Инфлацията победи здравословното хранене

Цените на храните във Великобритания нараснаха много.

Пресните зеленчуци и риба изчезват от менюто

В Обединеното кралство ядат пакетирани пици и колбаси

Всеки пети пропуска ядене

Много британски домакинства се отказват от по-здравословни храни, тъй като необузданата инфлация ги тласка към по-евтини преработени ястия, пише Ройтерс. Джоан Фарер редовно сервираше на трите си деца вечери с говеждо печено или яхнии със зеленчуци. Сега е по-вероятно да им даде пилешки хапки и пържени картофи или колбаси и картофено пюре, които са “по-евтини и засищащи”. Месечната є социална вноска се поглъща най-вече от наема и растящите разходи за газ и електричество.

Храните поскъпват, а цените на прясната храна до голяма степен изпреварват тези на преработените и пакетираните продукти. Цените на пресните зеленчуци се повишиха с около 14% през септември спрямо същия месец на миналата година, прясното говеждо поскъпна с 14%, рибата с 15%, птичето месо със 17%, яйцата с 22%, а нискомасленото мляко с 42%.

Междувременно осолено или пушено месо като бекон и чипс поскъпнаха по-бавно с около 12%, пакетираните пици се повишиха с близо 10%, цените на сладките закуски се увеличиха с 6%, а на шоколада с малко над 3%.

Навиците за пазаруване се променят, според ексклузивни данни от NielsenIQ, който създаде кошница от 37 хранителни продукта за Ройтерс. Продажбите на пресни зеленчуци са намалели с над 6%, а на прясно месо с над 7%, докато продажбите на закуски и бонбони са нараснали с почти 4%.

Данните подчертават тенденцията към по-евтините преработени храни, вдигайки червени знамена за защитниците на общественото здраве. “Има доказателства, че хранене, в което липсват плодове и зеленчуци, има сериозни последици за здравето”, каза Шона Гуди от Фондация за храни (Food Foundation), британска благотворителна организация, която насърчава здравословното хранене. “Евтините силно преработени храни най-вероятно причиняват затлъстяване”, допълва тя.

Пакетираните храни често съдържат нездравословни нива на сол, мазнини и захар, плюс подобрители на вкуса и консервиращи химикали, за да им се осигури по-дълъг срок на годност, и се свързват с по-високи рискове от затлъстяване, сърдечни заболявания, диабет тип 2 и някои видове рак.

Великобритания е близо до челните редици по “епидемия от затлъстяване” в Европа, където почти 60% от възрастните са с наднормено тегло, което повишава риска от преждевременна смърт и заболявания, според доклад на Световната здравна организация.

Средната цена на по-здравословните храни като зеленчуци и риба се е повишила с повече от 8 паунда ($9) за 1000 kcal във Великобритания в сравнение с 3 паунда за по-малко здравословни храни като бекон и чипс. За някои последствията от поскъпването са тежки. Близо 10 млн. възрастни, или едно на всеки пет домакинства, не са в състояние да сложат достатъчно храна на масата, като някои пропускат хранене или остават без храна цял ден.

Шарън Спайс, която работи в Лондон, каза, че хората, посещаващи хранителни банки, са спрели да искат прясна храна, защото се притесняват, че трябва да използват газ или електричество, за да я приготвят. Тя добави, че много родители биха предпочели оферти “купи един-получи един безплатно” в супермаркетите.

Марк Макинтош, маркетинг мениджър и баща на две деца, който живее близо до Оксфорд, е наясно, че семейството му е по-сигурно от много други, но и той се бори с бюджета за седмична сметка за пазаруване, която е почти удвоена в сравнение с преди две години до над 150 паунда. “Купуваме по-малко прясна храна, тъй като това ни помага да планираме храненията”, каза 39-годишният мъж, който е намалил потреблението на енергия и отменя членството си във фитнеса. Ейлис Нитсдейл, 29-годишен лекар в град Лийдс в Северна Англия, може да си позволи пресни продукти, но усеща ценовия натиск. “Днес, като купих всичките си плодове и зеленчуци, похарчих над 10 паунда, това е с 3,50 паунда повече от преди”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари