000 лв. Предстои обзавеждането му и децата на 160-годишното школо вече няма да спортуват под открито небе.

Всички удобства за отдих и спорт са създадени и в центровете на селата Станянци и Нова бяла река. Изградени са площади с фонтани, пейки, фитнес уреди и детски площадки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони