Какво трябва да знем за брендито

Снимки: Pixabay

Бренди е алкохолна напитка, която може да се приготви не само от грозде, но и от всякакъв друг вид плодов дестилат. Всъщност името „бренди“ идва от холандски и означава „изгорено вино“. И при него, както при почти всеки друг вид алкохол, има определени правила и особености при сервирането и консумацията. За тях пред „Труд news” разказва барманът с 15-годишен опит Нели Димитрова.

Отлежаването

„Има значение отлежаването. Колкото е по-младо, толкова е по-буйно и пиперливо. А колкото повече отлежава, то пиперливостта става пикантна и придава по-скоро вкус на билка, на черен сладък шоколад, който не горчи, а е сладък. Има значение и в какви бъчви отлежава. Всяко бренди, дори и уискитата, може да отлежават в различни бъчви. Това много отдава значение за вкуса и аромата. Също така самата вода, с която се дестилира има значение. Тя трябва да е чиста и по възможност планинска. Обикновено, водата, която се използва за дестилацията, е локална с локалните сортове грозде и те работят идеално заедно. Напоследък много се говори точно за локални продукти и че те са най-автентични на място“, разказва Нели Димитрова.

Бъчвите

„Бъчвите могат да се сменят. Понякога най-невероятното е най-логичното, т.е., колкото по-парадоксално е, толкова по-добре работи заедно. Обикновено бъчвите са дъбови. Може да са чисто нови, а също така малки или пък големи, като размер“, допълва още Нели.

Да изберем правилната чаша

“Интересно е за хората, когато седнат с чашата в ръката и се наслаждават на вкуса. Много по-късно идва интересът за това как се приготвя една напитка. Бих казала, като съвет към хората, които за първи път ще дегустират бренди, е че колкото по-голям е хоризонтът на напитката, толкова повече аромат тя отдава. Идеята е чашата отгоре да е свита, за да може този аромат да се насочи точно към нослето, когато се отпива. Чашата трябва да бъде с широко дъно и леко свита отгоре, за да могат да се усетят ароматите“, казва специалистът. 

Алкохолът трябва да си „отпочине“ след наливане

„Хубаво е при всяка напитка, особено при бренди или коняк, когато налеете малко количество в чашата, да оставите да си „отпочине“ за минутка-две, за да може кислородът да реагира с напитката. По този начин ще може да отдаде онези нюанси на ароматите и вкусовете, които с "окисляването", както ние барманите го наричаме в повечето случаи, които на по-късен етап усещаме, а и развива много вкусове. Когато отпиете глътка е хубаво да се облее хубаво небцето и езикът, както се казва – да се остави да попие в устната кухина, и след това лекичко да се преглътне. Трябва да се поеме въздух през носа и да се издиша през устата. Тогава се усещат всички фини нюанси и нотки на алкохола. Това важи не само за брендито, а и за всеки един алкохол", казва Димитрова.  

Как се „възпитава“ небцето

„Може да консумирате бренди с шоколад или опушен бадем, както и да си приготвите тютюн за пушене с лула или който, какъвто ритуал си избере. Има едно нещо, което много приятно наслагва вкусовете и това са няколко глътки една след друга, които е добре да отпиете и да търсите вкусовете, за да се "възпита" небце. Хубаво е да четете самите характеристики на дадена напитка. Отпивате и ги търсите. Така "се възпитава" небцето. Всяка глътка наслагва всяка следваща вкус и аромат, и вие го откривате, което е много приятно", разяснява още тя. 

Чисто или с лед

„Има хора, които предпочитат лед в брендито. Може, не е грешка, но се губят част от свойствата. По-добре е да се сложат няколко капки вода. Водата отваря, както и кислородът", съветва Нели Димитрова. 

Подходящ повод

„Аз бих останала насаме с бренди (или коняк), но може да се сподели с някой човек, когото обичаш или пък с много хора, които са ти приятни. Подходящо е за всякакъв повод и е много стоплящо. Нюансите и нотките обикновено са топли, като може да има лека пиперливост, сушени плодове или много билки. Когато пием бренди е интересно да се коментират различни гледни точки и усещане за вкус. Затова е хубаво да има още някой, с когото да се обсъди вкуса. Просто е добър повод за срещи с близки и приятели, както и за добри изживявания“, смята Нели.

Как да съхраняваме отворената бутилка

„Всеки алкохол има различна степен на изветряване. Когато е добре затворена бутилката, с тапата (в случая са коркови), която е предназначена за нея, може да издържи доста дълго време. Добре е да се затвори плътно и да се изконсумира в рамките на някакво време, за да не стане така, че в един даден момент да стане нещо, което вече няма тази плътност, обем, ясна характеристика и отчетливи вкусове. Хубаво е брендито да остане на стайна температура, когато веднъж бутилката се отвори, а не да се прибере в хладилника. Говорим за 20-25 градуса", казва тя. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл