Инфлацията удари 9-годишен рекорд

Най-много поскъпнаха газът, бензинът и олиото

Цените на горивата повлякоха нагоре и останалите стоки и услуги

Зеленчуците са с 11,6% по-скъпи

Инфлацията нарасна до 9-годишен рекорд. Към края на септември годишната инфлация е 4,8%, обявиха от Националния статистически институт. Това е най-голямото покачване на цените на стоките и услугите от септември 2012 г. насам, когато годишната инфлация беше 4,9%.

При нулевите лихви по банковите депозити се оказва, че инфлацията реално топи спестяванията на гражданите и фирмите. Така обедняваме по две направления. От една страна с получаваните заплати можем да си купим по-малко неща. А от друга, дори стойността на наличните пари в банките намалява.

Основната причина за инфлацията е поскъпването на горивата на международните пазари, което веднага се отразява и на цените им у нас. За година газообразните горива за населението в страната са поскъпнали с 68%, а цените на бензина и дизела са нараснали с над 28%, показват данните на НСИ. В резултат топлата вода през септември е била с 13,6% по-скъпа спрямо същия месец на миналата година, а цената на тока за бита е нараснала с 4,4%. Наличните данни на НСИ отразяват повишението на цените до септември. А през октомври горивата продължиха да поскъпват. “Булгаргаз” поиска повишаване на цената на газа от ноември с още 32%. Всичко това ще доведе до значително покачване на инфлацията до края на годината.

Поскъпването на горивата и тока вече се отразява на цените на останалите стоки и услуги. В някои браншове цените растат, защото с повишаването на разходите за изплащане на заплати и за сметки за ток, фирмите вдигат цените и на предлаганите от тях стоки и услуги. Но в други браншове поскъпването на тока и бензина няма съществено влияние, но въпреки това цените също нарастват. Например услугите на майстори, свързани с ремонти у дома, са поскъпнали с 8,4%, а цените на ремонтите на коли са нараснали с 6,1%. Съществено са поскъпнали и ветеринарните услуги (+5,2%), услугите, свързани с развлечения и спорт (+4,6%), книгите (+10,6%), почивките и екскурзиите (+12,5%), услугите, свързани с основното и средното образование (+9,7%), фризьорските услуги (+5,9%), и застраховките, свързани с транспорта (+9,8%).

От хранителните стоки за година най-много са нараснали цените на олиото и маслото - с 25,2%, на зеленчуците - с 11,6%, и на хляба и зърнените храни - със 7,1%.

Само в рамките на месец септември

 

Цената на хляба нарасна с 2,3%

 

Храните са поскъпнали с 4,4% за една година, показват данните на НСИ.

Хлябът поскъпна с 2,3% само в рамките на месец септември, показват данните на НСИ. Това е доста повече от повишението на цената на брашното, която е нараснала с 0,5% за месец. Но производителите на хляб използват газ и поскъпването на горивото се отразява на цената на хляба. От основните храни по-съществено е повишението на цените през септември на зелето - с 11,8%, доматите - с 5%, яйцата - с 4,7%, и лещата - с 4,2%.

От нехранителните стоки значителен ръст има при цените на централното газоснабдяване - с 12,1% за месец, газообразните горива за бита - с 2,4%, въглищата - с 4,7%, дървата за отопление - с 4,7%, мебелите - с 1,2%, метана за автомобили - с 10%, и учебната литература - с 5,5%.

Владимир Иванов, председател на ДКСБТ: Основните храни нагоре с още 7%

Потреблението се свива

Очаква се основните храни да поскъпнат с нови 7% до края на годината. Това прогнозира председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Въпреки високите цени на тока и на природния газ обаче, няма да се стигне до рязък скок. Причините са конкурентният пазар и свитото потребление.

По думите му, заради по-високите цени на тока и газа незначително поскъпване до края на годината се очаква при продуктите от преработващата промишленост.

“При хляба при всяко едно положение ще има някакво покачване. При млечните продукти може би ще има някакъв процент. Същото ще стане и при месопроизводителите. Имаме един темп на нарастване - между 5 и 7 процента, или като потребителска кошница, ако от тези 27 основни хранителни продукти закупим по единица спрямо миналата година. Тя е със 7 лв. по-скъпа”, коментира още Владимир Иванов.

След върховите стойности в цените на храните през август и септември от началото на октомври пазарът се стабилизира, а потреблението се свива. Задържат се цените на захар, брашно, варива и месо, казва Иванов.
“Общо взето само при олиото от основните хранителни продукти имаме някакво рязко изменение - 36% спрямо нивата от миналата година. Но бих искал да кажа, че това е доста по-ниско от нивата, които бяха през юли. Там се стигна до 53% разлика спрямо миналата година. Към момента се очаква една низходяща тенденция, тя не се случва вследствие на създадената ценова паника”, допълва той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения