Какво означава здравословно хранене

Човек не бива да робува на диетолозите, а сам да изгради най-подходящата за себе си диета.

Колкото по-ярки са зеленчуците и плодовете, толкова по-висока е концентрацията на биологично активни вещества в тях

Здравословното хранене се изгражда индивидуално и постепенно. Трябва да се вземат предвид не само препоръките на диетолозите за правилно хранене, но и вашите лични предпочитания. В края на краищата е невъзможно да живеете в удоволствие, ако всеки ден се „давите“ с храни, които не можете да понасяте - дори да са изключително полезни.

Здравословното хранене не е някаква абстрактна спекулативна теория, а цяла система, разработена от учени. Диетолозите са единодушни, че всеки ден човек се нуждае от оптимално съотношение на протеини, мазнини и въглехидрати, фибри, минерали... Плодовете и зеленчуците са в основата на правилното хранене. Те са с ниско съдържание на калории и богати на витамини, антиоксиданти и фибри. Колкото по-ярки са зеленчуците и плодовете, толкова по-добре, тъй като наситеността на цвета показва висока концентрация на хранителни вещества.

Зелените зеленчуци като броколи и китайско зеле са богати на калций, желязо, цинк и витамини А, С, Е и К.

Сладките зеленчуци (сладки картофи, царевица, тиква, цвекло, моркови) не само са здравословни сами по себе си, но и заместват обикновените сладкиши, към които често имаме слабост.

Плодовете са напълно полезни. Почти всички от тях са богати на витамин С, който е толкова важен за здравето.
Пълнозърнестите храни са пълни с фибри, ензими и въглехидрати. Те подобряват и работата на сърцето.

Необходимите мазнини ще намерите в растителните масла (фъстъчено, маслиново), както и в авокадото и ядките. Омега-3 и омега-6 мастни киселини се намират в мазни риби като сьомга, скумрия, херинга и сардини.

Соевите продукти, боб и ядки съдържат преди всичко протеин, който е основата на живота. Месото също съдържа протеини, но когато избирате какво да е, давайте предпочитание на птичето, тъй като е по-малко мазно и калорично.
Калцият е важен за укрепване на костите, а както знаем от детството, той се съдържа предимно в млечните продукти.
Не можем да минем без забрани и ограничения. Избягвайте наситените и трансмазнините, които се намират в животински продукти, червено месо и пълномаслено мляко. Като разумен човек трябва да разберете, че всички видове крекери, бисквити, закуски и печива, разбира се, са вкусни, но трудно могат да се нарекат здравословни. Което означава – далече от вас!

Замразените и консервираните готови храни са пълни с натрий, което не е идеално за тези, които се грижат за себе си. Избягвайте и подсладените газирани напитки, тъй като съдържанието на захар в тях е няколко пъти по-високо от необходимото. По-добре е да пиете прясно изцеден сок или вода с лимон.

Изберете храни с ниско съдържание на сол. Ще трябва да се откажете от чипс и осолена риба.

Алкохолът не само е калоричен, но понякога възбужда апетита. Да, французите казват, че пиенето на чаша вино със сирене всеки ден не само че не е вредно, но дори е полезно. Но не забравяйте, че умереността е важна във всичко.

Здравословното хранене предполага добро настроение, така че най-добрият съвет е: бъдете по-малко нервни. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве