Испания смачка самочувствието на хърватите още в началото на ЕВРО 2024

Испания победи с 3:0 Хърватия на "Олимпиящадион" в Берлин в първия си мач от група “B” на Евро 2024 в Германия. По-късно в същата група ще играят Италия и Албания.

В испано-хърватския двубой Ламин Ямал стана най-младият футболист, играл някога на еврофинали. 68 840 зрители видяха как десетокласникът влиза титуляр в двубоя на едва 16 години и 338 дни.

В 7-ата минута Алваро Мората не успя да затрудни Доминик Ливакович, който спаси първия му опасен удар в двубоя. В 22-ата минута Анте Будимир стреля неточно с глава над вратата, пазена от Унай Симон. Седем минути след това Фабиан Руис, подаде към Мората, а той отбеляза за 1:0. Това беше 36-ото му попадение с националната фланелка, както и неговият 7-и гол на еврофинали, с което дели третото място в историята на голмайсторите на първенствата на Стария континент с Антоан Гризман и Алън Шийрър. Три минути след гола на Мората Фабиан Руис отбеляза за 2:0. В 41-ата минута хърватите организираха атака през Йошко Гвардиол, той стреля неточно, но топката попадна у Анте Будимир, който не успя да я засече във вратата на Унай Симон. Във втората минута от добавеното време на първата част Ламин Ямал центрира с левия си крак в наказателното поле на Хърватия, а Дани Карвахал отбеляза за 3:0.

В 52-ата минута Педри комбинира с Ямал, той стреля, но Доминик Ливакович направи гениално спасяване. Три минути след това Матео Ковачич подаде към Будимир, но Симон спаси удара му. При добавката Йосип Станишич стреля, но Марк Кукурея извади топката пред голлинията, а при третия опит за гол Будимир се опита да я свали с глава за Крамарич, но Унай Симон боксира и спаси.

В 78-ата минута бе отсъдена дузпа за Хърватия, след като Родри фаулира Иван Перишич в наказателното поле и получи жълт картон. Бруно Петкович пропусна дузпата, след като испанският страж Унай Симон спаси удара му, но след това голмайсторът отбеляза при добавката. Минути след това обаче ВАР отмени дузпата и гола заради по-ранното навлизане на Иван Перишич в наказателното поле. Ситуацията беше странна поради липсата на добри повторения и обяснението от страна на УЕФА на ситуацията.

Така Испания тръгна с плюс 3 точки в класирането след първата си победа в група В.