Как Макрон спъна РС Македония и Албания преди 3 години

На 16 октомври 2019 г. Франция изненадващо се обяви против ново разширяване на ЕС.

След Франция Чехия поема председателството на Съвета на ЕС

На 16 октомври 2019 г. на Съвета по общи въпроси в Люксембург Франция изненадващо се обяви против ново разширяване на ЕС и настоя Брюксел да промени методологията си за преговори със страните кандидатки, преди да стартират разговори със Северна Македония и Албания, въпреки очакванията двете държави да получат зелена светлина за начало на преговорите за присъединяване. Париж поиска от ЕК нова методология за предприсъединителни преговори и те да не бъдат толкова технократски, а по-политически и да има възможност затворена вече преговорна глава да се отвори отново.

Президентът Макрон обаче отстъпи за членството на Северна Македония и Албания в ЕС. По време на конференцията по сигурността в Мюнхен година по-късно той посочи, че ще позволи на двете страни да започнат преговори за присъединяване, ако докладът за тях е положителен.

През януари т. г., когато Франция пое председателството на Съвета на ЕС, скопският вестник “Нова Македония” писа, че “от сянката на “играта на вето” излиза важен актьор - Франция. С поемането на шестмесечното председателство на Съюза от Франция, позициите є по отношение на българската блокада на европейската интеграция на Македония трябва да станат по-ясни и по-открити, защото досега се споменаваше на ниво подозрения, че всъщност Франция тайно подкрепя България”.

Държавният секретар на Франция по европейските въпроси Клеман Бон, който бе на посещение в София преди началото на френското председателство, отговори на въпрос дали разбира каква е българската позиция за РСМ така:

“Не претендирам да разбирам всичко онова, което засяга дългата обща история между България и Северна Македония. От това, което разбрах, има воля да се продължи процесът, включително и от страна на България. Все още има трудности по някои точки - реч на омразата, дискриминацията, признаване на малцинства. Ние все още не сме достигнали момента, в който България е готова да приеме стартирането на преговорите.”

Какво може да очакваме от Чехия, която ще поеме председателството на Съвета на ЕС на 1 юли?

На 18 декември 2020 външните министри на Чехия и Словакия заявиха, че поставянето на условия, свързани с исторически спорове, би било изключително вредно за процеса на разширяване на Европейския съюз. Те предупредиха, че няма да допуснат ЕС да бъде арбитър на общата история и на това как всяка страна идентифицира себе си и езика си.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа