История и гурме изкушават гостите на Солун

Вторият по големина гръцки град залага на конгресния туризъм

Златото на тракийските царе в Археологическия музей привлича туристи от целия свят

Урната на цар Филип тежи 11 кг и е от чисто злато

Вторият по големина гръцки град Солун (на гръцки Тесалоники) е толкова познат на българите заради близостта си, че трудно можеш да изненадаш някой. Постарахме се обаче да открием онези „скрити съкровища“, които най-често подминаваме, залисани в атмосферата, шопинга и доброто хапване в местните таверни. Изненадващ е факта, че въпреки, че Солун е буквално на една ръка разстояние все още малко български компании организират своите събития, конгреси и семинари в гръцкия град, докато той става все по-популярен сред фирми и сдружения от Израел, САЩ и страните от ЕС. Причините за това са много – хотели, предоставящи нужните условия и изключително богати възможности за съпътстващи програми.

„Направи нещо велико!“, „Опитай нещо велико!“, „Изживей нещо велико!“. Това са само част от слоганите на рекламната кампания на региона Централна Македония, с които съседна Гърция привлича туристи от цял свят в Солун, на Олимпийската ривиера и в дома на боговете – връх Митикас на планината Олимп. А величието започва от Археологическия музей на Солун, в който можете да видите изложени златни съкровища и предмети от времето, когато Александър Велики е покорявал света.

Сред най-впечатляващите експонати в Археологическия музей на Солун са златните венци на македонските царе.

Сред експонатите, на които можете не само да се насладите, но и да запечатате образите им с телефон или фотоапарат са златни венци, направени изкусно над 300 години преди времето, в което е живял Христос, златна диадема с Ерос или такава с бюст на Афродита от същия период, златни бижута – огърлици, обеци, гривни, игли, златен медал с образа на Олимпия – майката на Александър Македонски, сребърни съдове за вино със златни орнаменти.

Сред най-впечатляващите експонати в Археологическия музей на Солун са златните венци на македонските царе.

Безспорните гвоздеи на изложбата, посветена на македонските царе е Дервентският кратер. Съдът с невероятна изработка, за който се твърди, че е направен от майстори от двора на цар Филип Македонски – бащата на Александър Велики, е направен около 320 години преди Христа. Всъщност използван е като погребална урна на местен аристократ и на доста по-млада от него жена, вероятно негова любима. Кратерът не е златен, но заради голямото количество мед в него блести като такъв, а и според археолозите е много по-ценен от теглото си в злато. На него са изобразени бог Дионис и Ариадна в свещена сватбена сцена, менади (дами от свитата на бог Дионис), спящ сатир (добродушен и вечно пиян старец, който никога не се разделял с винения си мях и бил склонен да прави пакости), както и воин с един сандал, който често се определя като тракийски цар или като Язон – героят, който търсил златното руно. Едва ли думите могат да опишат великолепието на съда, който определено заковава погледите.

Чертите на статуята на първия римски император Август са силно идеализирани, предполагат експертите.

В сбирката на музея е и най-старата книга в Европа, която е под защитата на ЮНЕСКО – Дервентският папирус – философски трактат, за който се счита че е написан по времето на бащата на Александър Велики – цар Филип II Македонски. Можете да видите и статуя на първия римски император – Август или поне идеализирана негова версия, която по-скоро го приравнява към боговете, отколкото да описва реалните му човешки черти, стенописи и мраморни порти от македонски, както ги наричат гръцките археолози, гробници, запазени мозайки с митологични сцени, един от най-големите оцелели римски саркофази в света, на който е изобразена битката на амазонките с гръцките войни и друг, на който е описана морска битка, погребални стели и статуя на Афродита. В случай, че обиколката в музея не вие достатъчна можете да посетите и гробниците във Вергина, които се намират на около 80 километра от Солун. Една от тях е на бащата на Александър Велики – цар Филип, както и три други вечни домове, които наистина спират дъха. Освен златни венци в музея към гробниците можете да видите и урната на Филип Македонски – ларнакс, направен от 24-каратово злато с тегло от 11 килограма, на което е изобразена и прословутата звезда на Вергина.

Опитайте печива, направени във фурна в рекордите на Гинес 

Панорами за снимка – от Бялата кула и крепостта над града

Свети Димитър закриля Тесалоники

Олимпийската ривиера също като Тесалоники предлага перфектни възможности за конгресен туризъм.

И когато се преситите от богатата духовна храна, на която можете да се насладите в Солун и околностите, можете да потърсите и местни вкусни специалитети. В централната пешеходна част на гръцкия град ще откриете безброй заведения с типични местни гозби - рибни и морски специалитети, пържени тиквички, млечна салата дзадзики, вкусни шишчета от мръвки и още, и още. В едно от заведенията се намира и най-голямата ръчно направена фурна в света, която е в рекордите на Гинес със своята височина от 16 метра, а местни и туристи се редят на опашка не само, за да си купят хляб и тестени изделия, изпечени в нея, но и да опитат невероятните сладки, козунаци и тригуни, които са направо като произведения на изкуството. 

В случай, че искате да видите Солун в краката си непременно трябва да се качите до крепостта над града, от която се открива панорама към улиците, забележителностите, символът на Солун - Бялата кула и Бяло море. 

Не е за пропускане и гледката от самата Бяла Кула. 

Пресните морски дарове са сред най-предпочитаните вкусотии от туристите.

Сред другите активности, които могат да се възползват туристите или участниците в семинари и конгреси са посещение на арката на Галерий, на църквата „Св. Димитър“ (патронът и закрилник на Солун), панорамна дневна или вечерна разходка с дървено пиратско корабче или просто разходка по слънчевите улици на града, съчетани с шопинг. Въпреки че гърците пият кафе и посреднощ ние ви съветваме от сърце да опитате коктейлите в заведението точно срещу Бялата кула. Освен богато меню, можете да пробвате и майсторлъка на бармана, като само изберете вид алкохол и кратко обясните предпочитанията си. Резултатът се помни за дълго, гарантираме. 

На Олимп расте единственото живо растение от преди 50 млн. години 

Гръцките богове живеят на Митикас

Диви котки и кози са магнит за фотографите

Митикас според гръцките легенди е дом на боговете.

Въпреки че гръцкият връх Митикас (2817 м) отстъпва на родния Мусала (2925 м) и се класира на второ място като най-висок връх на Балканския полуостров, според гръцките легенди и митове именно него са обитавали боговете. Затова и първенецът на южната ни съседка и на планината Олимп е покорен сравнително късно – просто местните се отнасяли с уважение към населяващите го богове и не смеели да пристъпят във владенията му. 

Може би това е и причината за изключително богатото биоразнообразие на Националния парк Олимп, който е обявен на територията на планината още в далечната вече 1938 г. И днес по склоновете на Олимп можете да видите растение, което освен че е ендемитно и не се среща абсолютно никъде другаде, но и е жива реликва от периода терциер, който е датиран от около преди 65 милиона години до преди 1,8 млн. години. Тоест растението Ramonda heldreichii или Jankaea съществува непроменено през последните около 50 милиона години. На това му се вика упоритост и безсмъртие. Среща се по северните и източните склонове на планината Олимп, най-често на надморска височина между 700 и 1400 метра. 

Любими на фотографите са балканските дивите кози, дивите котки, сърни, лисици, диви прасета, мечки и вълци.

По склоновете на планината Олимп е единственото място, на което можете да видите цвете, което живее там през последните близо 50 милиона години.

Растенията, които при шанс можете да видите, са над 1700 различни вида, като 160 от тях са редки или защитени, а 26 от тях се срещат единствено в парка. Не липсват и амфибии, земноводни и най-различни насекоми. Повече за маршрутите, по които можете да се движите, възможностите за нощувка в подножието на Митикас, информация за водачи и за биоразнообразието на Олимп можете да научите в Информационния център на Националния парк, който се намира в близост до селището Литохоро. То е отправна точка не само за катерачите и ентусиастите тръгнали за Митикас, но и за любители на екопътеките, като в района има и такива достъпни за всякакви възможности. От града можете да си купите и разнообразни сувенири, локални продукти и „чай от Олимп“, който с изненада ще научите, че у нас се нарича просто мурсалски чай.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм