Как изглеждаше футболът преди 20 години

Третото десетилетие на ХХI век започна кошмарно за футбола. Два месеца на Стария континент слушаха за страшен вирус, родил се в китайския град Ухан. Но никой не предполагаше до какво ще доведе идването му в Европа. Днес футбол се играе единствено в Беларус, където открито обявиха пренебрежението си срещу пандемията и нехаят за зарази. Останалите първенства спряха и само се правят планове за евентуалното им подновяване. А все повече са очакванията, че Европа като цяло може да обяви нулев сезон – на националните шампионати и евротурнирите.

В тези бурни времена статистиците започнаха максимално активно да гледат към историята. И логично сравненията са с последния сезон на миналия век. Тогава рекордният трансфер бе на Кристиян Виери от „Лацио“ в „Интер“ за 32 млн. евро. Официалният вестник на Ватикана обяви сделката като „обида за бедните хора“. Само за сравнение „Манчестър Сити“ плати 2 пъти повече на „Атлетико“ за Родри миналото лято, а рекордът е на Неймар, който струваше на ПСЖ 6 пъти отгоре на Виери.

Ето какво се случи в последната кампания на предишното столетие в четирите големи първенства на Европа.

Висшата лига – „Манчестър Юнайтед“ е хегемон

През сезон 1999/2000 английската Висша лига нямаше толкова обиколки финансова преднина пред Примера дивисион, Серия А и Бундеслигата. Кампанията стартира месеци, след като „Манчестър Юнайтед“ спечели Шампионската лига в знаменития обрат срещу „Байерн“ на „Камп Ноу“ за 2:1. „Червените дяволи“ на сър Алекс Фъргюсън бяха тотален хегемон на Албиона и в последния сезон на ХХ век спечелиха шестата си титла във Висшата лига. „Юнайтед“ завърши с впечатляващите 18 точки пред „Арсенал“. Тогава за Шампионската лига се класираха 3 отбора. И сегашното английско страшилище „Ливърпул“ в последния ден остана четвърти за сметка на „Лийдс“, след като загуби с 0:1 от „Брадфорд“. Този резултат означаваше изпадане на „Уимбълдън“ след 14 години в елита.

Кампанията е паметна и с още нещо – „Манчестър Юнайтед“ отказа безпрецедентно да участва в турнира за Купата на Англия заради световното клубно първенство. Там обаче „дяволите“ останаха трети в групата си след „Вашку да Гама“ с Ромарио в състава и мексиканския „Некаха“.

На английска земя „Челси“ спечели Купата на Англия, а „Лестър“ взе купата на лигата. Днешният шампион „Манчестър Сити“ въобще не бе в елита.

Двайсет години по-късно „Манчестър Юнайтед“ загуби позицията си на хегемон. Не е ставал шампион от 2013-а. „Арсенал“ също не е обичайният преследвач на „дяволите“ и не може да стигне до Топ 4 в последните сезони. „Лийдс“ е първи в Чемпиъншип, а „Брадфорд“ е в четвърта дивизия. „Ливърпул“ води убедително във Висшата лига, а „Юнайтед“ е на 37 точки от лидера.

Примера дивисион – единствената титла на „Депортиво“

Последният сезон на ХХ век в Испания е паметен от няколко гледни точки. Нито „Реал“, нито „Барселона“ се позлатиха в края му. А първият завърши сезона с най-малко точки в историята. „Депортиво“ (Ла Коруня) взе единствената си титла, събирайки само 69 пункта. Водещите 6 отбора в крайното класиране бяха разделени едва от 8 точки. „Супер Депор“, воден от холандската голова машина Рой Макай, живееше в златната си ера. В следващите години триумфира и за Кралската купа, а беше все в подножието на върха в Примера.

„Барселона“ и „Валенсия“ бяха съответно втори и трети в тази кампания, а „Сарагоса“ изпревари „Реал“ за четвъртото място. „Еспаньол“ пък взе Кралската купа, побеждавайки „Атлетико“ на финала.

През новия век силните времена на „Депортиво“ приключиха в първото десетилетие. Три пъти тимът от Ла Коруня изпадна от елита – за последно през 2018-а. Оттогава „Депортиво“ не е бил в Примера. Сега дори е на 19-о място в Сегунда дивисион и е заплашен да стане третодивизионен отбор.

В последните 2 декади „Барселона“ и „Реал“ доминират. Единствените други шампиони са „Валенсия“ и „Атлетико“. „Сарагоса“ се подвизава във втора лига, докато „Еспаньол“ е на… последно място в елита.

Серия А – „Лацио“ е носител на требъл

На гребена на вълната е треньорът Свен Горан Ериксон - доказано име във футбола, провалил се само с националния отбор на Англия. Последният сезон на ХХ век го завари в „Лацио“, след като бе печелил Купата на УЕФА с „Гьотеборг“, имаше трофеи с „Бенфика“, „Рома“ и „Сампдория“. Но по случай 100-годишнината на „римските орли“ направи нещо незапомнено – требъл.

Започна се с победа над „Манчестър Юнайтед“ за Суперкупата на Европа. Последна трофей в Купата на Италия след 3:1 общ резултат срещу „Интер“. Но най-големият триумф беше „скудетото“. В „Лацио“ играеха суперзвезди като Павел Недвед, Алесандро Неста, Диего Симеоне, Хуан Себастиян Верон, Марсело Салас и Синиша Михайлович. Битката за титлата беше срещу „Ювентус“, като 3 кръга преди края „Старата госпожа“ имаше 5 точки аванс. Във финалния ден „Лацио“ победи „Реджина“, а „Юве“ падна от „Перуджа“ за драмата.

През новия век „орлите“ не са печелили титлата, но имат 8 трофея за Купата и Суперкупата на Италия. Този сезон прилича на онзи с Ериксон. „Лацио“ изостава от „Юве“ само с точка при 12 кръга до края на битката.

„Старата госпожа“ е хегемон на Апенините с 8 поредни титли. Общо има 35 – повече от всеки друг в страната.

Бундеслига – отново и отново „Байерн“!

Едва ли ще е изненада за някого, че последният германски шампион за ХХ век е „Байерн“. Но титлата на баварците през 2000 година е определяна като една от най-незаслужената в историята на клуба. Пет кръга преди края „Байер“ (Леверкузен) имаше 61 точки, а грандът – една по-малко. „Аспирините“ влязоха във финалния ден на първенството със 73 пункта срещу 70 на баварците. Шокиращо малкият „Унтерхахинг“ спечели с 2:0 срещу „Байер“, а очаквано „Байерн“ срази „Вердер“ с 3:1. И титлата отново бе в Мюнхен заради по-добра голова разлика. В този ден обаче „Байерн“ реално направи най-важната си стъпка, за да стане първият носител на Шампионската лига за новото столетие. Трети в Бундеслигата остана „Хамбургер“, а четвъртата позиция бе за „Мюнхен 1860“. От елита отпаднаха „Улм“, „Арминия“ и „Дуисбург“. Във финала за купата „Байерн“ разгроми „Вердер“ с 3:0.

Две десетилетия по-късно баварците отново са носители на германския дубъл. И пак водят в класирането на Бундеслигата. „Байер“ така и не успя да стане нито веднъж шампион и е пети в класирането далеч от върха.

„Вердер“ се бори със зъби и нокти да запази елитния си статус. „Хамбургер“ участва вече във втора дивизия. А от 2017-а насам „Мюнхен 1860“ е част от четвъртия ешалон на германския футбол. Там са също „Улм“ и „Арминия“, докато „Дуисбург“ е в трета лига.