Италия е шампионът на ЕвроВолей 2021

Италия детронира шампиона от последните две европейски първенства Сърбия. „Скуадра адзура“ триумфира на финала в Белград и за трети път в историята си се окичи със златните медали след 2007 и 2009 година. Турнирът се разигра в четири държави – България, Сърбия, Румъъния и Хърватия. Нашият национален отбор отпадна на осминафинал от Швеция в зала „Колодрума“ в Пловдив.
Фантастичната атмосфера, създадена от хиляди фенове в „Старк Арена“, предизвика и финал за историята. Италия победи Сърбия с 3:1 (24:26, 25:22, 25:19, 25:11). Първият гейм беше най-атрактивен. Водачеството се сменяше, а италианките отразиха два геймбола, преди Тияна Боксович да даде преднина за домакините на финалната четворка.
„Адзурите“ поддържаха малък аванс през втората част, но Сърбия поведе с 22:20. Тогава допусна пет поредни италиански точки и последната атака на Ана Данези доведе до изравняването на геймовете. Третият започна със сръбски аванс от 8:3, но италианките спечелиха накрая с 25:29. Четвъртата последна част от ЕвроВолей 2021 беше изцяло под диктовката на „адзурите“.  За ужас на феновете на домакините геймът завърши 25:11.  Паола Егону стана реализатор №1 с 29 точки. Тя беше избрана и за най-полезен играч на европейското първенство.
В мача за третото място Турция взе бронзовите медали след категорична победа с 3:0 (25:20, 25:19, 25:23) над Нидерландия.
Волейболните фенове по света ще гласуват за идеален отбор на ЕвроВолей 2021, който в близките дни ще бъде обявен от CEV.