Как немска компания събра $315 млн. за „рукола за богатите“

Докато някои говорят, че вертикалните ферми могат да спасят планетата, други са уверени, че това е просто забавление за богатите. Как работи тази индустрия, разказва Wired

Концепцията за вертикално земеделие е проста: растенията се отглеждат едно върху друго, вместо да се подреждат в един ред. Те растат в специално помещение, където вместо слънцето има изкуствена светлина, вместо почва има вода, обогатена с хранителни вещества или равномерно разпръсната мъгла.

Прототипът на вертикалните ферми е изобретен по време на Втората световна война: ВВС на САЩ отглеждат зеленчуци хидропонно - на вода вместо на почва. По-късно НАСА проучи дали тази технология може да помогне за отглеждането на храната на други планети.

През 1999 г. професорът от Колумбийския университет Диксън Деспомие създава концепцията за 30-етажен небостъргач, на всеки етаж на който има ферми със земеделски култури.

През 2010 г. той публикува книгата „Вертикалната ферма: изхранването на света през XXI век”. Деспомие вярваше, че преходът към вертикалните ферми е единственото нещо, което ще помогне за спиране на обезлесяването заради селското стопанство.

Вертикалните ферми имат много предимства пред конвенционалните ферми на полето, пише Wired:

1) Те заемат по-малко място.
2) Използват малко вода и пестицидите не се отмиват в екосистемата.
3) Позволят въвеждането на нови технологии.
4) Може да се намира в града, което улеснява доставката.

Какви са недостатъците

Новото „зелено“ земеделие си има и своите недостатъци:

1) Изграждането на една вертикална ферма изисква повече от $138 000.
2) Фермите консумират огромно количество електроенергия.
3) Досега във ферми могат да се отглеждат само определени видове продукти, например билки.

„За да се предотврати глада в Сомалия, Бангладеш или Боливия три мегакултури - пшеница, царевица и ориз, а не маруля – могат да се отглеждат. Но техните вертикални ферми все още не могат да бъдат изградени”,

Джонатан Фоли, еколог

Но според Деспомие е твърде рано да се критикува младата индустрия за това, че тя не може да произвежда различни култури. Той обясни това, че компаниите първо трябва да реализират своята печалба и да угодят на инвеститорите и едва след това да мислят за иновациите.

Wired пише, че вертикалният пазар на ферми ще достигне близо $13 млрд. през следващите 5 до 10 години. Такива ферми са разработени от AeroFarms, Bowery Farming, Plenty и Infarm.

Как Infarm отглежда своите продукти във вертикални ферми

Немската компания Infarm е основана през 2013 г. от Ерез Галонски заедно с неговата съпруга Оснат Михаели и неговия брат Гай Галонски. За 8 години компанията се превърна в лидер във вертикалното земеделие в Европа, пише Wired.

Екипът създава вертикална ферма, отглежда зеленчуци в нея и ги продава. Трябваше много работа, за да се поддържа фермата да работи. Бизнесът не се е изплатил още, тъй като зеленината е евтина.

За да покажат своя продукт си на потребителите, през 2014 г. Михаели и братята Галонски взеха едно ремарке Airstream от 1955 г., и го превърнаха във вертикална ферма и го поставиха в градската градинарска общност в модерния берлински квартал Кройцберг.

Там те разказаха за своите дейности, раздаваха салата и провеждаха семинари. Пресните зеленчуци започнаха да привличат потребителите. Компанията имаше първите си големи клиенти - първо хотел в Берлин, след това супермаркет. Те поискаха да им се направят същите мини ферми.

Така Infarm се насочи към модулните ферми. Устройствата приличат на търговските автомати: имат няколко реда с тави, в които се отглеждат прясна зеленина и билки. Тавите са снабдени с богата на хранителни вещества вода и са осветени от малки светодиоди.

Продуктите растат директно в супермаркетите и всеки може да ги вземе и да ги купи. Мини ферми могат да се разглобяват и сглобяват като гигантски комплекти Lego, където всеки компонент е съвместим с останалите.

През 2016 г. Infarm получи $2,3 млн. безвъзмездна помощ от ЕС. Компанията имаше оферти от супермаркети и ресторанти от цяла Германия, а след това и от останалата част на Европа.

През 2021 г. продуктите на Infarm могат да бъдат закупени в 1220 супермаркета на Aldi, Carrefour и Marks & Spencer в Европа и Kroger в САЩ. Инвеститорите са инвестирали във фирмата общо $315 млн.

Компанията не спира да произвежда ферми за супермаркетите. През 2021 г. тя инсталира отглеждащи камери в своя завод и това са 4х18 метра конструкции с рафтове, на които растат билките.

Всяка една структура е еквивалента на 10 000 м2 земя и използва само 5 литра вода на килограм храна - традиционното земеделие изисква около 322 литра на килограм. Обикновено в една камера има около 300 растения.

Според Infarm една камера в сравнение с традиционното полево земеделие използва:

1) 95% по-малко вода;
2) 99% по-малко пространство;
3) 75% по-малко тор.

Как съвременните технологии могат да помогнат

Infarm решава много проблеми на вертикалното земеделие с помощта на иновации:

1) Технологиите за машинно обучение и облачният софтуер намаляват количеството физически труд и увеличават производителността.
2) Облачната платформа помага да се проследяват показанията на водорода, нивата на въглероден диоксид и да се следи растежа на растенията в магазините с продуктите на компанията.
3) Компанията разполага с роботизирана „система за търсене на растения“ - устройство, подобно на кран от машината за играчки. Той се движи нагоре и надолу, издърпва тавите с растения и ги премества.
4) Светодиодите заместват слънчевата светлина, а интелигентните сензори помагат за регулиране на яркостта и спектъра на светлината. Някои спектри могат да увеличат съдържанието на витамин С в плодовете, докато други удължават срока на годност на храните до една седмица.
5) 90% от електроенергията на Infarm е възобновяема.

Служителите на Infarm са машинни и електроинженери, разработчици на софтуер, специалисти по култури и биолози. Те следят работата на системата чрез iPad.

Infarm инвестира част от приходите си обратно в научни изследвания. В лабораторията анализаторите провеждат тестове върху билките, измерват нивата на захарта в растенията, определят нивата на киселинност и други.

Чрез изследвания Infarm се надява да създаде повече ароматни зеленчуци или да предложи нови вкусове. Компанията вече е започнала да отглежда домати и гъбите шийтаке в отделни камери с размерите на винарска изба.

***

Основателите на компанията вярват, че технологията ще помогне за промяна на индустрията.

„Съдейки по това, което имаме днес, можем да разберем критиците си и те са прави. Но те не могат да гледат десет години напред, и те не виждат различните тенденции, които ще доведат до революция“, казва Гай Галонски.

„За всички е ясно, че светът се движи в грешна посока. Тези нестандартни идеи ще помогнат за създаването на нова система, която ще ни помогне да произвеждаме повече храна, по-качествена храна и да излекуваме планетата, защото това е основната ни грижа в момента”, казва Ерез Галонски, съосновател на компанията
В крайна сметка Infarm иска да изгради мрежа от десетки хиляди автоматизирани ферми, които ще бъдат свързани с основната система, и оборудвана с изкуствения интелект на компанията в Берлин.

Този „мозък“, както го нарича Галонски, ще предава информация в алгоритмите. Това ще ви помогне да получите по-добра храна, като харчите по-малко. Всяка нова култура ще консумира по-малко вода, енергия и хранителни вещества, се надяват от Infarm.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии