Капитанът повежда борците за квоти

Капитанът Иво Ангелов повежда борци на олимпийската квалификация в Будапеща (18-21 март). Световният и европейски шампион в класическия стил от 2013-а ще стартира в категория до 60 кг, където се конкурираше за мястото с младия Едмонд Назарян. 18-годишният талант стана шампион на България, но опитният Иво Ангелов стигна до бронза на силния турнир в Киев в края на февруари.
В останалите категории треньорският щаб е заложил на титулярите Айк Мнацаканян (77), Даниел Александров (87 кг), Кирил Милов (97).

При жените носителката на световната купа в категория до 72 кг Юлияна Янева се пребори за титулярното място в по-долната категория до 68 кг с Мими Христова, №1 в Европа от 2020-а. А Евелина Николова, която на родното първенство победи Биляна Дудова, ще преследва виза в категория до 57 кг. Еврошампионката Миглена Селишка пък е без конкуренция при най-леките до 50 кг. А при тежките до 76 кг ще се бори Мария Оряшкова, 6-кратна №1 в света по самбо.

При мъжете в свободния стил трима чеченци ще преследват визи за Токио - Али Умарпашаев (74), Ахмед Магамаев (86) и Ахмед Батаев (97). При най-леките до 57 кг ще стартира Георги Вангелов, носителят на златния пояс „Дан Колов“.

Само финалистите взимат квоти, които обаче не са поименни. Последната квалификация е в София (6-9 май), на която също финалистите получават правото да се борят в Токио през лятото.

В залата в Будапеща ще бъде и президентът на родната федерация Христо Маринов.

Националите ни изкараха 15-дневен лагер в Унгария и се очаква за турнира да са във върхова форма.