Какво, като Европа ни гледа

В пленарната зала на ЕП след броени дни само ще има дебат за върховенството на закона в България.

Първият доклад на Европейската комисия (ЕК) за върховенството на правото у нас! Сега, докато пиша тези редове, него още го няма. Очаквахме го на 23 септември, но оттогава мина седмица и може би ще се появи всеки момент.

„Очаквахме го“ не е точна фраза. Ако сравним по брой българите, които си мислят за този доклад, с тези, които се сещат за него от дъжд на вятър и с тези, които си нямат хабер от това, ще се получи приблизително съотношението 200: 2000: 6-7 милиона.

Беше време, когато много повече хора очакваха евродокладите за напредъка ни в правосъдието и вътрешните работи. Но този напредък 15 години не се състоя, въпреки или независимо от ежегодните усилия на евродокладчиците. Ето защо малцина вярват днес, че идният доклад на ЕК по нoвия мexaнизъм, който за България е и дoклaд пo нeoтпaднaлия и стар мexaнизъм зa проверка cътpyдничecтвo, ще стори чудо и ще възцари по земите ни законност и справедливост.

Какво можем да прочетем в този доклад, което не знаем? И което вече не ни е казано? Нищо, комай. Ако в другата Европа са прогледнали едва сега за недъзите на съдебната система у нас, както твърдят двама евродепутати, то тук всеки втори гражданин ги е усетил като тояги на гърба си. Тук усещането за липсата на правов ред е повсеместно и точно то, а не мизерията в градското гето пали гнева на продължаващите вече 80 дни улични протести.

„Изчиcтeтe пpaвocъдиeтo и тo щe изчиcти вcичкo ocтaнaлo“ кaзa ни легендарната Moникa Maкoвeй пpeз 2015 г.

„Българската съдебна система не е независима, корупцията обхваща всички нива на управление, а медиите са подложени на корпоративен и политически натиск“, съобщи преди дни Държавният департамент на САЩ.
„България трябва да подготви законодателни промени, за да гарантира ефикасни разследвания, надеждни механизми срещу безнаказаността, и независими разследвания срещу главния прокурор“ - това ни каза пък Съветът на Европа тази пролет.

Какво още? Какво, като ни кажат докладчиците и утре това, което вече наизуст го знаем: Имате напредък, но нямате убедителни резултати в борбата с корупцията по високите етажи, продължавайте усилията, със здраве...

Европа ни гледа - това е добре. Инак някои разпасали се овластени особи не си правят труда да си закопчеят копчилъка на панталоните, с извинение...

На 5 октомври ще има дебат в пленарната зала на ЕП за върховенството на закона в България. Не е тайна, че такъв дебат се прави за държави, в които въпросното върховенство никакво го няма. Но какво ще се случи след този дебат? Вероятно каквото се случи след дебата за Унгария. Орбан го посети вежливо, взе си шапката и си замина да си прави каквото си иска... (Друг е въпросът за разликата между Унгария и България - който е бил и на двете места, знае каква е...) 

Тъй или инак, еврочиновниците са голяма работа - спор няма. Същото важи за евробюрокрацията. Понеже покрай нея много пари падат - евросубсидии, проекти, програми... Наш е проблемът колко високопоставени крадльовци именно от тях забогатяха. Наш е и проблемът за пряко свързаните с кражбите дупки по асфалта, празни къщи за гости и стадиони в обезлюдени градчета и села. Да, проблемът е наш и се решава с работа. А тази работа е наша. Тя не е на Европейската прокуратура, например, която завчера стартира с разследвания на престъпления против финансовите интереси на ЕС - корупционни схеми, трансгранични измами с ДДС...

Да има много здраве този, който си въобразява, че Кьовеши, която окошари цяло румънско правителство, ще ни кацне като Батман, ще ни прати наши прокурори, които ние сме й пратили и с тях ще въздаде всекиму според делата. Впрочем, и тая приказка за здравето тук не си е на мястото. Защото, според европейските класации, ние сме не само най-корумпираната, но и най-болната нация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари