Кардиохирурзи спасиха пациент с подмяна на две сърдечни клапи

Във варненската УМБАЛ "Св. Марина" извършиха уникална за България операция

Медици от варненската УМБАЛ „Св. Марина”, ръководени от д-р Цанко Гълъбов, спасиха живота на 57-годишен мъж с уникална за България интервенция за подмяна на аортната и митрална сърдечни клапи с хомографт - биологично обработена и замразена тъкан от трупен донор. Методът е водещ в света за лечение на тежки комплексни ендокардити, които са опасни за живота и изискват спешна намеса, съобщиха от университетската болница.

Спасеният мъж е имал възпалително заболяване на сърцето, предизвикано от навлезли в кръвния поток микроби. Най-често те атакуват клапите и ги разрушават. В рисковата група са хора с вродени сърдечни заболявания, при които опасност от инфектиране има дори при обичайни зъбни манипулации.  За кардиохирурзите лечението на инфекциозни ендокардити е предизвикателство, особено когато са поразени повече от една сърдечни клапи.

"В случая заразата бе засегнала значимо аортната и митралната клапи, както и частта от фиброзния скелет на сърцето, разположена между тях", обясни д-р Цанко Гълъбов. По думите му приложеният метод за премахване на засегнатите възпалени тъкани е бил максимално ефективен и щадящ. За разлика от синтетичните материали, хомографтът гарантира агресивното изчистване на инфекцията, позволява пълното възстановяване на структурата на сърцето при нисък риск от рецидив и без нужда от доживотен прием на коагуланти. Този тип лечение се препоръчва за пациенти между 30 и 59 г., като медиците дават гаранции за високо качество на живот в продължение на 20-25 г. 

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони