Истории от бележника на д-р Емилова: Защо веганите са с чисти артерии?

Първа среща с д-р Емилова по време на пандемията

Антоанета Божкова никога не си е задавала този въпрос, но отскоро знае отговора. И затова днес, на 70 години, се храни само с цялостни растения, без мазнини. Резултатите са удивителни!

Стенозата на дясната сънна артерия изчезва

Визитка 

Д-р Емилова завършва медицина през 1962 г. и придобива специалности по вътрешни болести, ревматология и кардиология. Има и магистратура по здравен мениджмънт.

Основава своята клиника през 1993 г., като прилага в нея метода на Лидия Ковачева, наречен омекотено гладуване с плодове и чай. Повече от 48 000 пациенти са минали през клиниката и огромната част от тях са излекували с този метод тежки хронични заболявания, обявени за нелечими. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.

През 2021 година в разгара на пандемията от коронавирус Антоанета Божкова идва в Клиника „Д-р Емилова“ уплашена и притеснена за здравето си. Странни симптоми й подсказват, че нещо не е наред: тя преживява стряскащото усещане да не може да контролира краката си, докато върви. Изследванията с апарат доплер в клиниката откриват причината: около 40 процента от лявата сънна артерия на Антоанета е запушена с плака и плаката се е калцирала, а дясната сънна артерия е със стеноза (стеснение). Доста притеснителни резултати, особено в комбинация с високото кръвно и диабет втори тип, които има Антоанета. Запушването на артериите е предвестник на сериозни здравни проблеми - инфаркт, инсулт, атеросклероза…
Какво предприема Антоанета? Вижте нейния разказ: 

„Моментът, в който усетих как правя стъпки с левия крак, без да имам намерение да ги правя, много ме изплаши. Все едно ток ме удари! В съзнанието ми винаги стои образът на моята майка, която си отиде на 69 с много тежка склероза. Заради това и заради симптомите, тъй като знам, че в подобни заболявания имат „пръст“ и гените, отидох в клиниката и направих изследвания с апарат доплер, който проверява състоянието на кръвоносните съдове. Правила съм такова изследване и преди години и лекарката ме предупреди, че има някакво мастно отлагане по стената на лявата сънна артерия, но аз не му обърнах внимание.

Това всъщност не е първата ми среща с д-р Емилова. През 2015 г., вдъхновена от книгата на Лидия Ковачева, бях 10 дни в клиниката плодове, още 10 гладувах в къщи и се захраних по правилата. През цялото това време не съм вземала лекарства за диабета и се чувствах отлично. Известно време се храних природосъобразно, но работата отново ме завъртя (аз съм геодезист, пътувам много) и отново се върнах към стария си режим на хранене - много животинска храна, колбаси, мазни ястия. Все си обещавах да направя нещо, но го отлагах. Докато животът не ме принуди. И ето така отново се озовах в клиниката през 2021 г. и  направих въпросната доплерова сонография при прекрасната д-р Казакова. Тя беше силно притеснена от високия процент на запушване на артерията. И аз разбрах, че вече няма връщане назад - трябваше не само да гладувам, но и да променя коренно начина си на живот. В клиниката съдбата ме срещна и с една изумителна, вдъхновяваща жена - Керанка Костова, която разказа как преди 16 години е била почти обездвижена от множествена склероза и как с упорити лечебни гладувания и вегански режим на хранене е победила болестта. Реших да постъпя като нея, да направя четири гладувания по 20 дни през годината. Успях да направя само три през 2021 г., но промених изцяло храненето си - не докосвам животински храни, готвя без мазнина, слагам само малко зехтин на салатите си. До обед съм на чай и плод, веднъж седмично правя разтоварващ ден на плодове.

Четвъртото 20-дневно гладуване направих през март тази година в клиника „Д-р Емилова“. Ето ги резултатите: доплеровата сонография показа, че стенозата на дясната сънна артерия е изчезнала, а плаката в лявата се е свила наполовина, тоест, запушването вече не е 40 процента, а 20! В основата на тази чудодейна промяна стои д-р Емилова, както и нейният великолепен екип. Престоя ми в клиниката е най-доброто, което съм правила за здравето си.

От Веско Станков, който има лекции в Кулинарното училище научих толкова много: мога сама да си правя ядково мляко и дори да го подквасвам, научих десетки вкусни рецепти с растителна храна, научих толкова много за собственото си тяло. Днес съм му „господар“, грижа се за него, но това се отплаща с енергия, бодрост, бистър ум, издържливост. Никога не е късно човек да промени начина си на живот, стига това да му носи радост, лекота и здраве“.

Заредете тялото с фибри, но внимателно!

В книгата си д-р Уил Булсевиц дава съвети как да се храним с фибри.

В клиника „Д-р Емилова“ горещо препоръчваме книгата на д-р Уил Булсевиц „Заредете тялото с фибри“, защото сме убедени в изключителната роля на фибрите за нашето здраве, за нашия имунитет. Фибрите се съдържат в цялостните растителни храни, върху които се основава веганският хранителен режим - в плодовете, зеленчуците, бобовите, пълнозърнестите храни, ядките и семената… Режим, който препоръчваме на всички наши пациенти, които напускат клиниката, преобразени с лечебно гладуване и захвърлили лекарствата, които вземат от години. Но препоръчваме и на хората, които искат да са здрави, да се предпазят от болестите на модерния свят.

Като включим в храната си цялостни растителни продукти, богати на фибри и основем хранителния си режим именно на тях, ние подхранваме добрите бактерии в храносмилателната система.

Но колко фибри са достатъчни? Можем ли да прекалим с фибри и какви последствия ще има това? На тези въпроси отговаря нашият експерт по хранене и лектор Веселин Станков.

Веселин Станков

„Да, възможно е да възникне такъв проблем при някои хора - прекалено много фибри в храната. Много ми харесва примерът, който дава д-р Уил Булсевиц в книгата си: храносмилателната система е като мускул, който трябва да бъде трениран. А фибрите са „тежестите“, с които ние го тренираме. Ако до вчера не си стъпвал във фитнес, днес не можеш да се метнеш на лежанката, правейки серии с лост със 100 килограма от раз. Същото важи и за стомаха. Много хора искат да направят драстична промяна в храненето си, защото искат бързо да отслабнат, без да се съобразяват с възможностите и моментната си кондиция. Или приемат книги и съвети безразборно и без да приспособят правилата към своето състояние. 

Как човек, който е приемал по-малко от 15 г фибри на ден, ще спази препоръката да се храни на растителна основа с цялостни непреработени продукти, достигайки до 100 г фибри на ден? Това може да се превърне в сериозно предизвикателство и да причини неприятни реакции - подуване, прекомерна флуктоация, дискомфорт, а е възможно човек дори да се дехидратира, ако не приема достатъчно течности, поради факта ,че фибрите  абсорбират влага. Този закърнял „мускул“ – храносмилателният тракт, трябва да бъде трениран да преработва повече фибри, но постепенно, с толерантни методи. Така нашият чревен микробиом ще се адаптира към новия стил на живот. С плодовете човек поема фибри, но не изпитва дискомфорт, показва нашата практика на лечебно гладуване с плодове и чай. Защото с плодовете се приема по-голямо количество калории спрямо фибри в сравнение със зеленчуците.

Друга често срещана грешка, която много хора, е да се отдадат изцяло на суровоядство за дълъг период от време. Тогава количеството фибри става колосално за сметка на усвояемите калории. А хората нямат четири отделения на стомаха, както някои тревопасни животни. Нито притежават тяхната ензимната система за разграждане на толкова фиброзна храна. И възниква проблем. Кравите или магаретата например могат да живеят на слама, на целулоза.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл