Как се държи коронавирусът днес

Позната опасност

Пирола обостря всички хронични заболявания, които човек вече има

Надминава грипния и респираторно-синцитиалния вирус по брой случаи

Covid-19 (съкращение от COronaVIrus Disease 2019) е с нас вече пета година и сякаш започнахме да свикваме с него. Светът за първи път го видя през 2019 г. и оттогава той не ни е напускал. Вече преживяхме пандемия, изолация, дистанционна работа и много усложнения. Хората се върнаха масово към претъпканите търговски центрове, по стадиони и офиси.

Въпреки това COVID-19 все още присъства в живота ни, променяйки се. Освен това той еволюира, бързо се „преражда“ в различни щамове. В момента сме преживели Алфа, Бета, Делта, Гама, Омикрон, Кентавър, а сега - Пирола.

С течение на времето всеки вирус естествено претърпява промени в характеристиките си (инфекциозност, смъртност, степен на мутация и т.н.) и вирусът SARS-CoV-2, отговорен за COVID-19, не прави изключение. В началото на 2023 г. се очакваше вирусът да претърпи няколко забележими промени до ноември, но най-вече учените се интересуваха от способността му да заобикаля имунитета, даван от ваксината, и способността му да причинява тежки усложнения и смърт.
В началото на юни 2023 г. във Франция беше регистриран нов подтип на коронавируса - Пирола, който е вариант на щама Омикрон. Този подтип сега е най-разпространеният в целия свят през настоящия епидемиологичен сезон, надминавайки грипния и респираторно-синцитиалния вирус по брой случаи.

Инфекциите, причинени от Пирола, протичат в относително лека форма и обикновено са придружени от повишаване на телесната температура до 38-38,5 градуса, запушен нос, суха кашлица (често причинявайки страдание, особено през нощта), в редки случаи има „традиционна“ загуба на обоняние. Лечението е със същите специфични лекарства, както при предишни щамове - те не са загубили своята ефективност.

Усложненията като цяло са същите като при другите щамове. Вирусът поражда така наречения постковид синдром. Ковид засяга силно дихателните пътища (едно от най-честите усложнения е пневмонията) и сърдечно-съдовата система (кръвни съсиреци, инфаркти). Влияе и на нервната система. Други усложнения включват разрушаване на костите, мускулна дисфункция, хронична умора и слабост. Щамът Пирола е характерен с това, че отново обостря всички хронични заболявания, които човек вече има - така да се каже, удря по слабото място.

Възприе се, че изолацията за 5 дни е достатъчна. Но епидемиолози смятат, че това не е достатъчно, за да спрат разпространението на вируса. Ковид не е грип, той ни държи заразни по-дълго. Проучване е установило, че на всеки 100 души, които се изолират за пет дни и след това се връщат към нормалния живот, има 23 вторични инфекции. Този брой според учените ще бъде намален до само 3, ако всички си направят тест и напуснат дома си след пет дни изолация, само ако резултатът е отрицателен. В такъв случай те не са заразни. В противен случай излагат други хора на риск и е по-добре да останат изолирани 10 дни.

Затова носете защитна маска и вкъщи, и на улицата. Помислете за другите – избягвайте контакт с хора с висок риск от усложнения, включително по-възрастни (на 65 и повече години), хора с отслабена имунна система и такива с белодробни проблеми като астма или ХОББ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве