Как да предотвратим вредата от дългото седене

Днес хората се движат все по-малко, поради навлизането на все повече технологии в живота ни. Това дава отражение върху здравето, качеството на живот, дори върху настроението. Самият живот предполага движение и всяко заседяване работи против него.
 
Но колко активен трябва да е човек и колко често? Учени от Колумбийския университет се заемат с търсенето на отговора на този въпрос. Резултатите показват, че за доброто здраве на сърцето и за доброто психическо състояние, е необходимо на всеки половин час човек да се разходи 5 минути. Дори, ако спортувате редовно, продължителното седене няма да се отрази добре. Проучването е публикувано в Medicine & Science in Sports & Exercise.
 
Учените тестват пет различни опции за активност при продължително седене. Вариантите са 1 минута ходене след всеки 30 минути седене, 1 минута след 60 минути седене, 5 минути на всеки половин час и 5 минути на 1 час. Има и вариант, при който няма ходене.
 
Установява се, че вариантите на активност, включваща ходене с лека интензивност, без този 1 минута на 60 минути седене, подобряват настроението и намаляват умората. Не се отчита влияние на когнитивните способности и качеството на работата.
 
Изследователите смятат, че ефектът върху настроението и умората са важни. Причината е, че хората са склонни да повтарят поведение, което ги кара да се чувстват добре. Правят се допълнителни проучвания, тъй като в това проучване е включена по-ограничена група от хора на възраст от 40, 50 и 60 години.
 
Ясно е, че е необходимо да има движение и то да е по-често. Добрата новина, че дори 5 минути ходене на половин час ще намали значително риска от сърдечно-съдови заболявания и други здравословни проблеми. Освен това ще имате добри основания по-често да ставате от бюрото, ако работите в офис.
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл