Инсултът не е пенсионерска болест

Навременната помощ намалява последствията от инсулта.

COVID-19 създава риск за мозъка

Все повече млади хора остават инвалиди след удар

Следете кръвното налягане да не е над 140 на 90

COVID-19 действа разрушително на целия организъм, включително на сърдечно-съдовата система, създавайки риск от инфаркт и инсулт. Всяка година 15 млн. души в света получават мозъчен инсулт и голяма част от тях се инвалидизират. Как да разпознаем настъпващия удар и как да се предпазим от него?

Инсултът изобщо не е болест на пенсионерите, както се смяташе до неотдавна. С всяка година той се подмладява. Между 10 и 15 на сто от случаите вече са при млади хора - между 18 и 50 години. Затова сърцето и кръвоносните съдове трябва да се пазят още от младостта, предупреждават лекари.

Изложени на риск са хората с високо кръвно налягане, с наличие на повече “лош” холестерол в кръвта, тези с наднормено тегло, обездвижени, пушачи, пиещи големи количества алкохол и живеещи под стрес. Някои заболявания като диабет, исхемична болест на сърцето, предсърдно мъждене също предразполагат към мозъчен удар.

Две трети от инсултите са исхемични (причинени от запушване на кръвоносен съд), но от хеморагичните (от разкъсване на кръвоносен съд) загиват повече хора. Около 15% от исхемичните инсулти водят до летален изход, а 60% от тях - до различна степен на инвалидност. Болестта е коварна с това, че е много трудно да се прогнозира нейният ход. Всичко зависи от участъка, където е станало поражението. Ако ударът е лек, човек ще го преодолее лесно и ще се възстанови напълно. Но ако епицентърът е в ключово място, например мозъчния ствол, дори постъпването в болница навреме не дава гаранция за оживяване.

Признаците на започващ инсулт са внезапна слабост, виене на свят, слабост в крайниците в едната половина на тялото, изкривяване на едната страна на лицето, затруднен говор, внезапно нарушение на зрението, остро разпространяваща се болка в главата, нарушение на паметта и вниманието, загуба на съзнание. Наличието дори на един от изброените симптоми е повод да извикате Спешна помощ.

В днешно време трябва да се добави още един ключов фактор - коронавирусната инфекция. След преболедуването є лекарите съветват пациентите да приемат препарати за разреждане на кръвта срещу образуване на тромби, но задължително под лекарски контрол.

Медиците дават пет правила за профилактика на инсулта. Първото е контрол на артериалното налягане. Систоличното (горното) да не е по-високо от 140, диастоличното (долното) - не по-високо от 90. Второто правило е борба със сърдечната аритмия. Хората, попадащи в рисковата група, да си правят ЕКГ веднъж на 6 месеца. На трето място са вредните навици, от които да се откажем - тютюнопушене и прекаляване с алкохола. На четвърто място е контролът на холестерола - веднъж на 6 месеца да се проверява съдържанието на липидите в кръвта. Петото правило е предотвратяване на тромбози с помощта на медикаменти.

За съжаление, много хора не осъзнават опасността и не бързат да се обърнат към специалист при забелязани симптоми, разчитайки, че неразположението ще отмине от само себе си. Важно е близките около тях да разпознаят признаците на инсулт и веднага да потърсят помощ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве