Как да не заразим домочадието

Изолирайте болния далече от децата.

Идват есенните инфекции

Пазете леглото и не се разхождайте из къщи

Респираторните вируси живеят 1-2 денонощия върху кожата

Наближава времето на острите респираторни вирусни инфекции, които се предават предимно по въздушно-капков път. Колкото и да сте здрави и силни, няма гаранция, че заразата ще ви подмине в офиса, градския транспорт или вкъщи. И колкото и строга хигиена и предпазни мерки да спазвате, почти сигурно е, че ще заразите някой от домашните. Нещо повече – не е задължително да кашляте и да подсмърчате. Напълно е възможно да сте вирусоносител, но без симптоми и да ръсите заразата около себе си. Предаването на респираторните вируси е непредвидим и спонтанен процес, но все пак трябва да знаем някои общи правила как да предпазим себе си и околните.

На първо място трябва да знаем за кого вирусите са най-опасни. Най-лесно ги „хващат“ децата над 3 месеца. Дотогава ги пази майчиният имунитет. Вероятността дете да се зарази с респираторен вирус от възрастен е 2,5 пъти по-висока, отколкото обратното – възрастен от дете. Колкото по-малко е детето, толкова рискът от заразяване е по-висок. Вирусите са опасни и за няколко групи възрастни: бременни и кърмачки, стари хора с отслабен имунитет и болни от хронични заболявания на дихателната система, при които и най-леката простуда или грип може да доведе до тежки усложнения.

В края на краищата няма значение кой е донесъл вируса у дома. Ако един легне болен, трябва да се защитят всички останали. На първо място е необходимо да се вземат мерки на битово ниво. Болният да бъде изолиран от здравите, ако жилището го позволява, или поне да стои по-далече от тях. За него е най-добре да спазва постелен режим, а не да се разхожда из дома и да ръси вируси навсякъде. Останалите пък е хубаво да излизат по-често и по-продължително навън. Така вероятността да се срещнат с вирусите е по-малка. Помещението, обитавано от болните и здравите, е необходимо често да се проветрява и мие. Да се поддържа оптимална температура на въздуха – не повече от 21 градуса, влажността да е 65%. 

На болния трябва да се отделят прибори и посуда, които не само редовно да се мият, а и да се изплакват в дезинфекционен разтвор. Отделни кърпи също са задължителни. При по-близък контакт и болните, и здравите трябва да слагат маски. 
Ако се е заразила майката на малко дете, грижите за него трябва да се поемат от друг член на семейството, а тя да го взима само за кърмене, задължително слагайки си еднократна маска. След близкия контакт нослето на бебето трябва да се промие с физиологичен разтвор. 

Дори вкъщи да няма болен, трябва да се спазват някои профилактични мерки. Покрай Ковид пандемията многократно ни напомняха да си мием ръцете редовно и старателно. Това никак не е случайно. Един от най-разпространените пътища за предаване на вирусните заболявания е контактният. Когато респираторните вируси, включително тези на грипа, попаднат върху кожата (най-често на ръцете), те могат да живеят там едно-две денонощия. Така че всяко ръкостискане с не особено чистоплътен приятел или колега може да стане за вас източник на зараза. 

Веднъж на ден яжте кисело мляко или друг продукт, съдържащ пробиотици. Научни изследвания са доказали, че пробиотиците значително повишават общите защитни сили на организма срещу респираторни заболявания, укрепвайки местния имунитет на лигавиците. 

Народната медицина има още едно сигурно средство срещу простуда – чесънът. Фитонцидите, съдържащи се в него, потискат активността на вирусите и не им дават възможност да се размножават. Въпреки многобройните рецепти, имайте предвид, че чесънът е много по-ефективен не когато се яде, а когато се вдишва, защото фитонцидите са летливи вещества. Активността и размножаването на респираторните вируси става не в червата, а в носа, гърлото, белия дроб. Достатъчно е да разрежете няколко скилидки чесън, да ги сложите в чинийка и да ги държите до леглото си 2-3 часа или цяла нощ. Така ще се предпазите от простуда и в същия момент няма да имате лош дъх или проблем със стомаха.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве