Как сексът да стане изкуство

Интимни тайни в бестселъра „Как го искат жените“

Емили живее в Западен Масачусетс с две кучета, две котки и един карикатурист

Оргазмите варират – от човек до човек и от контекст до контекст

Емили Нагоски е спечелилата солидна колекция от награди за бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Как го искат жените. И сексуалността е изкуство“ и на „Как го искат жените. Практически упражнения“. Тя е съавторка заедно със сестра си Амилия на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Бърнаут. Тайната за излизането от цикъла на стреса“. Започва да се занимава със сексуално образование в Делауеърския университет, където е доброволец сексуален обучител, докато следва психология и когнитивна наука и философия като втори специалности. Започва работа като магистър по психологическо консултиране и доктор по здравно поведение в Университета на Индиана, като прави клинична и изследователска специализация в института „Кинси“. В момента съчетава сексуалното образование с образованието за справяне със стреса, като учи жените да живеят в телата си с увереност и радост. Емили живее в Западен Масачусетс с две кучета, две котки и един карикатурист.

„Това е най-добрата книга, изследваща науката за женската сексуалност, която някога съм чела... Мислите си, че знаете как работи женската сексуалност? Мога да ви гарантирам, че не знаете. Не и докато не прочетете тази книга. Книгата определено е чудесна за колежанки и студентки“, пише Пеги Оренщайн, автор на „Момичетата и сексът“.

„Как го искат жените“ е най-добрата книга, която съм чел, за сексуалното желание и за това защо някои двойки просто спират да правят секс и какво могат да направят по въпроса. Книгата е задължително ръководство за всички двойки, които искат да разберат възходите и паденията в своя сексуален живот“, смята д-р Джон Готман, автор на „Седемте принципа на успешния брак“.

Авторката Емили Нагоски

„Преди няколко години ми се случи да подкрепям приятелка, докато тя започваше първата си сексуална връзка, като опитът ѝ се свеждаше до мастурбиране, а за получаване на оргазъм да не говорим. От време на време ми задаваше въпроси и един от тях беше: „Как да разбера дали съм получила оргазъм?“ Казах ѝ, че оргазмите се усещат различно при всеки човек и че варират в зависимост от начина на стимулация, от това дали е с партньор, от дори може би в кой момент на менструалния цикъл се намира – безброй фактори. Понякога се усеща ритмично пулсиране на мускула около вагината, понякога не. Основното нещо, което описват повечето жени, е усещането за „приключеност“, усещането, че сте преминали определен праг и нещо е завършило. Често има пик на напрежението, при който мускулите ти се стягат и сърцето ти забива силно. Оргазмите са като изкуството, ѝ казах. Човек разбира, когато го види. Може да не е каквото очакваш, но ще е различно от всичко останало. Тя закима енергично и каза: – Мисля, че разбирам! И след това един ден тя дойде при мен ухилена до уши и каза: – Не беше каквото очаквах, но ти беше права. Беше съвсем ясно. Заради огромното разнообразие и способността на оргазма да варира е почти невъзможно той да бъде дефиниран – макар че учените са изписали хиляди думи, блъскайки си главите над него.

Но когато отсеем второстепенното, за да стигнем до универсалната му същност, ето какво остава: Оргазмът е внезапно, неволево освобождаване на сексуално напрежение. Забележете колко много неща липсват от това определение: полови органи, мускулни съкращения, сексуално поведение, удоволствие, или де факто всичко, което определя какво е усещането и как се получава. Оргазмите варират – от човек до човек и от контекст до контекст. Получават се, когато правите любов – но невинаги. Когато мастурбирате – но невинаги. Могат да се получат от клиторна стимулация, вагинална стимулация, стимулация на бедрата, на ануса, на гърдите, на месестата част на ушите или от ментална стимулация без какъвто и да било физически контакт – или пък да не се получат от никое от тези. Могат да се получат, докато спите, спортувате или сте в разнообразие от други съвсем несексуални ситуации. Могат да бъдат възхитителни, скучни, духовни, досадни, екстатични, забавни или изнервящи. Понякога са страхотни. Понякога не са. Понякога ги искате. Понякога не“, пише Нагоски.

„Една жена ми разказа, силно изчервена, че получила оргазъм по време на спорт. Било ѝ прекалено неловко, за да изпита каквото и да било удоволствие, и беше объркана и от оргазма, и от липсата на удоволствие. Една приятелка с тежка депресия каза, че получава оргазми, но не изпитва удоволствие от тях. Казах ѝ, че е нормално, че удоволствието идва от контекста, а нейният контекст беше сив и унил. Нормално за човек с депресия. Веднъж, докато водех гостуваща лекция за сексуалното посегателство, една студентка пребледняваше все повече. Бях споменала мимоходом, че понякога жените получават оргазъм при изнасилване и че в общи линии това е просто рефлекс, не означава удоволствие или съгласие. След това тя дойде при мен и каза, че съм променила живота ѝ с това едно-единствено изречение“, разказва авторката.

Ето какво съветва още тя: „Оргазмите се получават в мозъка ви, не в половите ви органи. По-малко от една трета от жените могат да разчитат, че ще получат оргазъм само от вагинално проникване. Останалите над 70 процента понякога, рядко или никога не получават оргазъм само от проникване. Най-честият начин, по който жените достигат оргазъм, е с клиторна стимулация. И всички ние сме нормални. Всички оргазми са създадени равни. Няма значение каква стимулация ги поражда, качеството на един оргазъм се определя единствено от това доколко ви е бил приятен. За да имате по-големи, по-добри оргазми, изгасете повече от възпиращите сигнали и включвайте задействащите бавно и постепенно.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл