Какво ни предлагат и от какво имаме нужда

Хвърлих едно око на предизборните програми на борците за нашия глас след броени дни и в повечето случаи не ми хареса, това което видях. Абстрактно, свързано с промени в служби, с които 90% от съгражданите ни никога няма да се срещнат, кухи думи, общи приказки, патриотарски послания от 19-ти век, страх и призиви за съмнения в системата и авторитетите и разбира се, още по-силни призиви да се доверим на месии, които са най-добрите за работата, за която са се явили на кастинг - управление на Републиката.

Повечето от програмите, които четох нямат нищо общо с дневния ред на Републиката. Трябва ни друго. Трябва ни консервативно, прагматично и рационално управление, което да води, а не да разтегля локуми.

Защото има работа за вършене:

1. Трябва спешно да се намери начин за овладяване на инфлацията и за компенсиране на бизнеса и домакинствата. Това усилие трябва да бъде максимално пазарно, максимално справедливо, максимално солидарно и максимално общо. Задачата не е лесна, защото всяка компенсация трябва да бъде временна и не трябва да свикваме нито бизнеса, нито домакинствата да карат на държавни стероиди. Но с правилно и чистосърдечно убеждаване и умно разпределение на ресурсите ни, може и да се получи. За това трябва опит и хладнокръвие. Можем да се справим.

2. Работеща и ефективна програма за насърчаване на модела на семейство с две деца и всякаква подкрепа за това. Раждането на повече деца е лична потребност и едва ли някой ще го направи заради държавни стимули, а тези, които ще го направят за такива стимули са тези, които трябва да възпитаваме и образоваме да създават осъзнато деца, а не да практикуват правене на деца. В момента жените раждат едно и спират. Просто трябва да направим създаването на още едно дете секси. Всичко това е важно, най-важно за съществуването на страната ни и всички мерки могат да се измерят съвсем обективно.

3. Армията. 30 години тя е оставена просто ей така. Има хубав филм по HBO със същото заглавие, но това, че армията е оставена просто ей така не е хубаво. Едва последното правителство на Борисов засили модернизацията с няколко важни проекта - F-16, закупуване на 98 бронирани машини за специалните сили, модернизация на танкове Т-72, модернизация на самолети СУ-25, договор за два патрулни кораба, които се строят и придобиване на още 3 втора употреба от Белгия. Не е малко, но е абсолютно недостатъчно поради една леко пренебрегвана причина - имаме нужда от модерно оръжие, защото трябва да учим децата си, че нищо не става с опълчение, а с добра подготовка и добро оборудване, както и че не можем вечно да стоим в сянката на военните си партньори, а трябва да се разчита на нас, да сме готови, ако ни призоват и ако трябва да се помогне на съюзник. Трудно е да си независима държава и има цена, която ние трябва да плащаме. Трябват ни още самолети, дронове, бойни машини, 3D радари, кораби, управляемо въоръжение, противовъздушна отбрана интегрирана в НАТО, експедиционни възможности. Армията трябва да отиде в 21-ви век. Цената е висока, но тя няма да става по-ниска.

4. Трябват ни още атомни мощности. Най-достижимо е да са две и е най-рационално да са в Козлодуй. Това са базови мощности, които не са зависими от слънце, вятър и регулации. Те трябва да поемат товара, когато започнем да затваряме Мариците и трябва да сме готови за това от сега. Нарича се далновидност.

5. Трябва да мобилизираме научната общност, БАН, университетите и да видим, какви ресурси има в недрата на страната и какви технологии съществуват за тяхното усвояване и експлоатиране. И да правим пари от това.

6. Трябва да довършим „Хемус“, Русе-Велико Търново, „Струма“, магистрала „Европа“ и пътя до Видин. Останалото, когато имаме пари и административен капацитет за процедурите. Тези пътища свързват България с най-големите ни външнотърговски партньори на Балканите / и едни от най-големите по принцип /, свързат ни с Европа и съживяват региони в застой. Трябва да удвоим моста при Русе. Не ни трябват повече мостове, защото няма подходяща инфраструктура дотам и от двете страни. Удвояване на Русе-Гюргево и магистрала дотам от наша страна е постижимо и полезно. Останалото са аматьорски амбиции. Трябва да удвоим и тунела под Шипка по абсолютно същите причини.

7. Трябват ни жп линии. Това е транспорт с безкрайни възможности и ще облекчи останалата инфраструктура, както и е алтернатива на останалата инфраструктура.

8. Трябва ни една детска болница, а най-добре още три. Имаше усилия в тази посока, но те бяха разпиляни.

9. Трябва да създаваме мощности за поддръжка, модернизация и дори производство на всяка техника, която държавата придобива. От влакове, през коли на полицията, до военни машини. Абсурдно и нелепо е да купуваме скъпа техника, която да се амортизира и да отива в „бокса“ след година - две, защото не можем да я поддържаме.

10. Трябва ни национална кампания по привличане на застаряващи професионалисти от Европа в България, където е слънчево, а животът има добра цена за качеството, което предлага. Така можем да оживим градовете извън София и Пловдив, можем да използваме потенциала на тези хора, които имат какво да дадат и отдавна няма какво да доказват.

11. Можем да инициираме създаването на Балканска лига, тоест общо футболно първенство, което ще вдигне качеството на футбола тук и ще бъде мека мярка за балканска интеграция, което можем да опитаме да предвождаме. По време на европейското председателство се справихме доста добре с тази задача и сега можем да надградим. Това усилие си струва и то ще даде посока на националната енергия. Ще е дълго бягане, но ще има какво да разказваме на внуците си.

12. Трябва да премахнем двусменния режим в училище. Това е излишен стрес за децата и за родителите. Тази мярка е конкретна, полезна и има ясен измерител.

Няма нужда от повече. И това е много.

Но са все неща, които са конкретни и от полза за всички. Те правят държавата работеща, а не статична. Те възпитават и създават критерии за следващите приоритети и за по-смели мечти. Част от тези политики са дъвкани, но без вяра, че ще се реазлизират дори и от тези, които ги дъвчат. Време е да станат реалност и е време да гласуваме за тези, които ще го направят. Републиката ни не може вечно да бъде на полусъединител и не може вечно да бъде поле за декларативен и площаден патос. Тя трябва да работи. Монотонно и рационално.

*Радиоводещ и общински съветник от ГЕРБ в СОС

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари