Как беше прогнозирана война с танкове в Украйна още през 1997 г.

„Ще се видим в Киев, другари!“ се призовава в компютърна игра преди четвърт век

Дизайнерът на игрите се консултирал с американската армия

Бяха ли планирали САЩ тази война по времето на Елцин?

Известно е че Интернет, помни всичко. Включително и това, че доставките на тежка военна техника на НАТО за бойните действия в Украйна срещу Русия се обсъждаха по родните телевизии още през 1997 г. И това тогава не беше токшоу, а една програма за компютърни игри.

„Украйна скоро ще се присъедини към НАТО и руските войски веднага ще я нападнат“ - видеото, което беше фрагмент от една компютърна игра отпреди четвърт век, бързо се разпространи в мрежата.

„Една от мисиите, които трябва да изпълнявате, е в независима Украйна“, съобщава водещият на фона на демонстрацията на кадри от играта. „Както е замислено от създателите на играта, Украйна скоро ще се присъедини към НАТО и руските войски веднага ще я атакуват. Това е мястото, където танковете „Ейбрамс“ идват на помощ... По време на мисията вие ще защитавате град Киев, столицата на Киевска Рус, от руските нашественици. Играта е с пропаганден уклон... Ще се видим в Киев, другари!“, се казва във видеото към играта..

През 1988 г. компанията Electronic Arts пусна симулатор на битка с танкове „Ейбрамс“ (Abrams Battle Tank), създаден от компанията Dynamix. Играта се превърна в една от първите компютърни симулатори на битка между танкове и формира основните елементи на този жанр.

Играта е разделена между четиримата члена на екипажа на бойния танк M1 Abrams и има няколко сценария, по времето на които трябва да се биете срещу превъзхождащите сили на Варшавския договор.

Компютърната война, включваше основния американски тежък танк, продължи да се развива през 1990-те години, което доведе до появата на новата игра iM1A2 Abrams през 1997 г. Творението беше симулатор на основния боен танк M1A2 Abrams.
На геймърите бяха предложени три карти за бойните действия. Първата се отнасяше за териториите, където действително се водеха въоръжени конфликти и това бяха Ирак и Босна. Но третата карта и сюжетът наистина бяха в Украйна, където въоръженият конфликт изглеждаше нещо като напълно нереалистично.

В същото време е известно, че главният дизайнер на играта Арнолд Хендрик се беше консултирал с американските военни, когато беше разработвал играта. Не е известно дали тези консултации засягат Украйна.

Между другото, противникът на американския танк „Ейбрамс“ в играта беше руският танк Т-95, който всъщност тогава не съществуваше. Под това наименование беше обещаващата бронирана машина от ново поколение, която в действителност никога не беше разработена, макар че част от инженерните разработки бяха използвани за създаването на танка „Армата“.
Руската програма, която пусна тази игра с „Ейбрамс“ в Украйна, беше наречена „От винта!“ и беше излъчвана във шоуто за видеоигри от пролетта на 1995 г. до есента на 1998 г.

Преглед на играта Abrams Battle Tank беше пуснат в 49-ия брой от 15 юни 1997 г., а играта с картата на украинската територия беше показана в 59-ия брой от 20 юли 1997 г.

Тази игра с воюващите в Украйна танкове „Ейбрамс“ беше озвучена от постоянните водещи на програмата „От винта!“ Геймовер и Бонус и под тези псевдоними се криеха Антон Зайцев и Борис Репертур. Именно на последния принадлежи фразата „Ще се видим в Киев, другари!“.

Зайцев и Репертур признаха, че самите те са били слабо запознати с компютърните игри, но за руските геймъри Геймовер и Бонус те се превърнаха в култови фигури, които са обичани и уважавани и до днес.

Репертур и до днес работи като гласов актьор в дублажа, а Зайцев води свое готварско шоу в един детски канал. Освен това и двамата са активни в интернет. Наскоро Зайцев изигра ролята на Морфей в филма на Евгений Баженов (Лош комедиант) за новата „Матрица“.

Сега можем да очакваме нов кръг внимание към Геймовер и Бонус след като в крайна сметка тяхната 25-годишна програма с озвучаването на американската компютърна игра стана почти визионерска.

Трябва да се отбележи, че този сюжет на играта беше пуснат от американска компания в момент, когато отношенията между Русия и САЩ бяха възможно най-топли, а Борис Елцин беше смятан за голям приятел на Бил Клинтън. До кризата в Косово и обръщането обратно на самолета на руския премиер Евгений Примаков над Атлантическия океан оставаха още две години, а в САЩ вече бяха пуснали тази игра, в която на базата на консултациите с американските военни, вече чертаеха сценариите за бъдещата война с Русия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения