Как да излъжем стомаха

Ако редовно преяждаме, мозъкът не получава сигнал за засищане и това ни кара да търсим още храна.

Системното преяждане кара тялото да спре да реагира на малки количества храна

Колкото по-бързо ядете, толкова по-бавно се засищате

В резултат на системно преяждане мнозина се сблъскват с проблема липса на насищане след хранене. Човек яде, но чувството за ситост не идва и той изпитва нужда да си сипе нова порция. Тялото може и да не се нуждае от толкова много, но сигналите на храносмилането и на централната нервна система за преяждане липсват, което води до допълнителни сантиметри в талията, както и до проблеми в червата. А както е известно, затрудненията в храносмилането се отразяват на кожата и намаляват имунитета. Как да измамите глада си?

Системното преяждане кара стомаха и неговите рецептори да спрат да реагират на по-малки количества храна. Сигналите не отиват в централната нервна система, вътрешните органи на секрецията не могат да отделят хормони в отговор на малка порция храна и в резултат не се чувстваме сити, търсим още храна и преяждаме. 

Дъвчем и отслабваме

Човек е свикнал да яде бързо, постоянно да гони задачи, така че навикът храната да се дъвче старателно е изчезнал. Но в крайна сметка храносмилането започва в устата и работата на стомаха и червата зависи от това, колко внимателно дъвчете храната. В устата тя се намокря със слюнка, простите въглехидрати се разграждат и се образува каша, която по-късно ще се спусне по хранопровода. Ако храната е много и е суха, може да предизвика хълцане, стомашни проблеми и дискомфорт в храносмилателния тракт. Научете се да ядете бавно, като дъвчете добре. В идеалния случай храната трябва да се сдъвче около 40 пъти.

Ядем с вилица и нож

С вилица и нож ядете по-бавно и по-малки хапки.

Това е чудесен вариант да удължите времето за хранене. Така можете да ядете по-бавно и по-малки парчета, което ще ви помогне да излъжете стомаха си. Малко по-бавен вариант е, но е ефективен.

Пълним чинията със зеленчуци и билки

Обикновено не сме свикнали половината от чинията ни да е заета от зеленчуци. Въпреки това, благодарение на фибрите, те перфектно мамят стомаха (фибрите набъбват в храносмилателния тракт), а също така стимулират перисталтиката на червата. Можете да пробвате със салати, вместо друга гарнитура.

Те обикновено се подправят или с лимонов сок, или със зехтин (не с двете едновременно).

Използваме ментови бонбони

Когато наистина жадувате за сладко, хапнете ментово бонбонче. Сладкишите и простите въглехидрати дават въображаема ситост, която изчезва след 15-20 минути. Те предизвикват още повече глад и желание за сладко. Естествено, в този случай си струва да помислите как едновременно да се успокоите и да намалите желанието за сладко. Или ментови бонбони без захар, или ментови дъвки ще помогнат за това. Само не забравяйте, че не е необходимо да приемате подобни неща на празен стомах и също така не дъвчете дъвка повече от 15-20 минути.

Лежим по корем

Когато почувствате, че след хранене не сте сити, не бързайте да си сипете нова порция. Опитайте да легнете на твърдо по корем за 10-15 минути. Така не само ще се почувствате сити, но и ще подпомогнете храносмилането, ще го ускорите и ще намалите тежестта в стомаха.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве