Как се променя Албания

Снимка: Pixabay

Премиерът Еди Рама иска 32% от БВП от туризъм

Много кътчета, които тепърва ще бъдат откривани

Ако летите до Албания, първото нещо, което ще видите преди кацане, е планината Дайти, която се извисява край столицата Тирана. Дълги години Албания беше страна, обвита в тайнствена мъгла. След като дойде на власт по време на Втората световна война, комунистическият диктатор Енвер Ходжа изолира Албания от външния свят за четири десетилетия и забрани всякакви пътувания.

По негово време бяха построени 500 000 бетонни бункера, които са навсякъде - на плажовете, в планините и равнините. Много от тях са запазени и досега. Дългогодишната изолация, а и войните в Югославия затвърдиха този мрачен и загадъчен образ на Албания пред света.

Все още в страната има много кътчета, които тепърва ще бъдат откривани. "Прокълнатите планини" в северната част предлагат на туристите и алпинистите едно от последните останали истински диви места в Европа. А златните и уединени пясъчни плажове се простират от Адриатическото и Йонийското крайбрежие до пристанищния град Саранда.

Албания иска да рекламира по-интензивно природните си богатства, както и средиземноморската си балканска кухня. Освен това предлага и изобилие от ценни археологически обекти - гръцки, римски и османски руини. Такива са например древният град Аполония или градът Берат от османската епоха.

Броят на чуждестранните посетители в Албания продължава да расте. Местната туристическа индустрия преживя пандемията по-добре от други държави в региона. Миналата година са били регистрирани рекордните 7,5 млн. посетители. Туристите, които идват предимно от европейски страни като Германия, Великобритания и Италия, оценяват и ниските разходи.

Министър-председателят Еди Рама вижда голям потенциал в туризма и иска да превърне страната в "туристически шампион" на региона до края на десетилетието. Преди пандемията годишните приходи на сектора от около 2,3 млрд. евро представляваха почти 16% от брутния вътрешен продукт. Премиерът Рама иска да удвои този дял.

Макар че през 2021 г. в северния град Кукъс беше открито второ международно летище, но туристите все още трябва да полагат големи усилия, за да стигнат до албанската Ривиера. Те трябва или да пътуват пет часа с кола от Тирана, или да летят до Корфу и след това да вземат ферибот.

От dw.com, със съкращения

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения