Как СССР се опита да унищожи човечеството

Обратно към мезозоя

Затварянето на Беринговия проток би имало катастрофални последици

Целта е да се пренасят топли водни течения на север

Фактът, че съветските учени се опитват да обърнат течението на реките, не е новина. Но малко хора знаят, че "господарите на природата" планирали да ни върнат 80 милиона години назад, да блокират Беринговия проток и да променят глобалния климат. Последствията можеха да са катастрофални.

След усвояването на девствените земи, широкомащабното отглеждане на царевица, изобретяването на атомната бомба, опитомяването на мирния атом и изстрелването на сателити в космоса, всичко изглежда възможно. Преди да изследват други планети, съветските учени планират да приспособят Земята към нуждите на човека на бъдещето. Първо, те не са доволни от климата в Далечния север. Риболовът там е развит, има рудодобив, но селското стопанство не е добро. И като цяло на огромната територия на СССР има какво да се желае по отношение на климата, а Сочи, Крим и Кавказ не са достатъчни за всички.

Ако сравним климата в Лондон и Комсомолск на Амур, които се намират почти на една и съща географска ширина, Мъгливият Албион е за предпочитане. И всичко това заради атлантическото течение Гълфстрийм. Но Тихият океан няма собствен Гълфстрийм, има само Беринговия проток и неговите студени течения не позволяват на топлината да проникне на север. Пътят на топли водни маси от Свалбард до Чукотско море отнема пет години, но това време може да бъде намалено няколко пъти.

Курорт на Северния полюс

На границата на мезозоя и кайнозоя температурата на северните морета е 15 градуса, в Якутия растат тополи, грозде в Гренландия, палмови дървета изобилстват в района на Волга. За ледена покривка не може да се говори. Европа и Азия все още не са се слели. Установен е обмен на вода и топлина между Атлантическия и Тихия океан. 65 милиона години идилия свършват. Сушата се издига. Формира се съвременна Евразия. Но обменът на вода между океаните е нарушен, оставяйки три "потока", единият от които е Гълфстрийм.

Северните морета са покрити с лед, започва интензивно заледяване на Севера. Ученият Пьотър Борисов Фьодоров в средата на 50-те години казва, че съвременната наука позволява да върнем времето назад и да направим Севера топъл.

Температурите няма да падат под нулата. Хората ще ходят там да плуват и да си правят слънчеви бани, портокали и нарове ще растат по дърветата, северните колхозници ще събират три реколти годишно, както правят в Средиземно море. Необходимо е само да се блокира Беринговият проток.

Серия от експлозии

В края на 50-те Хрушчов обещава, че през 1980 г. цялото просветено човечество ще посрещне нова ера на комунизма. Точно по това време Пьотър Фьодоров планира да реализира своя проект като блокира Беринговия проток с язовир, който да спре студените течения на Тихия океан. Гълфстрийм ще се простира по северната граница на Русия. Следващият етап е изпомпването на слабо солени и обезсолени води от северните морета в Тихия океан, които замръзват по-бързо от океаните, а замръзнали, тези води блокират достъпа на топли течения до леда. Гълфстрийм ще се простира до Аляска. Това ще има положителен ефект върху климата в други региони: в Аляска и Канада ще стане по-топло, московчаните няма да трябва да харчат пари за якета и кожени палта. Годишният дебит на изпомпване е 140 000 кубически километра вода.

Предизвикателство за Покорителя на природата

Сталин също имал грандиозни планове свързани с климата.

Всичко изглежда идеално, но само на хартия. Оказва се, че изпомпването на такива обеми вода изисква помпи с мощност от 25 милиарда вата. За целта група учени от екипа на Пьотър Фьодоров предлага да се изгради мрежа от атомни електроцентрали от двете страни на Беринговия проток. Трябва да се инвестират милиони, може би милиарди долари, но какво значение има, ако това ще реши почти всички проблеми в бъдеще.

През 60-те години е популярен научно-утопичен футуристичен филм, в който е показан "СССР през 2017 г." По това време човечеството вече се е справило със заледяването на Севера и по язовира свободно се движат атомни влакове и ултрамодерни автомобили. Ако върнем лентата назад в началото на 60-те години, има проблем с изграждането на язовира. Нужна е поредица от гигантски блокове, а това е само основата и почти 90 километра стоманобетон. За да се поставят блоковете, трябва да се извърши серия от експлозии, всяка с капацитет от няколко десетки мегатона или няколко хиляди пъти по-мощни от бомбата над Нагасаки.

Мегаструктури

В резултат на дълги проучвания и изчисления проектът е затворен. Освен че е твърде скъпо, по това време започва активната фаза на Студената война и СССР има нужда от пари за надпреварата във въоръжаването. Плюс космическата програма. Според съвременните учени, дори ако атомните експлозии преминат без последствия, затварянето на Беринговия проток би предизвикало екстремен спад на температурата в Япония и Полинезия. А това би довело до влошаване, противно на прогнозите на Фьодоров, на климата в Камчатка, Аляска и Канада. Американски експерти от университета в Колорадо отбелязват, че неизбежното размразяване на вечната замръзналост ще доведе до пълно заблатяване на района, освобождаване на метан изпод леда, парников ефект и в резултат на това до глобална арктическа ера. Изменението на климата във всички региони ще доведе до появата на нови вируси и болести, поредица от пандемии и вероятно изчезване на човечеството. Така че проектът на Пьотър Фьодоров е добър само за научно-фантастичен роман.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения