Иран обеси борец, възможна е екзекуция и на футболист заради участие в протестите

Иранските власти екзекутираха публично втори затворник, осъден за участието му в протестите , които разтърсиха страната в понеделник, въпреки вълната от международна критика след обесването на първия протестиращ миналата седмица.

Маджид Реза Рахнавард е бил борец, който беше публично обесен в свещения град Машад, след като беше осъден на смърт за убийството на двама агенти по сигурността, съобщи агенция Мизан.

„Той беше осъден на смърт за „война срещу бог“ за това, че намушка до смърт двама членове на силите за сигурност“, обясни Мизан, добавяйки, че също така се твърди, че е ранил още четирима души.

Младият мъж беше арестуван на 19 ноември, обвинен на 24-ти и процесът срещу него се проведе на 29-ти, същия ден, когато беше осъден на смърт, след като се твърди, че е признал престъпленията си, според Mizan. Девет други затворници са осъдени на смърт за протестите и според Amnesty International най-малко 28 обвиняеми могат да бъдат осъдени на обесване.

Екзекуцията на Рахнавард идва четири дни след първото обесване на затворник, осъден за участие в протестите, предизвикани от смъртта на Махса Амини в средата на септември. 23-годишният Мохсен Шекари беше екзекутиран в четвъртък за раняване на басиджи - ислямски бунтовник - с нож, блокиране на улица и създаване на ужас в Техеран.

Амир Наср-Азадани, 26-годишен бивш футболист, също е изправен пред екзекуция, според IranWire, след като е бил обвинен в участие в протестите. Азадани продължи да играе в Професионалната лига на Иран.

Екзекуциите предизвикват вълна от международно осъждане, особено от западните страни, които призоваха Иран да прекрати обесването. Европейският съюз планира да даде зелена светлина този понеделник на нови санкции срещу иранските извършители на нарушения на правата на човека, след като остро критикува екзекуцията на Шекари миналата седмица.

Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк смята, че екзекуцията на младежа е имала за цел да сплаши протестиращите. „Явно това е с цел да се създаде страх за останалите протестиращи“, каза Тюрк на пресконференция в петък.
Въпреки това екзекуцията провокира нови протести в страната, като тези в събота, когато се проведоха шествия в мълчание и със свещи в много градове на персийската нация, за да осъдят обесването.

Безредиците започнаха поради смъртта на 22-годишното кюрдско момиче, след като беше арестувано от моралната полиция за неправилно носене на хиджаб, но те се развиха и сега протестиращите призовават за края на ислямската република, основана от аятолах Рухола Хомейни през 1979 г.

През почти трите месеца на протести повече от 400 души са загинали и най-малко 15 000 са задържани, според базираната в Осло неправителствена организация Iran Human Rights. Иран е една от водещите страни в света по прилагане на смъртното наказание.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят