Карл Маркс срещу Харвард

Защо Кристалина Георгиева не бeше удобна?

Индексът Doing Business винаги е повдигал много въпроси

Фактът, че българката Кристалина Георгиева беше избрана за изпълнителен директор на МВФ през 2019 г., не устройваше напълно Вашингтон и това беше известно едва ли не преди началото на нейната дейност като ръководител на фонда. Financial Times съобщи още преди 2 години, че САЩ и Япония са искали отстраняването на Георгиева от поста изпълнителен директор, но Франция, Германия, Италия, Великобритания, Китай и Русия не са били съгласни.

Посочените по-горе държави не са били съгласни с предложението за отстраняването на Георгиева, не само защото изпълнителният съвет на МВФ не е намерил доказателства за участието на Фонда в нарушения при изготвянето на Doing Business Index (Индекс за правенето на бизнес) за 2018 г. от Световната банка (СБ), която тогава беше оглавена от Георгиева. Тук бяха замесени много по-сложен комплекс от отношения.

Според Джоузеф Стиглиц, Нобелов лауреат по икономика от Колумбийския университет: „намеренията да се замени или поне значително да се отслаби влиянието на Кристалина Георгиева, изпълнителен директор на Международния валутен фонд (МВФ), съществуват от 2019 г. Това е онази Георгиева, чийто реакция на пандемията е бързо да осигури средствата за поддържане на държавите на повърхността и да се справят със здравната криза. Тя е тази, която успешно защити разпределението на $650 млрд. (чрез специални права на заеми - СПЗ), необходими за страните с ниски и средни доходи ... Георгиева трябва да бъде аплодирана за всички тези действия. И сега за какво става дума? Защо се опитват да я дискредитират и сменят?".

Наистина, за какво? На фона на корупцията в САЩ, които са на 78-мо място или на Китай на 178-мо място, както е показано в Doing Business за 2018 г., няма никакво значение. А по това време Георгиева беше изпълнителен директор на СБ и, както посочва американската преса, „тя е жонглирала с цифрите в интерес на Китай, разчитайки на увеличаването на нейния дял в Световната банка“.

Индексът Doing Business винаги е повдигал много въпроси за неговата обективност. Индексът дава на страните добри оценки за, да речем, за ниските корпоративни данъци и слабото трудово законодателство, като разглежда печалбата като мярка за успех. Данните за този индекс винаги са били приблизителни, но са имали потенциално голямо влияние върху рейтинга на страната, а в случаите на неговото понижаване се оказват като възпиращи за чуждестранните инвеститори да инвестират.

Това е фонът, на който е подготвено заместването на Кристалина Георгиева.

През 2020 г. на семинар „Нови форми на солидарност“, организиран от Папската академия за обществени науки към Ватикана, тя заяви на събралите се банкери, икономисти и финансови министри: „Помислете за прекомерното неравенство: От 1980 г. 1% от най-богатите хора в света удвоиха печалбите си от глобалния растеж, спрямо най-бедните 50 % от жителите на света ... През последните 4 десетилетия глобалните капиталови потоци са се увеличили 13 пъти, в сравнение с 11 пъти ръста на световната търговия. Помислете за това, че много от развиващи се страни вече са спрели да догонват държавите с високо благополучие на своите граждани. Вместо да намалят разликата в жизнения стандарт, сега тя се увеличава ... 736 млн. души живеят в крайна бедност с по-малко от $1,9 на ден, а почти половината от населението на света (3,4 млрд.) имат по-малко от $5,5 ... Как можем да помогнем за създаването на икономика, която да служи на хората?".

Изглеждаше, че още малко и Кристалина Георгиева щеше да заговори на езика на марксистите. И това е ръководителят на най-голямата финансова организация в света, която дава заеми в долари на 190 държави! А степента на зависимост на длъжниците е такава, че сега МВФ има правото да се намесва във вътрешната политика на страната кредитополучател, като коригира нейната икономическа и държавна политика.

Много играчи на финансовия пазар не харесаха факта, че главният финансист на света изведнъж започна да се грижи за бедните и развиващите се страни и позволява само това, което страната може да си позволи да плаща по дълговете, а не колкото иска кредиторът. Това особено не се хареса на частните инвеститори, на които тази политика на МВФ им разбърква картите.

Що се отнася до Кристалина Георгиева, нейната логика може да бъде разбрана. Израствайки в социалистическа България, образовала се в най-старото висше учебно заведение на страната, института „Карл Маркс“, където тя става асистент, а след това и доктор на науките, тя познава идеите за социално равенство, които дори Лондонската школа по икономика и Австралийският национален университет с Харвадската си бизнес школа не разбират. Маркс и Харвард не се разбират на тази тема, та какво да се каже за МВФ.

Според изданието Project Syndicate, скандалът с Doing Business „подкопа доверието в СБ и МВФ, но това не трябва да прикрива реалните проблеми: непропорционалното влияние на САЩ, дълбоко едностранния подход на МВФ и нежеланието на икономиките на страните от G7да предоставят възможност на други междудържавни органи да решават световните проблеми".

Кристалина Георгиева все още запазва своя пост, но в Конгреса на САЩ, където се иска нейната оставка, ще се опитат да направят скандала още по-звучен. В противен случай ще бъде трудно да се скрие в сенките фактът, че МВФ, е замислен като международен клирингов съюз за взаимни разчети и за конвертирането на валутите, отнасящ се еднакво към всички държави, а не че се е превърнал във феодално владение на САЩ.

(Превод за "Труд" - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения