Кремъл може да използва "Орешник" за атаки срещу украински региони, граничещи със страни от НАТО, за да увеличи максимално психологическото и геополитическо въздействие
Руското разполагане на ракета "Орешник" (междуконтинентална балистична ракета - IRBM) в Беларус е на път да засили политическото и информационното напрежение в цяла Европа, коментира американският изследователски институт "Робърт Лансинг" в анализ по темата.
За Лукашенко това повишава залозите при всеки опит за свалянето му. Това е продължение на усилията му да утвърди политическата си дейност - цел, която той се стреми да постигне чрез разполагането на тактически ядрени оръжия от Русия през 2022 година. По този начин Лукашенко може да получи както ядрени бойни глави, така и системи за техните ракети-носители, като балистични ракети, пише източникът.
Ако системата "Орешник" бъде разположена в Беларус, Кремъл ще наруши всички споразумения за неразпространение на оръжия за масово унищожение, демонтирайки международната рамка за възпиране и сдържане. Това отваря вратата за други нации, които искат да притежават ядрени оръжия, насърчавани от Русия и нейния съюзник.
"Съмняваме се, че Русия наистина би използвала своя ядрен арсенал, за да защити режима на Лукашенко. Тези съмнения се подкрепят от желанието на Москва да намали подкрепата си за режима на Асад в Сирия, което се потвърждава от случилото се през последните дни. Това предполага, че Путин, пряко или чрез официални лица в Минск, би могъл вместо това да прибегне до ядрени заплахи от беларуска територия, за да изнудва Запада", пише институтът "Робърт Лансинг", цитиран от Digi24.
"За Лукашенко това е капан"
Ясно е, че Русия засилва конфронтацията си със Запада, като същевременно подкопава режима на Лукашенко и ограничава способността му да възстанови диалога с Европа. Идеята за съвместен избор на цели за междуконтинентални балистични ракети в Беларус е очевиден капан за Лукашенко, заложен от руснаците.
Кремъл вече започна операции, представяйки на столиците на НАТО времето за полет на ракетата. Между 10 и 13 декември е планирано да бъде затворено въздушното пространство над полигона "Капустин Яр", който обикновено се използва за изстрелвания на "Орешник". Това силно предполага планиран тест на междуконтинентална балистична ракета.
Въпреки че първоначално е проектиран изключително като ядрена система за изстрелване, "Орешник" щеше да бъде изстрелян в конвенционална конфигурация по време на първото си използване в Днепър, следователно без активна бойна глава.
Технически и стратегически последици
Неотдавнашният удар по Днепър демонстрира ограничените възможности на ракетата в нейната конвенционална конфигурация, което я прави по-малко ефективна от ракетата 9M723 на тактическата балистична ракетна система "Искандер".
Руската пропаганда обаче засилва конвенционалната роля на "Орешник" като психологически инструмент, предназначен да сплаши западната публика. Това отразява предишни усилия за преувеличаване на възможностите на системи като хиперзвуковата ракета "Кинжал". Въпреки първоначалните твърдения за "несравнимата" и "доказателство за прихващане" технология на "Кинжал", практическото използване разкри нейната уязвимост към системи като Patriot и SAMP/T.
Такива хиперболични твърдения предполагат, че Кремъл компенсира своите технологични недостатъци и намаляващия арсенал чрез информационна война. Основни опасения, свързани с "Орешник"
Точност и надеждност
Проектиран за ядрени бойни глави, "Орешник" не е оптимизиран за конвенционална употреба, което води до голяма вероятност от неточно насочване при повторно влизане в атмосферата. Това, заедно с високата му цена, го прави неподходящ за конвенционални удари. Грешните изстрели могат да представляват риск за региони в страни-членки на НАТО като Полша, Унгария или Словакия.
Пропагандата над същността
Разполагането на "Орешник" изглежда цели повече създаване на психологически и пропаганден натиск, отколкото получаване на тактически предимства. Неговата вероятно остаряла технология предполага, че това може да е преконфигуриране на старата система RSD-10 на Pioneer, която изисква тестване в реални условия за оперативна жизнеспособност.
Потенциални рискове от ескалация
Кремъл може да използва "Орешник" за атаки срещу украински региони, граничещи със страни от НАТО, за да увеличи максимално психологическото и геополитическо въздействие. Тестовите изстрелвания, насочени към Киев или западните региони близо до Европа, може да имат за цел да сплашат НАТО и да засилят стратегическия дискурс на Русия.
Въпреки че "Орешник" представя ограничени тактически предимства, използването му подчертава зависимостта на Русия от психологически и пропагандни операции, за да проектира силата си на фона на технологична стагнация. Всяко по-нататъшно разгръщане би рискувало нежелана ескалация, особено ако неуспехите ударят територии на НАТО.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш