Кардиолози предупреждават: Сърцето може да боли от алкохол

При поява на болка в гръдния кош натоварването трябва да се преустанови.

Дължи се на общата интоксикация на организма

Има разлика между стенокардия и невралгия

Няма съмнение, че алкохолът е отрова за организма. Продуктите от разграждането му, които попадат в кръвта след неговата употреба, особено ако е в големи количества, предизвикват извънредно отделяне на адреналин.

В резултат на това свръхпроизводство на хормона на стреса се повишава кръвното налягане, учестява се сърцебиенето, стига се до спазъм на съдовете. Състоянието е много опасно заради риска от възникване на сърдечно-съдово усложнение - инфаркт или инсулт, особено при хората, които са предразположени към тези заболявания.

При младите хора опасността е по-малка, но все пак се предизвиква дискомфорт в гръдния кош, който може да се възприеме като болка в сърцето. Всъщност не боли сърцето, а това е ефект от общата интоксикация на организма.

Тренировките също не са безобидни. При исхемична болест на сърцето болките възникват по време на самото физическо натоварване, дори то да е само бързо ходене. Ако се появят след натоварването, това означава, че боли не сърцето, а гръдният кош, мускулите, междуребрените съединения, и че тренировката не се провежда правилно.

Страдащите от стенокардия (ангина пекторис, гръдна жаба) имат предел на физическото натоварване, след което получават силна болка и трябва да прекратят заниманието. Обикновено те знаят своя праг на поносимост на натоварване, което може да бъде не само физическо, но и емоционално. Тази болка се нарича стенокардия от напрежение.

Когато преживяваме емоции - отрицателни или положителни - в организма също се отделя хормонът адреналин. Неговите ефекти - спазъм на кръвоносните съдове, повишаване на кръвното налягане, учестяване на пулса - могат наистина да провокират болка в сърцето при страдащите от стенокардия.

Има обаче и болка, която не е свързана с физиологични нарушения. Много често хората не могат да различат болката в сърцето от невралгия, което не е и тяхна работа, а на лекаря. Все пак има един категоричен признак, който в 80-90 процента е точен: 

Стенокардията (болки в сърцето) възниква изключително по време на физическо натоварване и изчезва, когато човек е в покой.

Невралгията по-често безпокои хората в състояние на покой, в легнало или седнало положение.

Дори да сте установили причината за болките в сърцето или гръдния си кош, не разчитайте на самодиагнозата, а по-добре посетете кардиолог.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве