Ирландски истории и красоти в „Европа отвисоко“

National Geographic
Кадър от „Ирландия отвисоко“

Зрелищните въздушни кадри от Стария континент са в сърцето на пищната документална поредица „Европа отвисоко“. В шест части подукцията предлага поглед към някои от най-красивите културни и географски забележителности в Норвегия, Хърватия, Португалия, Швейцария, Ирландия и Исландия.

„Европа отвисоко“ дава нова перспектива за това как традициите, инженерните постижения и природните чудеса са оформили континента, и обрисуват един динамичен портрет на региона и хората, които го поддържат жив. 

Всеки епизод от новия сезон, който започна на 19 септември по National Geographic и ше продължи с излъчвания всяка неделя в 22 часа, е посветен на определена европейска държава. 

Епизодът за Ирландия ще се излъчи тази неделя, 26 септември от 22 ч. , с повторение в понеделник, 27  септември от 01:00 часа. Дроновете разкриват технологията, използвана за едно от най-модерните спортни игрища в Европа, извисяват се над драматичния спектакъл на Дъблинския Deer Rut и следват екип, който спасява защитените сиви тюлени на Ирландия. Покрай суровия западен бряг и островите, ще видим инженерните постижения, с които се обновяват селските райони на Ирландия.

В графство Корк инженери конструират мост над река Лани като част от мащабна инициатива за подобряване на пътищата в региона. В центъра на проекта за моста са седем 50-метрови бетонни греди – най-дългите, използвани някога за мост в Ирландия. Те ще минават над реката и ще служат за основа за полагане на мостовата настилка, но се изработват във фабрика на 200 км от строежа. Превозът на огромните греди по тесните криволичещи пътища на Ирландия е тежко предизвикателство, а шофьорът Филип Хаслам е натоварен с тази задача.

Гредата се поставя на впечатляващ транспортьор: предният й край е качен на камион, а задният е закрепен на съвсем отделна платформа, която Филип трябва да насочва самостоятелно с дистанционно управление.

Най-голямото предизвикателство е в град Бир. Един остър завой в центъра довежда гредата опасно близо до историческите сгради край пътя. Филип трябва да се съсредоточи максимално, за да избегне катастрофата. Гредата минава през центъра невредима, но работата не свършва тук. С огромния товар цялото пътуване, което по принцип би отнело три часа, продължава три дни. При доставката въздушните ни камери заснемат преместването на гредата с кран. Амбициозният проект е с една стъпка по-близо до осъществяването си.

От въздуха се вижда как, само на километър западно от центъра на Дъблин, близко разположените постройки се отдръпват пред огромна площ, която сякаш сияе в багрите на есента. Това е паркът Финикс. Той заема 708 хектара и е най-големият градски парк в Европа. Изненадващо, но този зелен оазис в центъра на Дъблин е сцена на една от най-страховитите битки в природата – размножителния сезон на елените.

В парка живеят 450 лопатара, а през есента едрите доминиращи мъжки се съревновават за партньорки. Всяка есен гледачът на елените Тери Мур прекарва почти цялото си време тук и следи за наранявания, докато лопатарите се бият помежду си. Забележи ли травма, той упоява животното и се обажда на ветеринар, който да му окаже медицинска помощ. От въздуха наблюдаваме съревнование между два елена. През по-голямата част от годината женските и мъжките живеят отделно, но през тези две седмици елените се бият за правото да се чифтосат с кошутите. Съперниците поставят начало на схватката, като мучат силно и пристъпват един до друг. След това започва жестока битка с рога.

За щастие днес няма сериозно пострадали и Тери може да остави сами величествените зверове.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Сериали