Кабинетът Янев убива мярката 60/40

Според бизнеса обаче трябва да има подкрепа и за фирмите, които имат спад на оборота между 20% и 40%.

Правителството предлага помощ за фирми само при 40% спад на оборота

Бизнесът настоява да се подпомагат и фирмите с по-малко намаление на приходите

Предстои обсъждане на Тристранката

Мярката 60/40 за запазване на заетостта да важи за фирми, които докажат 40% спад на оборота, а не 20%, както досега. Това предлага служебното правителство. Така на практика мярката спира да работи, защото единици фирми ще могат да отговорят на новите критерии. За да се докаже такъв спад на приходите, излиза, че фирмата трябва да е във фалит.

Промяната на мярката е обсъдена с работодателите и синдикатите на работна среща късно вечерта в понеделник. Спадът от 40% за юни и юли трябва да е спрямо съответния месец на 2019 година, обясни пред „Труд” Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Държавата отново ще покрива 60% от разходите за труд, както досега. По думите му се предлага минимална корекция в дизайна на мярката, защото само така може да се получи бърза нотификация от Европейската комисия. Преди дни социалният министър Гълъб Донев обяви, че мярката за запазване на заетостта 60/40 ще продължи още два месец. Схемата ще се удължи в рамките на вече заложения размер от 1,5 млрд. лв., като към момента изразходваният ресурс е малко над 1,4 млрд. лв.

Според бизнеса обаче трябва да има подкрепа и за фирмите, които имат спад на оборота между 20% и 40%. „Получава се следната ситуация - ако се дава подкрепа за всички при 20% спад на оборота, е много солидна подкрепа, която изкривява пазара. Но пък за една фирма с 35% спад на оборота също трябва да има подкрепа”, допълни той.

Затова от бизнеса ще предложат На компаниите със спад под 40 на сто от оборота да се дава подкрепа за дните, в които реално служителят не работи. Например, ако е на непълно работно време или работи 4 дни, а петия - не, защото фирмата няма работа, то държавата да плаща 75% от заплатата му само за деня, в който не е зает, обясни председателят на АИКБ.

Предстои предложенията да бъдат обсъдени и на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, което ще се проведе тази седмица.

Междувременно от Икономическия и социален съвет приеха резолюция, с която се настоява правителството да предприеме мерки за продължаване на икономическата и социална подкрепа на бизнеса и заетостта.

Съветът настоява, да се въведе нова мярка 75/100 за подкрепа на заетостта и доходите на работниците и служителите, да продължи реализацията на проект „Заетост за теб”, да се разработи подобен проект в областта на селското стопанство, да се разработи програма „Подкрепа за рестарт”, насочена към самоосигуряващите се.

Дано заемите без обезпечение не останат само намерения, посочват хотелиери

Спирането на помощта ще бъде пагубно

Искат да действа поне до септември

Според хотелиерите удължаването на мярката 60/40 е жизненоважно за оцеляване на бизнеса и запазване на персонала им.

Наталия Малчева
ТРУД

Ако мярката 60/40 не бъде удължена поне до края на септември, то бизнесът е обречен, посочват от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). При трудния летен сезон, който ще започне много късно и ще продължи много кратко, тази помощ за хотелиерите е от жизненоважно значение, категорични са от БХРА.

От октомври-ноември 2020 г. са подписани договори за подпомагане на средни предприятия, които не са изплатени и до момента, припомнят още от организацията. И подчертават, че за да изпълнят изискванията на програмата за кандидатстване, някои инвеститори са се принудили да теглят кредити. Сега забавянето на помощта не само не помага на хотелиерите да оцелеят, но ги затруднява и допълнително финансово в момент на тежка криза. „Тези средства са жизненоважни за оцеляването на хотелиерите, които очакват обезщетенията в продължение на месеци. Бавят се и средствата по програмата за компенсации за затворените заведения за март и април, които бизнесът вече е калкулирал в предвидените си разходи за оцеляване”, обясни председателят на БХРА Георги Щерев.

Според БХРА даването на необезпечени заеми е добра идея на правителството, стига да не остане само добри намерения, имайки предвид нежеланието на банките да финансират туризма.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика